Kocanka ogrodowa osiąga wysokość ok. 70 cm. Charakteryzuje się cienką, ale mocną łodygą. Liście są małe, zielone i lancetowate, a kwiaty mają średnicę ok. 3-4 cm i są języczkowate. Występują w różnych kolorach: różowym i białym na zewnątrz, żółtym w środku. Suche bukiety kocanki bardzo często wykorzystywane są w celach dekoracyjnych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.
Jak wygląda uprawa kocanki ogrodowej?
Kocanka ogrodowa to kwiat dość prosty w uprawie. Wymaga gleby żyznej, umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej. Wysiew nasion należy wykonać w marcu lub kwietniu pod osłonami, albo w maju wprost do gruntu. Kocanka wymaga pikowania. Jeżeli chodzi o miejsce stałe, powinno to być stanowisko słoneczne, a wysiewać ją najlepiej w rozstawie 30 × 50 cm. Chcąc uzyskać kwiatostan 1000 roślin, należy wykorzystać 2 gramy nasion. Roślina kiełkuje 7–10 dni w temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza. Kocanka kwitnie od lipca do października.
Rozmnażanie i wykorzystanie kocanki ogrodowej
Kocanki ogrodowe sadzi się w rabatach. Chcąc, aby kwiatek dobrze się przyjął, najlepiej sadzić ją w miejscach, gdzie nie rosną rośliny o podobnych wymaganiach. Są to kwiaty, które znakomicie nadają się na suche bukiety, z których można wykonać ozdobny koszyczek. Takie dekoracje sprawdzą się zarówno w mieszkaniach, jak i lokalach publicznych czy niektórych miejscach pracy. Chcąc wykorzystać roślinę w ten sposób, należy wybrać kwiat cięty tuż przed zakwitem. Suche kwiaty kocanki potrafią utrzymać piękne, żywe kolory nawet przez kilka lat.
Jak wykorzystać świeże kwiaty kocanki?
Świeże kwiaty kocanki ogrodowej ze względu na swoją wielobarwność, świetnie prezentują się w wazonach, a więc zazwyczaj wykorzystywane są w celach dekoracyjnych. Można też postawić na sadzonki, które pięknie rosną w doniczkach oraz ozdobnych pojemnikach. W takich przypadkach zdarza się, że kocanka kwitnie mniej obficie, ale dodaje wnętrzu uroku i sprawia, że staje się ono bardziej „radosne”.
Pielęgnacja kocanki ogrodowej
Do prawidłowego wzrostu kocanka ogrodowa wymaga słonecznego stanowiska oraz żyznej i średnio wilgotnej gleby. Trzeba też pamiętać o regularnym usuwaniu chwastów wokół kwiatu, aby nie zahamować jej rozwoju. Kocankę można nawozić, jednak nie musi to być wykonywane obficie, gdyż nieśmiertelnik dość dobrze rozwija się samodzielnie.
Ile kosztuje kocanka ogrodowa?
Kocanki to kwiaty, które nie są drogie, co tym bardziej zwiększa ich popularność. Ta jednoroczna roślina zazwyczaj sprzedawana jest w zestawach, np. po 3 sztuki w cenie ok. 2–3 złote.
Kocanka ogrodowa – podsumowanie
Kocanka ogrodowa to kwiat o wielu odmianach, a jednymi z popularniejszych są kocanki włochate. Opisane kwiaty wyróżniają się dość łatwą pielęgnacją i niewielkimi wymaganiami. Są też bardzo atrakcyjne, dlatego często wykorzystuje się je w celach dekoracyjnych. Zarówno suszone kocanki, jak i świeże kwiaty mogą znaleźć swoje zastosowanie w lokalach publicznych i mieszkaniach. Świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie wystroju wnętrza, dodając mu nieco uroku i wpływając na przyjemną atmosferę.