Ziemia do warzyw powinna być odpowiednio dobrana, a podłoże specjalnie przygotowane. Sprawdź, jakie są cechy najlepszego podłoża pod uprawę roślin jadalnych oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
Samodzielna uprawa warzyw daje bardzo dużo satysfakcji. Jednocześnie jednak wymaga od ogrodnika czasu i pewnej wiedzy. Jedną z najważniejszych kwestii, które mogą zadecydować o sukcesie zbiorów jest odpowiednia ziemia do warzyw. Podłoże można przygotować samodzielnie lub kupić w sklepie ogrodniczym. Która opcja ma więcej zalet? Podpowiadamy!
Jaka ziemia do warzyw sprawdzi się najlepiej?
Odpowiedź na pytanie, jaka ziemia do warzyw będzie najlepsza nie jest prosta. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że różne gatunki roślin mają różne potrzeby! Zanim więc zaczniesz przygotowywać się do uprawy, koniecznie doczytaj jakie wymagania glebowe mają planowane przez ciebie warzywa.
Oczywiście istnieje kilka kryteriów, które można zastosować zbiorczo do wszystkich warzyw. Dobra ziemia powinna:
- mieć strukturę gruzełkowatą;
- być żyzna, próchnicza i zawierać dużo składników odżywczych;
- być przepuszczalna i mieć dużą pojemność wodną;
- nie obfitować w skrajności: unikaj zarówno gleb zbyt zbitych, jak i nadmiernie piaszczystych.
Ziemia do warzyw – o czym pamiętać podczas zakupów?
Gotowa ziemia do warzyw jest dostępna zarówno w specjalistycznych centrach ogrodniczych, jak i w supermarketach. Masz do wyboru podłoża uniwersalne oraz te przeznaczone dla konkretnej grupy roślin.
Podczas zakupów trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Nie chodzi jedynie o to jaka ziemia do warzyw będzie odpowiednia dla konkretnego gatunku. Znaczenie ma także to, na jakim etapie wzrostu jest roślina. Sadzonkom i młodym egzemplarzom warto zapewnić delikatniejsze i bogatsze w składniki odżywcze podłoża.
Pamiętaj również, że jakość ziemi do warzyw ma znaczenie! Staraj się kupować produkty wysokiej jakości ze sprawdzonych źródeł. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko przyniesienia do domu szkodników, czy chwastów.
Jak przygotować grunt pod uprawę warzyw?
Ziemię do warzyw można również przygotować samodzielnie. Wymaga to oczywiście nieco więcej pracy, jednak również daje bardzo dużo satysfakcji. Konieczne jest odpowiednie zaadaptowanie podłoża.
Przede wszystkim usuń z niego wszystkie chwasty. Ich obecność sprawia, że rośliny użytkowe mają mniej składników odżywczych a przez to słabiej rosną. Kolejnym rozwiązaniem będzie przygotowanie gleby. Większość warzyw najlepiej rośnie w odczynie obojętnym 6,5-7,4 pH. Podłoże zbyt kwaśne wystarczy wymieszać z wapnem a zbyt zasadową na przykład z kwaśnym torfem.
Na koniec konieczne będzie użyźnienie. Skorzystaj z nawozu organicznego, na przykład obornika lub kompostu. Jeżeli masz wrażenie, że gleba jest zbyt wita, dodaj do niej gruboziarnisty piasek.
Ziemia do warzyw może być kupiona w sklepie lub przygotowana na własną rękę. Ważne jest, aby dopasować ją do potrzeb konkretnego gatunku. Istnieje jednak kilka uniwersalnych kryteriów, o które trzeba zadbać.