Wierzba babilońska to niewielkie drzewo należące do rodziny wierzbowatych. Doskonale sprawdza się w ogródkach przydomowych. Sprawdź, czym się charakteryzuje!

Miododajna i owadopylna wierzba babilońska charakteryzuje się poskręcanymi gałęziami i niewielką wysokością. Ze względu na oryginalną formę drzewa te stanowią ozdobę ogrodu nawet w miesiącach zimowych. Uprawa oraz pielęgnacja wierzby babilońskiej nie są bardzo trudne. Dzięki temu nawet początkujący ogrodnik powinie sobie bez trudu poradzić.

Skąd pochodzi wierzba babilońska?

Wierzba babilońska w naturalnym środowisku występuje głównie na terenie północno-wschodniej Azji. Obecnie zyskuje coraz większą popularność jako ozdobne drzewko w ogrodach oraz parkach.

Czym charakteryzuje się Salix babylonica?

Wierzba babilońska charakteryzuje się przede wszystkim poskręcanymi gałęziami. To gatunek długowieczny oraz dwupienny. Należy o tym pamiętać podczas planowania rozmnażania. Drzewa dwupienne charakteryzują się rozdzieleniem organów rozrodczych męskich i damskich do dwóch osobników.

Drzewo to osiąga zwykle wysokość od 3 do 6 metrów. Przewisająca luźno korona stanowi kluczowe źródło pokarmu dla pożytecznych owadów, takich jak pszczoły.

Okres kwitnienia przypada na przełom marca oraz kwietnia. Kwiaty wierzby babilońskiej przyjmują formę srebrzystych kotków. Również poskręcane liście stanowią ciekawy, przyciągający wzrok widok.

W jaki sposób należy uprawiać wierzbę babilońską?

Wierzba babilońska jest polecana do ogrodów japońskich oraz nowoczesnych. Świetnie sprawdzi jako punkt centralny w niewielkich, przydomowych ogrodach, a także jako element dekoracyjny w pobliżu stawu lub oczka wodnego.

Zasady prawidłowego cięcia wierzby babilońskiej

Wierzba babilońska świetnie znosi podcinanie. W tym przypadku bezpieczne będzie nawet robienie tego co roku. Dzięki temy korona będzie gęsta, regularna i o odpowiednim pokroju. W przeciwnym razie będzie on przewisający.

W okresie jesiennym zalecane jest usunięcie uszkodzonych lub chorych pędów. Należy pozbywać się także tych nadmiernie przerośniętych lub gęstych.

Jakie stanowisko powinna mieć wierzba?

Wierzba babilońska preferuje ciepłe i nasłonecznione stanowiska. W sytuacji gdy jest niemożliwe, można umieścić ją w półcieniu. Należy jednak zadbać o odpowiednie osłonięcie wierzby od wiatru. Silne i chłodne podmuchy mogą uszkodzić delikatne końcówki pędów.

Wierzba nie jest odporna na mróz. Z tego względu konieczne jest stosowanie dodatkowych zabezpieczeń przed zimą.

Preferowany rodzaj gleby

Wierzba babilońska najlepiej rośnie na glebach żyznych i dość mocno wilgotnych. Na etapie sadzenia warto zastosować kompost lub obornik, a także obficie podlać stanowisko. W przypadku wystąpienia długotrwałej suszy, wierzbę należy podlewać. Jest to roślina lepiej radząca sobie z nadmiarem wilgoci niż przesuszonym podłożem.

Prawidłowa pielęgnacja

Kluczem do prawidłowej pielęgnacji w przypadku wierzby babilońskiej jest utrzymywanie optymalnego poziomu wilgoci, regularne podcinanie pędów oraz odpowiednie nawożenie.

Preparaty o wolnym działaniu należy aplikować na przełomie marca i kwietnia, podczas kwitnienia. Natomiast od marca do czerwca zalecane jest stosowanie szybko działających nawozów.

Wierzba babilońska jest oryginalnym wyborem. Nietuzinkowy wygląd, lecz prosta uprawa zachęcają ogrodników-amatorów. Dbając o odpowiednie nawodnienie, można z powodzeniem podziwiać prawidłowy i efektywny wzrost wierzby. Świetnie sprawdzi się zarówno w domowym ogrodzie, jak i jako fragment zieleni miejskiej.

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022