Gęsiówka kaukaska to bardzo ciekawa, kwitnąca bylina. Najczęściej sadzona jest na rabatach i skalniakach. Często możesz spotkać ją przy wszelkiego rodzaju murkach. Jak ją uprawiać?
Gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica) to długowieczna bylina. Naturalnie występuje na terenie basenu Morza Śródziemnego oraz na Kaukazie. Z botanicznego punktu widzenia jest to podgatunek innej gęsiówki, dokładnie chodzi o gatunek gęsiówka alpejska (Arabis alpina). Są to rośliny, które należą do rodziny kapustowatych. Nie są duże, zazwyczaj dorastają do około 15 cm wysokości, istnieją jednak znacznie niższe odmiany. Z poniższego artykułu dowiesz się nieco więcej o tym gatunku.
Gęsiówka kaukaska – odmiany o różnych wariantach kolorystycznych
Gatunek ten kwitnie od marca do kwietnia. W niektórych przypadkach możesz obserwować jego kwiaty aż do maja. Zazwyczaj kwitnie bardzo obficie, do tego stopnia, że kwiatostany całkowicie przysłaniają liście. W odpowiednich warunkach kwitnie ponownie od września. Oryginalnie kwiaty są białe, zebrane w małe groniaste kwiatostany, które wydłużają się wraz z czasem kwitnienia. Istnieje sporo ciekawych odmian gęsiówki kaukaskiej, które oferują nieco inne doświadczenia estetyczne.
„Little Treasure Deep Rose” – odmiana o różowych kwiatach
Odmiana różowa to jedna z najpopularniejszych wariacji gęsiówki kaukaskiej. Osiąga ona wysokość około 15 cm, a w naturze porasta strome zbocza oraz skały Kaukazu. Jest to niska odmiana, która potrafi przetrwać mrozy, a wiosną gęsto obsypać się płatkami. Różowe drobne kwiatki porastają bylinę. Roślina jest zimozielona i zazwyczaj rośnie w zwartej strukturze, tworząc kępy. Liście są szarozielone, pokrywają je gęsto miękkie włoski. Dobrze rośnie na podłożu przepuszczalnym oraz suchym. Najlepiej czuje się na słonecznych wystawach. W związku z tym często występuje na skalniakach.
Gęsiówka kaukaska – wymagania i uprawa
Gęsiówka kaukaska to roślina światłolubna. W związku z tym dobrze czuje się na słonecznych stanowiskach, właśnie tam będziesz mógł obserwować największą ilość kwiatów. Znacznie mniej roślina będzie ich miała w cieniu lub półcieniu. Gęsiówka lubi podłoże średnio żyzne oraz wapienne. Gatunek źle znosi nadmiary wody, w związku z tym może nie udać się uprawa na podłożach ciężkich. Im więcej wody w glebie, tym większe ryzyko pojawienia się chorób grzybowych, które mogą spowodować obumieranie rośliny. Jeśli tylko masz taką możliwość, możesz zastosować drenaż, który pomoże poradzić sobie z wilgocią.
Zimowanie gęsiówki kaukaskiej – okrywanie i sadzenie
Wielką zaletą tego gatunku jest to, że jest mrozoodporny. Jednak warto pamiętać o tym, że różne odmiany, mogą wykazywać inny poziom odporności. Z tego powodu kolorowe odmiany, które często hodowane są na rabatach, powinno się okrywać na zimę. Gęsiówkę kaukaską sadzi się jesienią. Optymalna odległość pomiędzy osobnikami w momencie sadzenia wynosi 25 cm. Warto dobrze zastanowić się nad tym, gdzie chcesz zasadzić ten gatunek, ponieważ źle znosi późniejsze próby przesadzenia.
Pielęgnacja i rozmnażanie Arabis caucasica w ogrodzie
Na początkowym etapie gęsiówka kaukaska wymaga sporo uwagi. Przyjmuje się ona stosunkowo późno, przez co należy zapewnić jej odpowiednie warunki. Konieczne jest regularne podlewanie podczas długotrwałych okresów suszy. Dodatkowo w trosce o optymalne warunki warto raz na kilka lat poddać glebę pomiarowi pH. Docelowe powinno być zasadowe. Jeżeli wynik pomiaru będzie daleki od właściwego warto zastosować nawóz wapniowy, który pomoże odkwasić podłoże. Roślinę możesz przyciąć po pierwszej turze kwiatów, umożliwi to osiągnięcie kwiatów na jesień. Gęsiówkę rozmnaża się poprzez podział.
Gdzie sadzić gęsiówki w ogrodzie?
Jest to gatunek, który bardzo dobrze funkcjonuje na skalniakach. Zazwyczaj panują tam optymalne warunki dla tej rośliny. Co więcej, pozwala na tworzenie bardzo ciekawych kompozycji z innymi krzewami oraz roślinami, które powszechnie występują na skarpach. Bardzo ładnie prezentuje się z takimi gatunkami jak floks, czy żagwin. Gęsiówka kaukaska równie często sadzona jest na rabatach oraz granicach ogrodu. Sprawdza się doskonale do obsadzania skrajnych powierzchni.
Gęsiówka kaukaska to roślina okrywowa, którą można uprawiać w przeróżnych pojemnikach ogrodniczych. Możesz spotkać ją w doniczkach, ale również w mniej oczywistych formach, takich jak beczki, czy nawet stare wiadra. Ze względu na swoje wysokie walory estetyczne często sadzona jest na podwyższonych rabatach, tak aby jak najlepiej ją zaprezentować. Popularność tej rośliny wynika z jej neutralności – można ją wkomponować praktycznie w każdy ogród, niezależnie od tego, czy preferujesz styl wiejski, czy nowoczesny.