Szukasz niewielkich roślin, które pięknie kwitną, a jednocześnie nie mają dużych wymagać glebowych? Odpowiedzią może być słonecznica. Zimowanie to jednak ważny aspekt całego procesu pielęgnacji, dlatego koniecznie musisz dowiedzieć się na jego temat więcej. Szczęśliwie nie jest to na tyle złożony proces, żebyś miał zrezygnować z uprawy tych pięknych roślin.
Słonecznica (Delosperma) – informacje podstawowe na temat rośliny
Mająca zaledwie kilka centymetrów wysokości słonecznica to popularna roślina ogrodowa. Odpowiednio uprawiana potrafi obsypać się dużymi kwiatami o różnych kolorach, których średnica sięga nawet 5 cm. Jednocześnie kwitnienie trwa długo – od czerwca do sierpnia (a nawet nieco dłużej, w zależności od odmiany). Roślina lubi miejsca nasłonecznione, a także wysokie temperatury. Choć nie ma dużych wymagań, najlepiej rośnie w glebie przepuszczalnej. Najlepszym wyborem są ogrody skalne oraz murki. Jeśli chodzi o słonecznicę, zimowanie to ważny istotny aspekt procesu jej pielęgnacji.
Słonecznica – zimowanie. Pielęgnacja rośliny zimą
Słonecznica, niezależnie od gatunku, nie przepada za zalegającą wodą. Ten problem może pojawić się jesienią oraz wczesną zimą, dlatego twoim zadaniem jest pozbywanie się nadmiaru wilgoci. Rośliny mają w takich warunkach tendencję do gnicia. Ponieważ to sukulent, nie potrzebuje częstego podlewania. Gromadzi wodę z liściach oraz pędach.
Gdy pojawiają się pierwsze mrozy, warto zabezpieczyć rośliny – dobrym rozwiązaniem jest stroisz, który zapewni im ochronę przed bardzo niskimi temperaturami. Te są dla nich szkodliwe, ponieważ niewielki mróz raczej nie powinien być problemem – słonecznica wysokogórska (Delosperma nubigenum) jest w stanie przetrwać nawet przy -20 stopniach Celsjusza. Zdecydowanie mniej odporne są młode sadzonki, które koniecznie musisz zabezpieczyć na zimę.
Popularne odmiany słonecznicy
Poza wspomnianą już słonecznicą wysokogórską, która świetnie radzi sobie w naszym klimacie, innymi popularnymi gatunkami rośliny są:
- Fire spinner – ma złocistopomarańczowe kwiaty i kwietnie od lata aż do października;
- Amethyst – roślina wysoka, ponieważ dorasta aż do 10 cm, ma w kolorze różowym z żółtym środkiem;
- Grenade – pomarańczowoczerwone kwiaty z białym środkiem, z różowym oczkiem.
Pięknie prezentuje się również słonecznica Coopera (Delosperma cooperii), ale problemem jest jej zwiększona wrażliwość na mróz. Wymaga ona dużo większej uwagi, jeśli chodzi o zabezpieczenie na zimę. Odwdzięczy się natomiast pięknymi różowofioletowymi kwiatami.
Słonecznice doskonale nadają się do skrzynek czy ogrodów skalnych, ponieważ tworzą wielobarwne dywany kwiatowe. Okres ich kwitnienia, bardzo długi, również nie pozostaje bez znaczenia. Te dekoracyjne kwiaty cieszą się zatem coraz większą popularnością. Przetrwają nawet w suszę, a także nie mają dużych wymagań glebowych (do odczynu lekko zasadowego), łatwo się ukorzeniają. Ich charakterystyczny wygląd spodoba się każdemu miłośnikami różnokolorowych kwiatów. Jeśli chodzi o słonecznicę, zimowanie nie jest problematyczne, ponieważ roślina jest stosunkowo odporna na niskie temperatury.