Drewno zalicza się do grupy tych materiałów, które niezwykle często są poddawane obróbce. Głównie w przemyśle stolarskim, meblowym, ale również ogrodniczym i budowlanym. Domowi majsterkowicze także pracują z materiałami drewnianymi. Warto jednak wiedzieć, że wiercenie w drewnie wymaga używania odpowiednich wierteł do drewna. Z jakimi wiertłami do drewna możesz się spotkać i do czego ich użyjesz?
Wiertła do metalu a wiertła do drewna łopatkowe/spiralne/kręte
Aby prawidłowo obrabiać materiał taki jak drewno, trzeba zdawać sobie sprawę z jego konsystencji. Drewno jest zdecydowanie bardziej miękkie niż metal. Jest także włókniste, a jego struktura ma nieregularną twardość. Miejscami drewno jest miękkie, gdzie indziej o wiele twardsze. Taki materiał wymaga więc używania odpowiedniego osprzętu, do których z pewnością można zaliczyć wiertła do drewna łopatkowe czy spiralne albo kręte.
Wiertła metalowe nie nadają się do efektywnego wiercenia w drewnie. Mogą ślizgać się po jego powierzchni i powodować nieestetyczne zarysowania, które nie tylko źle wyglądają, ale które bardzo trudno zamaskować.
Dobre piórko do wiercenia ma natomiast odpowiednią do obrabiania drewna geometrię. Ma tak zwane ostrze centrujące, które prowadzi całe wiertło, stabilizuje jego pracę, uniemożliwiając przesuwanie się sprzętu, zwłaszcza wtedy, gdy ostrze natrafi na twardszą część drewna. Otwór utworzony przez wiertło do drewna jest okrągły, pozbawiony nieestetycznych uszkodzeń materiału drewnianego czy małych zadziorów i drzazg.
Rodzaje wierteł do drewna
Wiertła do drewna nie są jednolite i dzielą się na określone podkategorie. Każdy rodzaj wiertła ma nieco inną charakterystykę pracy i jest polecany do wykonywania określonych czynności podczas obróbki drewna.
Wiertła spiralne
Ten rodzaj wierteł do drewna (nazywany również świdrami) jest przeznaczony do wykonywania dokładnych otworów o niewielkich średnicach. Rozmiar wierteł spiralnych zaczyna się od tych najmniejszych, czyli trzymilimetrowych, a kończy zazwyczaj na szesnastomilimetrowych.
Do wykonywania większych otworów służą wiertła spiralne pozbawione ostrza centrującego, a wyposażone w ostrze typu gwintowanego. Świdry do drewna są odpowiednie do wykonywania otworów w każdym gatunku drewna występującego w Polsce.
Wiertła kręte
Najczęściej wykorzystywany typ wierteł do drewna. Składają się z dwóch śrubowo ułożonych zwojów, które zakończone są ostrzami skrawającymi. Wzdłuż zwojów biegną rowki odprowadzające wióry podczas wiercenia.
Zdecydowanie najczęściej wiertło kręte można zobaczyć w pracy podczas wykonywania czynności remontowo-wykończeniowych. Otwory tworzone przez wiertła kręte są precyzyjne. Tego typu przyrządy występują w rozmiarze od 3 milimetrów do 30. Długość wierconych z ich pomocą otworów może dobiegać nawet 150 milimetrów.
Wiertła piórowe do drewna
Wiertła piórkowe do drewna, zwane również łopatkowymi lub płaskimi, służą do wiercenia dużych otworów, których średnica może wynosić nawet 45 milimetrów. Wiertło płaskie do drewna jest skonstruowane z dwóch zwojów, a także dwóch ostrzy bocznych, które są ułożone prosto oraz ostra centrującego. Nie są wyposażone w rowki odprowadzające wióry. Podtypem wiertła łopatkowego jest wiertło frezujące, które zamiast ostrza centrującego ma ostrze typu gwintowanego.
To właśnie są podstawowe rodzaje wierteł do drewna. Każde służy do wykonywania nieco innych otworów. Wszystkie z wymienionych rodzajów mogą być także używane jako wiertła ręczne.