Wiciokrzew zaostrzony to popularny gatunek rośliny, który należy do rodziny przewiertniowatych. Do Europy przybył z takich regionów jak Chiny, Indie oraz Azja Południowo-Wschodnia. Ta roślina wyróżnia się wszechstronnym zastosowaniem. Możesz zdecydować się na jej uprawę w donicy, pojemniku lub w gruncie. To mrozoodporne zimozielone pnącze, które może stanowić rewelacyjną ozdobę każdego ogrodu. Przeczytaj, jak dokładnie wygląda i jakie są jego cechy charakterystyczne!
Jak wygląda wiciokrzew zaostrzony?
Wiciokrzew zaostrzony to roślina, która rośnie ekstremalnie szybko i dorasta nawet do 4 metrów wysokości. Osiąga przyrost średnio 1–2 m rocznie. Jej pędy owijają się wokół podpór i porastają je jajowate bądź podłużne owłosione liście z ostrym zakończeniem. Przybierają one kolor ciemnozielony i są nieco błyszczące. Ciekawostką jest to, że opisywane pnącze nie zrzuca liści na zimę.
Kwiaty wiciokrzewu zaostrzonego
Okres kwitnienia tej rośliny rozpoczyna się już w czerwcu – wtedy właśnie pojawiają się obficie piękne, rurkowate kwiaty wiciokrzewu zaostrzonego, które na początku mają kremową barwę, a później żółtą. Kwiaty są zebrane w kwiatostany na szczytach pędów. Wraz z nadejściem października więdną, a zamiast nich pojawiają się ciemnofioletowe, kuliste owoce. Te nie są trujące, lecz nie powinny być spożywane w większych ilościach.
Jak uprawiać Lonicera acuminata?
Uprawa i pielęgnacja rośliny nie jest skomplikowana. Zobacz, jak powinieneś zadbać o wiciokrzew!
Stanowisko
Planujesz rozpocząć uprawę wiciokrzewu zaostrzonego we własnym ogródku? Musisz zatem zapewnić roślinie odpowiednie stanowisko – powinno być ono półcieniste. Choć niektórzy twierdzą, że wiciokrzewy powinny rosnąć na stanowiskach w pełnym słońcu, to jednak w przypadku tego gatunku nie jest to najlepszy wybór. Zbyt duża ilość słońca może bowiem spowodować wysychanie liści.
Podłoże
Mimo że wiciokrzew zaostrzony nie jest wybredny, jeśli chodzi o glebę, to najlepiej sadzić go na podłożu:
- żyznym;
- przepuszczalnym;
- wilgotnym;
- bogatym w składniki odżywcze.
Roślina dość dobrze radzi sobie również na mniej zasobnych glebach, aczkolwiek wtedy musisz zadbać o intensywniejsze podlewanie i nawożenie w okresie wegetacji.
Pielęgnacja wiciokrzewu zaostrzonego
- Musisz zadbać przede wszystkim o regularne podlewanie rośliny – wystarczy 1–2 razy w tygodniu przez pierwsze 2–3 lata po posadzeniu.
- Niezbędne jest to również w okresie zimowym – wtedy najlepiej podlewać roślinę co 4–6 tygodni.
- Jeśli chodzi o nawożenie, to powinno być ono zbilansowane. Doskonale do tego nadają się nawozy wieloskładnikowe o spowolnionym działaniu.
- Niepotrzebne jest też cięcie wiciokrzewu, choć warto, abyś pamiętał o cięciu odmładzającym co 5 lat, polegającym na pozbyciu się najstarszych pędów i skróceniu tych pozostałych o 1/3 ich długości.
Zimozielony wiciokrzew zaostrzony jest piękną rośliną, która może stanowić rewelacyjny element ozdobny twojego ogrodu lub tarasu. Możesz zastosować to pnącze jako obsadzenie ogrodzenia, pergoli czy altany bądź jako roślinę okrywową. Już dziś ruszaj do centrum ogrodniczego po sadzonki tej odmiany wiciokrzewu i rozpocznij uprawę!