Wśród wielu kwiatów ogrodowych żeniszek meksykański zdecydowanie wyróżnia się różnorodnością. Występuje bowiem w trzech rozmiarach. Nie jest bardzo wymagający, jeśli chodzi o stanowisko, ale ogrodników często odstraszają wysokie ceny sadzonek. Sprawdź, jak uprawiać tę roślinę.
Żeniszek – charakterystyka i pochodzenie
Do rodzaju żeniszków zalicza się wiele roślin, zarówno uprawnych, jak i rosnących dziko. Najczęściej w ogrodach spotykany jest żeniszek meksykański, którego łacińska nazwa brzmi Ageratum houstonianum, choć niekiedy spotykane jest też mniej poprawne nazewnictwo Ageratum mexicanum. Jak można wnioskować po tej drugiej, gatunek pochodzi z Meksyku.
Żeniszek meksykański to silnie krzewiąca się roślina jednoroczna. Tworzy charakterystyczne, kuliste kwiatostany zwane koszyczkami, w których kwiaty mają cienkie płatki przypominające miękkie igły. Całość tworzy baldachy. Liście są sercowate i szorstkie. Rozgałęzione pędy mają krzaczasty pokrój i owłosioną powierzchnię.
Roślina obficie kwitnie, począwszy od maja aż do późnej jesieni. Kwiaty mają różne kolory, zależnie od odmiany.
Odmiany żeniszka meksykańskiego
Ze względu na wysokość wzrostu gatunek dzieli się na trzy grupy:
- wysoką;
- średniowysoką;
- karłowatą, zwaną też po prostu niską.
Wiele osób jednak szuka konkretnych odmian z uwagi na różne kolory baldachogron kwiatowych. Pod tym względem wyróżnić można odmiany:
- „Bawaria” – kwiaty dwubarwne o białym środku i niebieskim koszyczku;
- „Tycoon” – odmiana karłowata o zwartym pokroju i niebieskich kwiatach;
- „Morskie Oko” – odmiana średniowysoka, dorastająca do 30 cm, o krzaczastym pokroju i chabrowych kwiatach;
- „Tetra Blue Mink” – odmiana o zwartym pokroju i jasnofioletowych kwiatach;
- „Leda” – odmiana karłowata o biało-niebieskich koszyczkach kwiatowych.
Żeniszek meksykański – uprawa i wymagania
Żeniszek meksykański potrzebuje przede wszystkim żyznej, przepuszczalnej gleby. Podłoże warto regularnie podlewać, aby cały czas było lekko wilgotne. Wskazane jest też stosowanie nawozów wieloskładnikowych, bo roślina preferuje przede wszystkim glebę próchniczą, bogatą w substancje odżywcze.
Stanowisko powinno być przede wszystkim osłonięte od wiatru. Ważne, aby było nasłonecznione oraz ciepłe. W ten sposób sprawisz, że gatunek zakwitnie obficie.
Pielęgnacja roślin
Oprócz wspominanych już podlewania i nawożenia żeniszek nie wymaga większej liczby skomplikowanych zabiegów. Roślina jest jednoroczna, dlatego nie musisz jej podcinać. Istnieje jednak kilka dobrych praktyk, o których warto pamiętać:
- dbaj o stale wilgotne podłoże – w przeciwnym razie roślina będzie po prostu zamierać;
- wybierz dobrze stanowisko, bo w przeciwnym razie nie tylko nie możesz liczyć na kwiaty, ale również na rozwój rośliny, która będzie bardziej narażona np. na działanie szkodników;
- usuwaj przekwitłe kwiatostany, aby pobudzić pędy do zawiązywania nowych, co przedłuży kwitnienie;
- jeśli nasiona wysiewasz samodzielnie, uszczknij pędy młodych okazów od góry – dzięki temu będą one krzewić się na bok i zagęszczać.
Rozmnażanie żeniszka – wysiewać czy kupić gotowe sadzonki?
Wysiew nasion żeniszka można prowadzić już w lutym do skrzynek ustawionych w ciepłym pomieszczeniu. Do wykiełkowania siewki potrzebują stałej wilgotności podłoża. Następnie należy przesadzać je do niewielkich doniczek, ale nadal trzymać w cieple – nie są odporne na mróz. Do gruntu wysadza się je dopiero po przymrozkach, najlepiej w drugiej połowie maja. Zachowaj odpowiednią rozstawę ok. 15 cm.
Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup sadzonek w sprawdzonym sklepie lub gospodarstwie ogrodniczym. Dlaczego to rozwiązanie wydaje się korzystniejsze? Możesz wówczas wybrać konkretną odmianę i masz pewność, że rośliny dadzą konkretny kolor kwiatów. Nie musisz też prowadzić siewu, pikowania, rozsady i innych zadań.
Gdzie sadzić żeniszek?
Już wiesz, jakie stanowisko jest najlepsze dla tego gatunku, ale gdzie możesz go wykorzystać? Żeniszek przede wszystkim sprawdzi się jako roślina do donic i rozmaitych pojemników. Z tego powodu będzie dobrze wyglądać na balkonach i tarasach.
Oprócz tego doskonale prezentuje się na rabatach kwiatowych. Dobrze komponuje się np. z szałwią czy aksamitkami. Odmiany niskie rośliny należy sadzić na pierwszym planie, inaczej nie będą widoczne. Dobrze sprawdzają się one również na obwódkach.
Jako kwitnące rośliny ozdobne żeniszki świetnie nadają się na kwiaty cięte. Możesz przygotować z nich kompozycje do swojego ogrodu. Łącz ze sobą różne barwne odmiany, aby uzyskać najlepsze rezultaty zarówno na rabatach, jak i w bukietach.
Żeniszek meksykański to roślina, która doskonale komponuje się z innymi jednorocznymi gatunkami. Nadaje się do uprawy na rabatach, obwódkach, ale również w pojemnikach na tarasie albo balkonie. Możesz używać jej do przygotowania kompozycji w wazonach. Z tego powodu warto mieć ten gatunek w ogrodzie.