Aloes tygrysi w pigułce 🌱
- Aloes tygrysi, nazywany również pstrym, uważa się za jedną z najtrwalszych roślin domowych. W naturze może wytrzymać nawet rok bez kropli wody! 💚
- Wygląda również zjawiskowo. Liście ma twarde i mięsiste, układają się one w rozety o trójkątnym kształcie. 💚
- Charakterystyczny dla niego jest wzór na liściach, przypominający ten na futrze tygrysa. Na ciemnozielonym tle widoczne są srebrne pasy (w okresie suszy stają się brązowe). 💚
- Odpowiednio pielęgnowane osobniki również kwitną – ich kwiatostan ma rurkowate, pomarańczowe kielichy. 💚
Aloes tygrysi – właściwości lecznicze
Właściwości lecznicze aloesu tygrysiego to naprawdę szerokie zagadnienie. Aloes jest wykorzystywany nie tylko w branży kosmetycznej, ale i farmaceutycznej. Używa się go w kosmetykach przeznaczonych dla osób z cerą suchą, wrażliwą, dojrzałą i trądzikową. Dzieje się tak, ponieważ aloes koi podrażnienie, łagodzi stany zapalne, nawilża skórę oraz chroni przed promieniowaniem UV. Wykorzystuje się go również w produktach pielęgnacyjnych do włosów oraz w szamponach przeciwłupieżowych.
Aloes tygrysi – jak w praktyce wykorzystać jego właściwości?
Kwiat aloesu tygrysiego może być doskonałym uzupełnieniem twojej kosmetyczki i apteczki. Sok lub miazgę z liści możesz stosować bezpośrednio na skórę. Zadziała na podrażnienia, suchość, niewielkie oparzenia, a nawet swędzenie i ból po ukąszeniach. Działa bakteriobójczo i grzybobójczo.
Według innych źródeł może być stosowany do płukania jamy ustnej podczas chorób zębów czy aft. Sok z aloesu może być pity na poprawę trawienia, przeciwdziałanie zaparciom, a także stosowany jako środek odchudzający.
Aloes tygrysi – pielęgnacja. Czy rzeczywiście jest prosta?
Z racji tego, że aloes tygrysi (Aloes variegata) jest sukulentem, wymaga przepuszczalnego podłoża – najlepiej jeśli składa się ono z piasku ze żwirem. Powinien stać na jasnym stanowisku. Dobre nasłonecznienie wpłynie na ładny pokrój i wspaniałe ubarwienie.
Jak często podlewać aloes tygrysi?
Pamiętaj o tym, by podlewać swój Aloes variegata jak najrzadziej. Rób to tylko wtedy, gdy podłoże wyschło po poprzednim podlewaniu. O wiele lepiej zapomnieć o podlaniu aloesu tygrysiego, niż go przelewać. W okresie wegetacji rób to zaledwie co 1–2 tygodnie. Pragnienie roślina sygnalizuje brązowieniem liści.
Aloes tygrysi – pozostałe zabiegi pielęgnacyjne
Pielęgnacja aloesu tygrysiego to również nawożenie i przesadzanie. Nawożenie powinniśmy w okresie wegetacji wykonywać raz na miesiąc, nawozem do kaktusów. Ten aloes powinien być przesadzany co 2–3 lata, w zależności od tempa wzrostu. Rób to najlepiej wiosną lub latem. Wybieraj doniczkę większą jedynie o jeden rozmiar.
Co ciekawe, kwiaty aloesu pstrego mają intensywniejszy kolor, gdy znajduje się w przyciasnej doniczce. W przypadku aloesu tygrysiego warto kierować się zasadą: im mniej, tym lepiej.
Drodzy Rośliniarze 🌱
Aloes tygrysi najlepiej rośnie samemu – lepiej, aby nie miał kompana w doniczce.
Aloes tygrysi – kwitnienie. Czy to się zdarza?
Aloes tygrysi dojrzewa bardzo długo. Jego pierwsze kwitnienie może się odbyć dopiero po 3–7 latach. Jeśli zależy ci na kwitnieniu rośliny, zimą przechowuj go w temperaturze 10–15 stopni Celsjusza. Jeśli ci na tym nie zależy, możesz go zimować w temperaturze pokojowej. Kwiatków spodziewaj się w okresie od lipca do września. Motywować może informacja, że aloes tygrysi jest uważany za najczęściej kwitnący sukulent.
Aloes tygrysi – cena kwiatu, o wspaniałych właściwościach
Choć kwiaty aloesu tygrysiego wykazują wspaniałe właściwości, jest on raczej niewymagający w uprawie. Możesz go kupić już za 15–25 złotych i nie będziesz musiała wiele inwestować w proces pielęgnacji. Pamiętaj jednak, by nie spożywać ani stosować kosmetycznie liści, które były na twoim aloesie w momencie zakupu. Środki używane w procesie sprzedaży mogą działać drażniąco na skórę.
Aloes tygrysi – plusy i minusy
+ | – |
niepowtarzalny wygląd | trujący dla zwierząt |
prosta pielęgnacja | łatwo go przelać |
wiele właściwości leczniczych | długi okres dojrzewania |