Każdy, kto skakał na niej chociaż 5 minut, wie, ile frajdy zapewnia trampolina ogrodowa. Jaką wybrać, na które parametry techniczne sprzętu zwracać szczególną uwagę? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Trampoliny ogrodowe różnią się przede wszystkim kształtem, wymiarami, materiałami, budową stelaża i zabezpieczeniami. To, jak wytrzymała jest konstrukcja i jak działa siatka ochronna, wpływa również na przeznaczenie danego modelu. Specyfikacja trampoliny fitness dla dorosłych będzie odbiegać od tego, co zaoferuje dziecięca trampolina ogrodowa – jaką wybrać, by posłużyła jak najdłużej, a wydatek był opłacalny? Trudno wskazać jeden model, który byłby wyraźnie lepszy od pozostałych. Dlatego skupimy się na ogólnej charakterystyce samego sprzętu. Czytaj dalej!

Najlepsza trampolina ogrodowa. Jaką wybrać, czym kierować się przy zakupie trampoliny?

Każdą trampolinę ogrodową opisuje szereg cech. Czasami sami producenci wprost piszą, dla jakich użytkowników stworzyli konkretny produkt. Konsumentom zwykle zależy przede wszystkim na trwałości, przestrzeni do skakania i niezawodnych siatkach zabezpieczających. Niestety, nie wszystko da się wyczytać ze specyfikacji. Zwykle trampolina ogrodowa ma wyszczególnione informacje na temat:

 • maksymalnego obciążenia;
 • wysokości maty (nazywanej też batutą) nad ziemią;
 • wymiarów – długości, szerokości w przypadku trampolin prostokątnych oraz przekątnej lub średnicy trampolin okrągłych;
 • łącznej powierzchni do skakania;
 • materiału maty;
 • zastosowanych sprężyn;
 • siatki ochronnej (zapięcie, materiał, wysokość).

Jaka trampolina do ogrodu – siatka zabezpieczająca to nie wszystko

Solidny, wielokrotnie szyty materiał to za mało, by zapewnić bezpieczeństwo podczas skoków. W przypadku trampoliny ogrodowej ze słupkami podtrzymującymi niezbędne są osłony z pianki, chroniące przed uderzeniami w te elementy. Duże znaczenie ma także miejsce i sposób mocowania płachty. Umieszczenie jej na zewnętrznej krawędzi stelażu zwykle nie chroni przed konsekwencjami upadku bezpośrednio na sprężynę. Z kolei trampolina z siatką wewnętrzną zabezpiecza zarówno przed wypadnięciem poza matę do skakania, jak i niektórymi urazami. Trzeba się liczyć z tym, że przy lepszej ochronie pozostaje mniej miejsca na odbicia przy tych samych wymiarach.

Zapięcie siatki i inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę

Kolejnym aspektem, który ma duże znaczenie podczas korzystania z trampoliny w ogrodzie, jest zapięcie siatki. Najczęściej spotykany wariant to zamek błyskawiczny. Niestety, jakość suwaka można sprawdzić dopiero podczas skoków i akrobacji. W przypadku najtańszych, kiepskich trampolin dla dzieci zdarzało się, że maluchy wypadały właśnie w miejscu zamka. Większą pewność dają dodatkowe klamry. Za różnice jakościowe odpowiadają także:

 • pokrycia maty, zwiększające odporność na zmienne warunki atmosferyczne;
 • liczba i budowa nóg odpowiedzialnych za stabilność;
 • możliwość zamontowania drabinki do wchodzenia i schodzenia z trampoliny ogrodowej;
 • zabezpieczenie stabilnej podstawy przed korozją.

Parametry dobrej trampoliny ogrodowej. Jaką wybrać?

Okrągła mata zazwyczaj zapewnia równomierne obciążenie sprężyn, za to prostokątna zapewnia lepszą siłę wybicia. Z tego drugiego rodzaju sprzętu korzysta się najczęściej do bardziej zaawansowanych ćwiczeń.

Jeżeli priorytet ma dobra zabawa na świeżym powietrzu, wystarczy ci standardowa trampolina ogrodowa. Jaką wybrać? Teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Pamiętaj, że nawet najlepszy i najdroższy model zepsuje się, jeśli nie będziesz o niego dbać. Niektóre sklepy zapewniają dostęp do części zamiennych nawet na długo po upływie gwarancji producenta.

Zobacz także: