Węch jest jednym z najważniejszych kocich zmysłów. Zwierzęta te wymieniają informacje poprzez zostawianie i odczytywanie sygnałów zapachowych. Ocieranie się pyszczkiem o przedmioty, czy drapanie ich to tylko niektóre elementy języka kociej komunikacji. Z perspektywy opiekuna najbardziej uciążliwe jest znaczenie moczem. Wokół tego zachowania narosło wiele mitów, które postaramy się obalić.
Dlaczego kot znaczy teren moczem?
Znaczenie terenu poprzez oddawanie moczu na konkretne obiekty najczęściej jest domeną niekastrowanych kocurów. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie zachowanie może przejawić każdy dorosły kot niezależnie od płci, czy stanu posiadania organów rozrodczych. Przyczyna znaczenia moczem może być jednak bardzo różna i zawsze należy rozpatrywać ją indywidualnie. Diagnozę powinien postawić koci behawiorysta, który po obserwacji zwierzaka i jego otoczenia pomoże wybrać właściwą metodę działania.
A dlaczego najczęściej koty znaczą teren?
- Chcą przekazać informacje zapachowe. Niekastrowane kocury, kotki w rui, czy po prostu zwierzaki, które znalazły się na terytorium innego mruczka w ten sposób przekazują informacje o sobie innym przedstawicielom gatunku. Nie jest to, wbrew pozorom, zachowanie agresywne. Kot w ten sposób nie chce nikogo przestraszyć, a jedynie dać znać o swojej obecności.
- Pozostają w konflikcie z innym kotem w domu.
- Doświadczają chronicznego stresu.
- Wyrażają bardzo silne emocje. Do znaczenia terenu moczem może doprowadzić nie tylko strach, ale także silna ekscytacja.
- Nie radzą sobie z nagłymi zmianami w otoczeniu.
- Odczuwają frustrację związaną z niezaspokojonymi potrzebami.
Przyczyn takiego zachowania może być naprawdę wiele. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy w otoczeniu zwierzaka nie znajduje się coś, co wywołuje w nim silne emocje lub chroniczny stres.
Jak oduczyć kota znaczenia terenu moczem?
Kocie feromony są dla nas niewyczuwalne, dlatego większości znaczników zapachowych nie jesteśmy w stanie w ogóle zidentyfikować. Znaczenie moczem stanowi niechlubny wyjątek i niesie za sobą nieprzyjemny zapach, który jest bardzo trudny do usunięcia. Właśnie dlatego tak wielu opiekunów zastanawia się jak zapobiec znaczeniu terenu w ten sposób.
Ważnym elementem profilaktyki takich zachowań jest kastracja. Wykonana odpowiednio wcześnie niweluje znaczenie terenu moczem u 85% kocurów i 95% kotek. Jeżeli rozwój kota przebiega prawidłowo, zabieg można wykonać już dwa tygodnie po ostatnim szczepieniu. Im wcześniej, tym lepiej. Musisz jednak pamiętać, że nie zadziała to w każdym przypadku. Niektórym kotom, szczególnie tym, które zostały wykastrowane w dorosłości, znaczenie moczem po prostu wchodzi w nawyk.
Jeżeli znaczenie terenu przez kota trwa pomimo wykonanej na odpowiednim etapie kastracji bardzo możliwe, że mamy do czynienia z problemem behawioralnym. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z behawiorystą, który będzie w stanie zdiagnozować dokładną przyczynę takiego zachowania.
Być może do twojego ogrodu zakrada się obcy kot, który oddaje mocz na taras. A może między twoimi zwierzętami trwa konflikt, którego nie zauważyłeś? Działanie w ciemno nie przyniesie niestety skutecznego rozwiązania. Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie karcić kota za znakowanie terenu. W ten sposób jedynie nadwyrężysz zaufanie zwierzaka do siebie i zepsujesz waszą relację.
Znaczenie terenu, czy problemy kuwetowe?
Znaczenie terenu przez kota trzeba koniecznie odróżnić od urynajcji poza kuwetą. Ta również może zwiastować problem behawioralny, jednak znacznie częściej świadczy o toczącym się w organizmie zwierzęcia procesie chorobowym. Koty, które znaczą teren oddają jedynie odrobinę moczu. Jeśli twój zwierzak opróżnia cały pęcherz poza kuwetą, konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii. Na początku zawsze trzeba wykluczyć problem zdrowotny.
Unikanie kuwety nierzadko wiąże się z bólem w czasie oddawania moczu. Może świadczyć o chorobach pęcherza. Bywa również pierwszym objawem przewlekłej choroby nerek u kota. Zastanów się, czy dostrzegasz również inne niepokojące objawy. Może coś zmieniło się w rutynie twojego zwierzaka? Czasem znaczenie mają z pozoru nieistotne zachowania. Od tego, że kot nie chce pić wody bardziej niepokojące jest to, że pije jej za dużo. Niezależnie od wszystkiego zazwyczaj już podstawowa diagnostyka (badanie biochemiczne krwi i USG) pozwala potwierdzić lub wykluczyć problem zdrowotny. Dopiero w dalszej kolejności zwracamy się do behawiorysty.
Podsumowanie
Znaczyć teren może zarówno kot wykastrowany, jak i ten, który jest jeszcze przed zabiegiem. Robią to tak kocury, jak i kotki. Często takie zachowanie jest zwiastunem poważnego problemu behawioralnego. Możliwe, że zwierzak jest sfrustrowany, żyje w chronicznym stresie lub nie czuje się bezpiecznie na swoim terytorium. Najważniejsze jest zlokalizowanie przyczyny i na jej podstawie podjęcie właściwych działań.