Ta roślina cebulowa jest jedną z pierwszych, które kwitną w ogrodzie. Gatunek nie ma dużych wymagań i jest prosty w uprawie, dzięki czemu nadaje się dla początkujących ogrodników. Sprawdź, jak wygląda cebulica syberyjska i czego potrzeba, aby zachwyciła cię kwiatami.

Scilla siberica – wygląd i występowanie

Cebulica syberyjska (Scilla siberica) to cebulowa roślina z rodziny szparagowatych. Bywa niekiedy mylona z krokusem, przede wszystkim z uwagi na swój wygląd w okresie kwitnienia. Pochodzi z obszaru Azji Mniejszej oraz Europy Wschodniej. Licznie występuje na Kaukazie.

Cebulica dorasta do około 15 cm wysokości. Ma odziomkowe liście, czyli takie, które wyrastają wprost z cebuli. Listki są wąskie, podłużne, z ostrym końcem, raczej mięsiste. Pokazują się jako pierwsze, wyrastając w okolicach marca. Potem roślina wypuszcza kwiaty – po maksymalnie pięć z głąbika. Mają dzwonkowaty kształt i po sześć pojedynczych płatków. Zazwyczaj są niebieskie, lekko cieniowane.

Cebulica – odmiany

Cebulica występuje w zasadzie w dwóch podstawowych odmianach:

Druga bywa mylona z odmianą cebulicy dwulistnej „Alba”, która również daje piękne, białe, dzwonkowate kwiaty. Jest to natomiast zupełnie inny gatunek, podobnie jak mniej popularna cebulica peruwiańska. Wszystkie gatunki cebulic nadają się do uprawy w ogrodzie, jednak to syberyjska jest najpopularniejsza z uwagi na swoje cechy.

Cebulica syberyjska – wymagania i uprawa

Cebulica to bylina wieloletnia, która może być dodatkowo zimowana po przykryciu torfem w gruncie – jest mrozoodporna, jak można spodziewać się po nazwie. Preferuje przede wszystkim lekkie, przepuszczalne podłoże. Gleba powinna lekko wilgotna przez cały okres wegetatywny. Stanowisko może być słoneczne albo półcieniste. Na obu rośnie dobrze, na drugim wypuszcza mniej kwiatów.

Rozmnażanie cebulicy

Istnieją dwie możliwości, jeśli chodzi o rozmnażanie cebulicy syberyjskiej:

  • metoda wegetatywna – przez cebulki przybyszowe tworzące się z rośliny matki;
  • metoda generatywna – przez nasiona przygotowane w procesie stratyfikacji.

Oba sposoby są uważane za łatwe w wykonaniu nawet dla mało doświadczonych ogrodników. Wysiew z nasion jest bardziej czasochłonny. Młode cebulki cebulicy syberyjskiej wymagają przynajmniej kilkukrotnego przesadzania i kwitną dopiero po paru latach. Z kolei przez metodę wegetatywną roślina często mnoży się sama – wytwarza nawet do kilkunastu cebulek w jednym sezonie.

Jak sadzić cebulicę?

Cebulica syberyjska może być wsadzana wprost do gruntu przez całe lato aż do końca września. Wymaga jednak wcześniejszego przygotowania podłoża, które musisz przekopać przynajmniej na głębokość 25 cm na dwa tygodnie przed przeniesieniem cebul. Glebę po przekopaniu warto nawieźć za pomocą preparatu użyźniającego i poprawiającego parametry ziemi, np. kompostu lub nawozu wieloskładnikowego. Cebule warto zaprawić, aby zapobiec rozwojowi chorób.

Następnie cebulicę syberyjską możesz sadzić w odstępach około 5 cm i na podobną głębokość. Ziemię po posadzeniu cebul warto ściółkować. Dzięki temu wilgoć niezbędna do wzrostu młodych osobników jest zatrzymywana w podłożu. Oprócz tego rośliny nie mają konkurencji w postaci chwastów.

Zabiegi pielęgnacyjne

Cebulica nie jest bardzo wymagająca, ale warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim powierzchnię ziemi należy regularnie wzruszać, aby nie była zbyt twarda. To pomoże utrzymać odpowiedni poziom wilgotności gleby. Oprócz tego przekwitłe kwiatostany warto obcinać, aby cebulica syberyjska wytwarzała cebulki przybyszowe.

Cebulica w ogrodzie – gdzie się sprawdzi?

Z uwagi na fakt, że cebulica syberyjska kwitnie wczesną wiosną, idealnie nadaje się do zasadzenia pomiędzy krzewami i drzewami, zwłaszcza tymi gubiącymi liście na zimę. W ten sposób w okresie wegetatywnym ma stały dostęp do słońca. Potem zaś na pozostałych roślinach wokół pojawią się liście i kwiaty.

Z uwagi na niewielkie rozmiary cebulica doskonale nadaje się do nasadzeń skalnych. Nie jest wymagająca pod względem stanowiska, dlatego będzie stanowiła świetną roślinę obwódkową. Jeśli zdecydujesz się zasadzić cebulicę syberyjską na rabatach, wybierz dla niej – ze względu na wysokość dorosłych osobników – pierwszy plan.

Cebulki cebulicy można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach, np. donicach. Dbanie o nią w tej formie wygląda podobnie jak w przypadku gruntu. W ten sposób rośliny mogą zdobić na wiosnę balkony i tarasy.

Cebulica syberyjska jest rośliną łatwą w pielęgnacji. Może ozdobić ogród w pierwszych miesiącach wiosny. Nadaje się również do pojemników, donic czy innych kompozycji poza gruntem.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022