Jaskry to kwiaty, które dobrze zna niemal każdy z nas. Występują one w wielu gatunkach. Jednym z najpopularniejszych jest jaskier ostry (Ranunculus acris), który chętnie wysiewany jest w roli kwiatu ozdobnego. Jego uprawa nie powinna przynieść problemów nawet mało doświadczonym ogrodnikom. Pięknie kwitnący jaskier będzie natomiast fantastyczną ozdobą rabatek bylinowych.
Jaskier ostry – pochodzenie
Jaskier ostry to roślina z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Jest to gatunek kosmopolityczny, który można napotkać niemal wszędzie na świecie (nawet w bardzo surowym klimacie Grenlandii, czy Alaski). W Polsce występuje na wszystkich obszarach naszego kraju. Ekspansywność tej rośliny sprawia, że bywa uznawana za chwasta i usuwana z ogrodów, czy działek.
Ranunculus acris – odmiany
Omawiany kwiat występuje w dwóch odmianach, które różnią się od siebie wyglądem.
- Ranunculus acris Multiplex – to pełnokwiatowa odmiana, której kuliste kwiatostany przypominają nieco zółte pomponiki z zielonym środkiem. Dorasta do 60 cm wysokości.
- Ranunculus acris Flore Pleno – posiada pełne kwiatostany o intensywnie żółtym kolorze.
Jaskier ostry – jak wygląda?
Jaskier żółty to roślina o pokroju krzewiastym, która nie wytwarza rozłóg. Jego łodyga jest rozgałęziona i dosyć mocno owłosiona. Z reguły osiąga wysokość od 30 do 90 centymetrów. Wyjątkiem jest tu odmiana multiplex, które wyrasta na maksymalnie 60 centymetrów.
Liście odziomkowe są jasnozielone i zdecydowanie krótsze od tych łodygowych i podzielone na długie łatki. Tak samo jak w przypadku innych bylin tutaj częścią przetrwalnikową również jest kłącze, które tkwi w ziemi z pomocą grubych korzeni.
Roślina wczesną wiosną tworzy rozetę z liści odziomkowych a kwitnie od przełomu kwietnia i maja aż do czerwca. Kwiaty są złocistożółte i promieniste. Posiadają liczne pręciki i słupki.
Jaskier ostry – uprawa
Uprawa jaskra ostrego nie powinna sprawić ci trudności. Dla tych kwiatów trzeba wybrać stanowisko możliwie jak najbardziej nasłonecznione. W zacienionych miejscach będą bowiem słabiej rosły. To rośliny mocno ekspansywne, dlatego zadbaj o to, aby rosły w pewnym oddaleniu od innych kwiatów.
Wszystkie jaskry lubią wilgotną glebę. Często zarastają wręcz tereny podmokłe, dlatego nie dadzą sobie rady w suchym podłożu. Najlepsza dla nich gleba jest próchnicza i gliniasto-piaszczysta. Konieczne będzie jej częste podlewanie.
Omawiana roślina jest wieloletnia. Jej rozmnażania następuje przede wszystkim przez podział byliny, nieco rzadziej przez wysiew nasion. Zazwyczaj następuje samozapylenie, chociaż niekiedy może dojść do zapylenia krzyżowego.
Zastosowanie jaskra ostrego
Jaskier ostry to roślina bardzo pospolita w naszym klimacie. Zarasta łąki i pola szczególnie na terenach podmokłych. W przydomowych i działkowych ogrodach może być wysiewana na rabatkach. Wówczas świetnie sprawdza się w roli ozdobnej. Szczególnie majestatycznie prezentuje się w okresie kwitnienia, kiedy to pojawiają się liczne złotożółte kwiaty.
Warto jednak pamiętać, że jest to roślina trująca. W jaskrach znajduje się substancja zwana ranunkuliną, która jest niebezpieczna szczególnie dla zwierząt i dzieci. Właśnie dlatego sadzenie tych kwiatów w miejscach, do których mają dostęp maluchy powinno być dobrze przemyślanym działaniem.
Podsumowanie
Jaskier żółty, zwany także ostrym jest jedną z najbardziej powszechnych roślin ozdobnych zasiedlających Europę. Jego uprawa i rozmnażanie nie powinny przynieść ci dużych kłopotów, nawet jeżeli nie masz doświadczenia w ogrodnictwie. Rabatki warto obsadzać w próchniczej glebie o dużym stopniu wilgotności. Kwiaty te nie lubią braku słońca i źle znoszą suszę.