Wiciokrzew japoński to atrakcyjnie wyglądające pnącze, które bardzo często można spotkać w przydomowych ogrodach. Zanim jednak rozpoczniesz jego uprawę, to musisz wiedzieć, jakie są jego wymagania. Te informacje znajdziesz poniżej!
Wiciokrzew japoński to ciekawie wyglądające i dość obficie kwitnące pnącze, które nie jest wymagające w uprawie. Wyróżnia się m.in. gęstym ulistnieniem. Latem pokrywa się wieloma kwiatami, a w okresie jesienno-zimowym zachwyca swoimi ciemnopurpurowymi liśćmi. Ma właściwości lecznicze i znajduje zastosowanie w tradycyjnej medycynie chińskiej. Musisz jednak wiedzieć, że ma niską odporność na mróz i nie najlepiej znosi susze. Przeczytaj, jak dokładnie prezentuje się wiciokrzew japoński i jakie są jego odmiany!
Jak wygląda wiciokrzew japoński?
Wiciokrzew japoński (Lonicera japonica) to pnącze pochodzące z Japonii, Korei i Chin, które ma częściowo zimozielone liście i zachwycająco pachnące kremowobiałe kwiaty, które z czasem przybierają żółty kolor. Nie mniejszą ozdobą tej rośliny są kuliste owoce w kolorze czarnym, które pojawiają się na pędach późną jesienią. To dość szybko rosnące pnącze, przyrastające około 1–2 m rocznie, a dorastające w dobrych warunkach nawet do 6–10 m wysokości. Ma wiotkie pędy, które bez problemu owijają się wokół podpór, lecz z czasem stają się mniej elastyczne. Nie wytwarza jednak korzeni przybyszowych ani wąsów czepnych, dlatego nie może pochwalić się zdolnością wspinania się po ścianach, czy grubych podporach.
Odmiany wiciokrzewu japońskiego
Powinieneś również wiedzieć, że wiciokrzew japoński ma kilka odmian. Najpopularniejszy jest wiciokrzew japoński ,,Aureoreticulata”. Liście tej odmiany są zielone z charakterystycznym żółtym unerwieniem i plamkami. Kwiaty natomiast są małych rozmiarów i niezbyt liczne oraz wytwarzają przyjemny zapach wabiący owady zapylające. Do innych ozdobnych odmian zalicza się:
- ,,Purpurea” – jej liście jesienią i zimą stają się purpurowe. Kwiaty tej odmiany są nieduże i rurkowate;
- ,,Halliana” – kwiaty wyróżniają się rewelacyjnym, słodkim zapachem;
- ,,Hall’s Prolific” – czas kwitnienia tej odmiany przypada na okres od połowy lata do wczesnej jesieni.
Wiciokrzew japoński – uprawa rośliny
Świetnie rośnie na większości typowych ziem, lecz jeśli zależy ci na tym, aby roślina obficie kwitła, to powinieneś zapewnić jej glebę żyzną, umiarkowanie wilgotną i przepuszczalną. Stanowisko uprawy powinno być natomiast ciepłe i osłonięte od wiatru – najlepiej lekko ocienione (raczej odradza się mocno nasłonecznione, ponieważ może to spowodować poparzenia liści).
Czy wiciokrzew japoński trzeba przycinać?
Jeśli natomiast chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, w tym cięcie, to nie są one niezbędne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś zdecydował się na przycięcie wiciokrzewu japońskiego co jakiś czas. To dobry krok zwłaszcza w pierwszych trzech latach – zadbaj wtedy o to, aby przeprowadzać cięcie co roku, by roślina mogła się rozrastać i intensywnie kwitnąć. Ważne jest, aby cięcie przeprowadzać wyłącznie po przekwitnięciu wiciokrzewu. Przycinanie nie jest konieczne na starszych roślinach.
Jak sadzić wiciokrzew japoński?
Kiedy posadzić wiciokrzew japoński? Najlepszy czas na sadzenie jest wiosną. Bardzo ważne jest też to, abyś obficie nawodnił glebę przed sadzeniem – tylko wtedy bowiem pnącze się przyjmie. Istotne jest też usunięcie chwastów, natomiast dół musi być dwa razy większy od bryły korzeniowej rośliny i powinien znaleźć się w odległości ok. 30 cm od drzewa lub ściany. Dobrym krokiem będzie także wymieszanie gleby z rozdrobnionym kompostem, aby zapewnić korzeniom odpowiednią ilość składników pokarmowych. Tuż po zasypaniu dołka należy umieścić podpórki (np. kratki lub tyczki) w podłożu, które powinny pochylać się w kierunku obiektu, po którym ma się piąć pnącze.
Wiciokrzew japoński to zdecydowanie interesujące pnącze o niewielkich rozmiarach, które jest doskonałym wyborem do uprawy pojemnikowej – np. na balkonie. Jeśli chcesz, to możesz także stosować je we własnym ogródku do osłaniania altan, czy murów. Jesteśmy pewni, że ta roślina będzie stanowiła rewelacyjną ozdobę i zachwycała nie tylko wszystkich domowników, ale również gości!