Jeśli lubisz pracę na świeżym powietrzu, z pewnością nie możesz doczekać się wiosennych porządków w ogrodzie. Jest to zajęcie, które daje prawdziwą satysfakcję. Pozwala zaplanować nowe nasadzenia, a także wyobrazić sobie tę kipiącą zieleń i feerię barw, jakie już wkrótce pojawią się przy domu. Jednak aby nic nie burzyło ogrodowej harmonii, konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni na zewnątrz.
Kiedy zacząć wiosenne porządki w ogrodzie?
Kiedy jest najlepsza pora, by zabrać się za ogrodowe prace? Porządkowanie działki zaczyna się zwykle w momencie, kiedy miną największe mrozy. Można przyjąć, że będzie to koniec marca lub początek kwietnia. Oczywiście, jeśli aura okaże się sprzyjająca, rozpoczęcie wiosennych porządków można nieco przyśpieszyć. Doświadczeni ogrodnicy z pewnością nie będą mieć problemów z oceną warunków pogodowych, natomiast początkującym radzimy zastosować się do określonego wyżej terminu.
Oprócz tego porządki zawsze warto ująć w domowym budżecie. Często okazuje się, że konieczny jest nowy sprzęt do ogrodu lub wymiana mebli tarasowych. To niemały wydatek, zwłaszcza jeżeli spłacane są już raty kredytu. Jeśli okazują się one zbyt obciążające, warto zainteresować się rozwiązaniem, jakim jest refinansowanie pożyczki. Z pewnością będzie to duża ulga dla dłużników.
Odkrywanie roślin na wiosnę
Porządkowanie ogrodu zwykle zaczyna się od zdejmowania z roślin osłon, którymi zostały okryte jesienią. Nie można o tym zapominać, ponieważ kiedy robi się ciepło, wegetacja rozpoczyna się błyskawicznie. Jeśli chcesz wykonywać tę pracę, starannie wybierz dzień. Powinien być pochmurny i wilgotny, ale niezbyt wietrzny. W momencie, kiedy rośliny wypuściły już delikatne listki, ostre wiosenne słońce może je uszkodzić.
Ogrodowe porządki? Zadbaj o trawnik oraz rabaty
Zielony trawnik oraz bujne rabaty to duma każdego ogrodnika. Aby cieszyły oko późną wiosną i przez całe lato, trzeba się o nie zatroszczyć. Pierwszym krokiem powinno być dokładne wygrabienie suchych ździebeł trawy, do czego najlepiej użyć drucianych grabi o gęstych i ostro zakończonych zębach. Jeżeli darń wydaje się sfilcowana, wówczas trzeba przeprowadzić wertykulację. Niektórzy używają do tego grabi, jednak najlepiej od razu zastosować profesjonalny wertykulator. Wówczas do gleby łatwiej będzie przenikać woda oraz nawozy.
W przypadku rabat należy skontrolować jednoroczne byliny. Wycina się wtedy suche pędy, a jeśli roślina zbyt mocno się rozrosła i zasłania te, które z nią sąsiadują, trzeba usunąć część gałązek. To również dobry moment na ich dzielenie i przesadzanie.
Wiosenne przycinanie roślin
Po zimie należy skontrolować także stan ozdobnych i owocowych krzewów oraz drzewek. Należy to zrobić po dużych mrozach, w drugiej połowie marca.
- Krzewy, które kwitną wiosną i latem na ubiegłorocznych pędach, przycina się delikatnie. Trzeba usunąć chore i przemrożone pędy z łuszczącą się korą;
- Krzewy, które kwitną na tegorocznych pędach, tnie się mocniej. Ich gałęzie można skrócić nawet o dwie trzecie długości;
- W przypadku drzew usuwa się tylko przemrożone, suche i połamane gałęzie.
Czyszczenie oczka wodnego i tarasu
Podczas wiosennych porządków w ogrodzie nie można zapominać o wyczyszczeniu oczka wodnego oraz posprzątaniu tarasu. Duże powierzchnie znakomicie czyści myjka ciśnieniowa, która szybko i skutecznie usunie zabrudzenia. Natomiast w przypadku oczka wodnego trzeba usunąć z jego powierzchni suche rośliny oraz inne zanieczyszczenia. Co jakiś czas warto wybrać z dna muł. Tę pracę ułatwiają specjalne odkurzacze.
Wiosenne prace w ogrodzie to istotny element przygotowań do sezonu letniego. Dzięki tym porządkom działka jest schludna i zadbana, a rosnące rośliny wyglądają jeszcze piękniej. Dlatego, kiedy tylko miną mrozy, trzeba chwycić za grabie oraz sekator – to na pewno się opłaci.