Szczwół plamisty jest bardzo niebezpieczną rośliną, dlatego trzeba na nią uważać między innymi podczas spacerów. Warto wiedzieć, jakie zagrożenia niesie ze sobą ten okaz i jakie objawy może wywołać zatrucie nim. Sprawdź informacje, które mogą ci się przydać!

Niejednokrotnie podczas spacerów po łąkach, czy też wycieczek w okolice lasów można natknąć się na szczwół plamisty. Trudno go rozpoznać, przez co łatwo tutaj o pomyłkę. Tymczasem trucizny, które zawiera ta roślina, są bardzo niebezpieczne i mogą powodować poważne konsekwencje. Dlatego właśnie zawsze podczas kontaktu z przyrodą trzeba zachowywać ostrożność. Ważne jest to, aby zdawać sobie sprawę z zagrożeń i rozwijać swoją wiedzę na temat rozpoznawania roślin. Do świata flory należy podchodzić w sposób odpowiedzialny. Sprawdź przydatne informacje na temat wskazanego okazu!

Szczwół plamisty – toksyczna roślina, która jest bardzo niebezpieczna!

Szczwół plamisty jest nazywany również psią pietruszką, pietrasznikiem plamistym, a także Conium maculatum. Roślina, o której mowa, zawiera szereg niebezpiecznych substancji, wśród których wymienić można między innymi koniinę. Groźne są tutaj zarówno korzenie, jak i:

 • liście
 • łodygi
 • kwiaty

Spożycie okazu, dotykanie go, czy też wąchanie może wywoływać negatywne konsekwencje zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt. Dawka śmiertelna jest tutaj zróżnicowana gatunkowo. Nie ulega wątpliwości, że ważne jest to, aby potrafić rozpoznać roślinę, choć może być to bardzo trudne zadanie.

Pietrasznik plamisty – jak wygląda? Sprawdź przydatne informacje!

Omawiany okaz kwitnie mniej więcej od czerwca do sierpnia, a jego kwiaty mają biały kolor. Ta roślina dwuletnia może osiągać do około dwóch metrów wysokości. Na łodydze występują tutaj ciemne plamy o podłużnym kształcie. Bardzo problematyczną kwestią jest to, że z wyglądu poszczególne elementy tego okazu przypominają rośliny jadalne. Można więc pomylić Conium maculatum między innymi z:

 • pietruszką
 • pasternakiem

Dlatego właśnie należy wykazywać się dużą czujnością podczas spacerów i podziwiania flory.

Jakie są objawy po kontakcie Conium maculatum? Podstawowe informacje

Kontakt z omawianym okazem może grozić paraliżem nerwów ruchowych, czy też śmiercią, dlatego też nie można bagatelizować zagrożenia. Ważne jest, aby być w stanie rozpoznawać objawy zatrucia i szybko działać. W szpitalach podawane są w takich sytuacjach między innymi środki przeczyszczające. Zatrucie szczwołem plamistym może wywoływać takie reakcje jak, na przykład:

 • ślinotok
 • ból mięśni
 • problemy z oddychaniem
 • paraliż
 • utrudniona mowa

Objawy pojawiają się orientacyjne po około godzinie od kontaktu z rośliną.

Szczwół plamisty – gdzie rośnie? Dowiedz się, gdzie można spotkać tę roślinę!

Szczwół plamisty jest dosyć często występującym okazem, dlatego też właśnie należy być ostrożnym i nie bagatelizować zagrożenia. Roślinę można spotkać między innymi na obszarach:

 • łąk
 • rowów
 • terenów położonych przy lasach
 • przydrożnych
 • ogrodów

Istnieje więc całkiem spore ryzyko zetknięcia się nią podczas spacerów, czy też wycieczek. Ta trująca roślina nie ma wielkich wymagań dotyczących gleby i warunków rozwoju, dlatego też może wyrastać w miejscach takich jak chociażby śmietniska. Sprawia to, że okaz ten jest dosyć rozpowszechniony.

Szalej jadowity – trująca roślina, która jest bardzo groźna! Dowiedz się więcej!

Rośliną podobną do szczwołu plamistego jest szalej jadowity, który również jest bardzo niebezpieczny. Łatwo ze sobą pomylić te dwa okazy. Szalej jest dość wysoki i ma długą łodygę. Okres jego kwitnienia trwa od czerwca do sierpnia. Kwiaty są niewielkie, białe i przypominają te należące do szczwołu plamistego. Okaz ten to zagrożenie dla człowieka, a także dla zwierząt, dlatego też trzeba na niego uważać. Wszystkie jego elementy są groźne. Tutaj również występuje problem z rozpoznaniem rośliny, a zatem ważne jest to, aby z ogromną rezerwą traktować napotykaną na swojej drodze zieleń.

Gdzie występuje szalej jadowity? Sprawdź przydatne informacje na ten temat!

Omawiana roślina ceni sobie wilgoć, dlatego też można się na nią natknąć niejednokrotnie na terenach podmokłych. Występuje ona między innymi w okolicach:

 • stawów
 • rzek

Niemniej jednak może się ona pojawiać również w rowach, a także innych lokalizacjach. Potrzebna jest tutaj duża czujność, a także odpowiedzialne podejście do spacerowania. W wielu przypadkach kwiaty mogą wzbudzać zainteresowanie, niemniej jednak trzeba opierać się takim pokusom. Choć świat przyrody jest niewątpliwie fascynujący, czyha w nim wiele zagrożeń, których znaczenia nie można ignorować.

Jakie są objawy zatrucia wskazaną rośliną? Podstawowe informacje

Nie należy wąchać, dotykać, ani zrywać i spożywać szaleju, ponieważ może to grozić śmiercią. Wśród podstawowych objawów pojawiających się na skutek kontaktu z tą rośliną można wymienić poważne problemy z oddychaniem. Mogą pojawić się również wymioty, utrata przytomności, czy też ślinotok. Jak więc widać, konsekwencje mogą być tutaj bardzo poważne. Lekkomyślne podejście do napotykanych okazów to ogromne zagrożenie, dlatego też trzeba świadomie podchodzić do zagadnień związanych ze światem flory. Nie można podejmować nieprzemyślanych i nieostrożnych działań.

Choć obcowanie ze światem przyrody może być źródłem inspiracji oraz rozrywki, trzeba pamiętać o tym, że kryje się tutaj mnóstwo zagrożeń. Należy mieć wiedzę w tym obszarze tematycznym i pracować nad jej rozwijaniem. Istnieją rozmaite źródła informacji, które można wykorzystywać w tych celach. Istotne jest również to, aby nie dopuszczać do bezpośredniego, czy też pośredniego kontaktu z okazami, których się nie zna lub co do których nie ma się absolutnej pewności. Warto rozsądnie podchodzić do sprawy i nie ryzykować.

Zobacz także: