Zwolnienie lekarskie wystawiane jest w razie niezdolności pracownika do pracy. W Polsce jest ich naprawdę dużo. Kodeks pracy jest w tej kwestii bardzo przychylny dla pracownika. L4 nie jest jednak tym samym, co urlop wypoczynkowy. Wiele osób często go nadwyręża i nie są one  lojalne w stosunku do pracodawcy. Z naszego artykułu dowiesz się, czy z pozoru niewinne prace w ogrodzie są dopuszczalne na L4. 

Zwolnienie lekarskie – podstawowe informacje

L4 to potoczna nazwa dla zwolnienia lekarskiego. Wystawiane jest wtedy, kiedy lekarz danej specjalizacji stwierdzi, że osoba nie jest zdolna do wykonywania swoich obowiązków pracowniczych. Obecnie stosuje się tylko formę online, która jest dostępna w ZUS PUE. Pracodawca otrzymuje ją od razu, nie trzeba osobiście nic zanosić do placówki. Mimo tego pracownik musi poinformować o swojej nieobecności, najpóźniej w 2 dniu niestawienia się do pracy. Każde L4 posiada określone kody, które są istotne. Są to:

  • A – niezdolność pracownika do pracy po przerwie, która nie przekroczyła 60 dni – powodem jest ta sama choroba, co przed przerwą;
  • B – ciąża;
  • C – nadużycie alkoholu;
  • D – gruźlica;
  • E – choroba zakaźna lub inna,  której okres wylęgania się trwa dłużej niż 14 dni.

Zalecenia lekarskie na L4

Oprócz oznaczeń literowych, bardzo ważne są zalecenia lekarskie oznaczone jako 1 i 2. Na ich podstawie można zweryfikować, co wolno pracownikowi oraz czy nie dopuścił się wyraźnych naruszeń. Dzięki nim sama osoba na zwolnieniu wie, jak musi się zachowywać podczas przebywaniu na L4. Co oznaczają te kody? Oto krótki opis:

  • kod 1 – zalecenie lekarskie, które nakazuje choremu bezwzględne pozostanie w domu i regenerację, najczęściej jest to zwolnienie tzw. leżące;
  • kod 2 – to kod nieco mniej rygorystyczny, jednak także nakazujący pracownikowi do stosowania się do określonych zasad, umożliwia normalne funkcjonowanie, jeśli chory nie ma nikogo do pomocy tj. wyjście do sklepu czy do lekarza. Coraz więcej osób korzysta jednak z e-zwolnienia online, jeśli np. trzeba je przedłużyć.

Zwolnienie lekarskie a praca w ogrodzie – czego nie wolno pracownikowi na L4?

Przebywając na L4, należy stosować się do określonych zasad. Osoba chora musi ponosić pełną odpowiedzialność za swoje zdrowie i nie wpływać celowo na jego pogorszenie. Tyczy się to przede wszystkim zaleceń lekarskich z kodem 2. To właśnie wtedy dużo pracowników pozwala sobie na więcej. Czy wolno pracować w ogrodzie przebywając na L4? Kategorycznie nie. Na L4 nie można podejmować się żadnej pracy nie tylko zarobkowej, ale także wokół domu. Tyczy się to także remontów. Niedopuszczalne są także:

  • grille;
  • wyjścia towarzyskie;
  • długie spacery i chodzenie po galeriach handlowych.

Pracownik naruszył L4 – co dalej?

Przebywając na L4, może zdarzyć się tak, że przyjdzie do ciebie kontrola. Często za tym stoją nadgorliwi sąsiedzi czy nieprzychylni koledzy z pracy. Jeśli ktoś udowodni ci, że twoje zwolnienie lekarskie zostało wykorzystane w zły sposób, będziesz musiał ponieść tego konsekwencje. Jest to utrata zasiłku chorobowego, który został ci przyznany na czas rekonwalescencji. Czy twój pracodawca może zwolnić cię dyscyplinarnie? Są to pojedyncze przypadki, gdzie dochodzi do bardzo rażących naruszeń ze strony pracownika.

Social media – co mają wspólnego z L4?

Social media stały się nieodłącznym elementem życia większości społeczeństwa. Udostępniasz w nich wszystko – od codziennych czynności do wielkich podróży. Musisz zdawać sobie sprawę, że istnieją specjalne jednostki, które mają na celu śledzenie cię w social mediach, jeśli przebywasz na L4. Czasami wystarczy nawet zawistna koleżanka, która pokaże zdjęcia z egzotycznego wyjazdu twojemu szefowi. Uważaj zatem, co udostępniasz – szczególnie na zwolnieniu lekarskim.

Praca w ogrodzie i remonty to zajęcia, których nie możesz podejmować się na zwolnieniu lekarskim. Przestrzegaj zaleceń, aby szybko dojść do zdrowia i nie nadwyrężać zaufania pracodawcy. Nie wychodź z domu, jeśli nie jest to konieczne. Korzystaj z możliwości, jakie daje Internet.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022