Szkarłatka amerykańska w ogrodach występuje stosunkowo rzadko. To oryginalny i ciekawy gatunek z wyglądu nieco przypominający swoją bliską kuzynkę – szkarłatkę jagodową. W swojej ojczyźnie uważana jest za chwast, w Polsce to raczej rzadki okaz, spotykamy w ogrodach botanicznych lub na prywatnych działkach pasjonatów roślin egzotycznych. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak warto o nią dbać.
Szkarłatka amerykańska – charakterystyka tej byliny
Szkarłatka amerykańska to ciekawy krzew o rozgałęzionym pokroju pędów i czerwonawej łodydze. Może dorastać nawet od 3 m wysokości, jednak najczęściej spotykane egzemplarze mają około 1,8 m wysokości. Uwagę zwraca system korzeniowy, który jest bulwiasty i nieco przypominający buraka.
Liście mają eliptyczny kształt o klinowatej nasadzie. Latem są niebieskozielone a jesienią przebarwiają się na pomarańczowo, lekko czerwono lub nawet ciemnobrązowo. Roślina kwitnie wytwarzając kwiatostany zebrane w kłosy złożone z talerzykowatych kwiatów o zabarwieniu zielono czerwonym. Późnym latem po ich przekwitnięciu pojawiają się owoce w formie czarnych i silnie spłaszczonych jagód na czerwonych szypułkach.
Pamiętaj, że na surowo roślina jest trująca! Także jej owoce mogą powodować poważne zatrucia. Amerykanie potrafią wprowadzenie włączać ten gatunek do swojej diety, jednak tylko i wyłącznie po jego odpowiednim przygotowaniu.
Phytolacca americana – uprawa i pielęgnacja
Szkarłatka to ekspansywna roślina, która z reguły rozsiewa się sama. Można również próbować wysiać ją samodzielnie, ponieważ nasiona zachowują cechy rośliny macierzystej. Nasiona zasiewamy jesienią a kiełkowania można spodziewać się już wczesną wiosna.
Najlepszym stanowiskiem dla rośliny tego gatunku będzie miejsce lekko zacienione, ale nie całkowicie pozbawione światła słonecznego. Wymagania glebowe w tym wypadku nie są szczególnie wysokie. Szkarłatka dobrze rośnie niemal na wszystkich podłożach. Zdecydowanie najgorzej radzi sobie jednak na mocno gliniastych glebach. Wybierz dla tej rośliny podłoże żyzne lekko wilgotne i próchnicze, ponieważ takie zdecydowanie preferuje. Przed wysianiem warto wzbogacić glebę o uniwersalny nawóz
Zasadzona w półcieniu w odpowiednio żyznej glebie szkarłatka amerykańska nie będzie potrzebowała praktycznie żadnej pielęgnacji z twojej strony. To wieloletnia roślina, która późnym latem obsypuje się ciemnymi jagodami. Z reguły jest mrozoodporna, jednak w przypadku wyjątkowo surowych zim będzie potrzebowała odpowiedniego zabezpieczenia. W tym celu najlepiej skorzystać z argrowłókniyn.
Szkarłatka amerykańska – zastosowanie w ogrodzie
Szkarłatka amerykańska nie jest szczególnie popularna w naszych ogrodach. Rozsiewa się sama i to bardzo szybko, dlatego trzeba nieco kontrolować jej zdolności ekspansywne. To potężna, ale jednocześnie dosyć niepozorna roślina, która najlepiej będzie wyglądała w ogrodach naturalistycznych i wiejskich. Z powodzeniem można sadzić ją w roli tła dla niższych bylin ozdobnych. Znakomicie także wygląda pod wysokimi drzewami, szczególnie wtedy, kiedy kwitnie i owocuje.
Ze względu an spore rozmiary szkarłatka jest propozycją raczej dla osób które posiadają ogrody z dużą przestrzenią. Wówczas gatunek ten będzie świetnie prezentował się jako soliter i centralny element trawnika. Możesz z powodzeniem posadzić ją na tle jasnej ściany domu lub budynku gospodarczego.
Koniecznie zwracaj uwagę na to, aby roślina nie wysiewała się do środowiska naturalnego. Jest na tyle ekspansywna, że może zagrażać naszym rodzimym gatunkom.
Podsumowanie
Szkarłatka amerykańska (Phytolacca americana) to roślina, która w swojej ojczyźnie uznawana jest za chwast. U nas bywa jednak chętnie wykorzystywana w ogrodach naturalistycznych, szczególnie przez osoby, które cenią sobie łatwe w uprwawie a jednocześnie stosunkowo rzadkie i nietypowe gatunku roślin.