Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris) to roślina z rodziny liliowatych. W Polsce występuje bardzo rzadko, najczęściej na Pomorzu. Jest objęta całkowitą ochroną gatunkową. Sprawdź, jakie warunki trzeba jej zapewnić podczas uprawy.
Szachownica kostkowata ma w naszym kraju status rośliny krytycznie zagrożonej wyginięciem. Jej ciekawa nazwa pochodzi od wzoru na płatkach, którzy przypomina szachownicę. Jeżeli będziesz miał szczęście napotkania jej w naturze, najpewniej stanie się to w okolicy zbiorników wodnych.
Szachownica kostkowa – charakterystyka
Fritillaria meleagris wyrasta z kulistej cebulki o wielkości orzecha laskowego. Jej łodyg dorasta najwyżej do 40 cm wysokości. Wyrastają z niej szarozielone lancetowate liście, które są ustawione skrętolegle.
Gatunek ten kwitnie w okresie od kwietnia do maja. Wówczas pojawiają się na nim bezwonne kwiaty o dzwonkowatym kształcie. U nasady każdego z nich znajduje się miodnik. Najbardziej charakterystycznym elementem tej rośliny jest wzór szachownicy, który znajduje się na purpurowych kwiatach.
Szachownica kostkowata jest bardzo lubiana przez owady zapylające. Najczęściej przylatują do niej trzmiele i muchówki. W naturalnym środowisku można spotkać ją na łąkach o dużej wilgotności i niskich torfowiskach. Najczęściej występuje w pobliżu zbiorników wodnych.
Szachownica kostkowa – uprawa i pielęgnacja
Omawiany gatunek to roślina cebulowa, którą sadzi sie prosto do gruntu jesienią. Najlepszym czasem na to będzie okres od początku września do października. Bardzo ważny jest tutaj wybór odpowiedniego stanowiska. W przypadku tej byliny najlepiej sprawdzi się rabata umieszczona w półcieniu.
W przypadku parametrów gleby zdecydowanie najważniejsza jest jej wilgotność. Szachownica najczęściej rośnie na brzegach zbiorników wodnych i bardzo lubi wilgotne podłoża. Najlepiej sprawdzi się gleba lekka i żyzna, bogata w składniki odżywcze. Odczyn pH powinien być lekko kwaśny.
Omawiany gatunek to roślina wieloletnia. Raz na dwa-trzy lata zaleca się jej wykopanie i oddzielenie cebulek przybyszowych. To najlepszy sposób na rozmnażanie tych roślin. Na przełomie sierpnia i września można posadzić je ponownie.
Szachownica kostkowa – zastosowanie w ogrodzie
Tak jak pozostałe rośliny z rodziny liliowatych (Liliaceae) szachownica kostkowa jest wyjątkowo urodziwa szczególnie w okresie kwitnienia. Wygląda fantastycznie na trawnikach i rabatach. Będzie również doskonałym rozwiązaniem do ozdoby oczek wodnych.
Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku tej rośliny jest podlewanie. Musi być regularne, ale jednocześnie nie zbyt obfite. Gleby nie wolno prezlewać, trzeba jednak zadbać o to, aby była stale wilgotna. Wówczas można liczyć na najlepsze efekty kwitnienia.
O czym warto pamiętać sadząc szachownicę w ogrodzie?
W czasie przechowywania cebule tej rośliny mogą szybko wysychać, dlatego zawsze podczas zakupów zwracaj uwagę na wygląd łusek. Najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie wyłącznie z usług dobrych sklepów ogrodniczych.
Warto również pamiętać o tym, że szachownica w naszym kraju znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową. Chociaż w innych częściach Europy występuje zdecydowanie bardziej licznie, to jednak u nas jest krytycznie zagrożona wyginięciem.
Wybierz ją, jeżeli cenisz obecność w twoim ogrodzie owadów zapylaczy. Ten gatunek z pewnością przyciągnie trzmiele, muchówki a także pszczoły.
Podsumowanie
Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris) to piękna i bardzo rzadka w naszym otoczeniu roślina. Jeżeli zapewnisz jej odpowiednie warunki będzie ozdabiała twój ogród przez wiele lat pięknie zakwitając na wiosnę. Jej uprawa nie jest szczególnie problematyczna, o ile pamięta sie o regularnym, ale umiarkowanym podlewaniu oraz lekko zacienionym stanowisku.