Wierzba mandżurska to efektowne drzewo liściaste, które bywa nazywane również wierzbą kręconą lub karbowaną. Coraz częściej pojawia się w polskich ogrodach. Jakie jest źródło jej popularności (oprócz wspomnianego wyglądu)? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, koniecznie zapoznaj się z tym krótkim tekstem!

Wierzba mandżurska – czym się charakteryzuje?

Wierzba mandżurska (Salix matsudana) zalicza się do rodziny wierzbowatych. Pochodzi z Azji i należy do popularnych drzew i krzewów liściastych. Roślina dorasta do 10 m wysokości. Charakteryzuje się kwiatami (kotkami) i podłużnymi, lekko skręconymi liśćmi, które pojawiają się na drzewie w okresie wiosennym. Na zimę liście opadają, ale drzewko nie traci przez to swojej atrakcyjności, ponieważ pędy skręcają się i nabierają nietypowego zabarwienia. To dodaje wierzbie uroku i sprawia, że wyróżnia się wśród innych drzew w zimowym krajobrazie. W Polsce jest ona uprawiana w parkach i ogrodach.

Odmiany wierzby mandżurskiej

Wyróżniamy następujące odmiany wierzby mandżurskiej:

  • Tortuosa’ – to najczęściej spotykana odmiana; jej cechą charakterystyczną są poskręcane gałązki i listki. Sadzonki znajdziesz praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym;
  • Ural’ – jest to krzew, który nie przekracza 3 m wysokości; jego pędy są poskręcane i mają czerwone zabarwienie, natomiast liście są długie i osiągają 20 cm długości.

Uprawa wierzby mandżurskiej w ogrodzie

Uprawa wierzby mandżurskiej nie jest skomplikowana. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie stanowisko i podłoże, aby móc podziwiać ją w swoim ogrodzie.

  1. Drzewko najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku, ale powinno być ono osłonięte od wiatru. Świetnie radzi sobie także w półcieniu.
  2. Roślina nie ma specjalnych wymagań co do rodzaju gleby. Najważniejsze, żeby było ono wilgotne. Należy unikać sypkiego, żwirowego i suchego podłoża.
  3. Należy ją podlewać w okresie bezdeszczowym.
  4. W sezonie warto zasilić ją nawozem – najlepszy będzie taki z dodatkiem potasu.

Rozmnażanie wierzby mandżurskiej

W jaki sposób można rozmnażać wierzbę mandżurską? Są dwie możliwości:

  • rozmnażanie z nasion – jest to dość trudny proces, ponieważ nasiona są zdolne do kiełkowania tylko przez określony, krótki czas. Dojrzewają na przełomie maja i czerwca. Wysiewa się je na wilgotne podłoże. Gdy wykiełkują i osiągną około 40 cm wysokości, należy przesadzić roślinki do gruntu;
  • rozmnażanie z sadzonek – jest to zdecydowanie łatwiejszy sposób. Wystarczy namoczyć sadzonki w wodzie przez około 48 godzin, a następnie umieścić je w ziemi. Rozmnażanie w ten sposób przeprowadza się na przełomie marca i kwietnia.

Czy warto przycinać gałęzie tej rośliny?

Drzewko bardzo szybko rośnie, dlatego do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych wierzby mandżurskiej należy przycinanie. Pierwsze cięcie powinno się wykonać zaraz po posadzeniu sadzonki do ziemi, dzięki czemu można się pozbyć słabszych pędów. Kolejne cięcia powinny następować po każdym sezonie zimowym. To doprowadzi do usunięcia przemarzniętych pędów. Warto też wówczas skrócić grubsze gałęzie i corocznie przycinać roślinę na taką samą wysokość.

Czy wierzba mandżurska jest atakowana przez choroby?

Wierzba mandżurska bywa atakowana przez choroby. Do najczęstszych należą:

  • rdza wierzby – jest to choroba grzybowa, która objawia się zamieraniem i opadaniem liści. Pojawiają się na nich żółte przebarwienia, a na spodniej stronie blaszki liścia można dostrzec żółte i pomarańczowe zarodniki;
  • mączniaka prawdziwego wierzby – to także choroba grzybowa. Jej oznaką jest mączysty, biały nalot na blaszce liścia, występujący po jej obu stronach. Na skutek mączniaka liście również obumierają i opadają.

W obu przypadkach należy pozbyć się chorych liści, a drzewko opryskać środkiem grzybobójczym.

Zainteresowała cię wierzba mandżurska i zdecydowałeś się posadzić ją w swoim ogrodzie? Pamiętaj, aby odpowiednio dbać o swoje drzewko, dzięki czemu będziesz się nim cieszył przez długi czas. Nie zapominaj o właściwym stanowisku, przycinaniu i ochronie przed chorobami.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022