Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) to rodzaj roślin pochodzących z wilgotnych lasów równikowych. Naturalnie stanowią one część runa i rozwijają się w cieniu drzew. Na szczęście, są sposoby, by warunki w mieszkaniu nieco oddały te z równikowej dżungli. Każda odmiana skrzydłokwiatu wymaga nieco innego podejścia. Skrzydłokwiat ‘Sensation’ należy do roślin łatwych w uprawie. Warto jednak wiedzieć, czego potrzebuje, aby wyrósł jak najpiękniej.

Charakterystyka skrzydłokwiatu ‘Sensation’

charakterystyka skrzydłokwiatu sensation

Skrzydłokwiat ‘Sensation’ jest czasem nazywany skrzydłokwiatem olbrzymim, ponieważ może osiągać nawet 1 metr wysokości. Imponująco rozrasta się także na szerokość. Posiadacze rośliny doceniają jej duże, intensywnie zielone, błyszczące liście i białe kwiaty. Wyrastają z wierzchołków łodyg, które są łukowato wygięte. Pokrój jest kępiasty i pnący się w górę. Wygląd nie jest jednak jedyną zaletą skrzydłokwiatu. Roślina bowiem oczyszcza powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajduje, więc możesz go wstawić np. do sypialni.

Stanowisko i wymagania glebowe skrzydłokwiatu ‘Sensation’

Gdzie postawić ‘Sensation’? Skrzydłokwiat potrzebuje cienistego miejsca, ponieważ takie stanowisko odzwierciedli poszycie lasu równikowego. Do tego wymagana jest też odpowiednia wilgotność, zarówno gleby, jak i powietrza. Odpowiednia ziemia dla skrzydłokwiatu jest:

  • żyzna;
  • przepuszczalna;
  • zdrenowana tak, by utrzymać odpowiednią wilgotność, ale jednocześnie w taki sposób, aby korzenie skrzydłokwiatu nie stały w wodzie (to może prowadzić do gnicia).

Ph ziemi powinno być lekko kwaśne. W sklepach znajdziesz specjalne podłoże do roślin wilgociolubnych, na które możesz się zdecydować.

‘Sensation’ – skrzydłokwiat i utrzymanie odpowiedniej wilgotności 

sensation skrzydłokwiat i utrzymanie odpowiedniej wilgotności 

Pamiętaj, że nie wolno stawiać doniczki ze skrzydłokwiatem ‘Sensation’ w pobliżu kaloryfera w sezonie grzewczym, bo obniża on wilgotność powietrza wokół. Aby temu przeciwdziałać, warto zainstalować na grzejniku specjalny nawilżacz powietrza w postaci pojemnika z wodą. Utrzymaniu optymalnej wilgotności służą też elektryczne i elektroniczne nawilżacze. To na przykład nowoczesne urządzenia ultradźwiękowe z czujnikami, które automatycznie utrzymują w mieszkaniu wilgotność odpowiednią dla roślin i ludzi. Tańszą, ale również skuteczną alternatywą jest ustawienie przy skrzydłokwiacie naczynia z wodą.

Pielęgnacja skrzydłokwiatu ‘Sensation’

Pielęgnacja skrzydłokwiatu ‘Sensation’ polega przede wszystkim na jego odpowiednim podlewaniu 2-3 razy w tygodniu. Musisz użyć wody:

  • miękkiej;
  • przegotowanej;
  • odstanej, która będzie w temperaturze pokojowej. 

Nawożenie skrzydłokwiatu ‘Sensation’ i czyszczenie liści

Niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest też nawożenie. 

  1. W przypadku skrzydłokwiatu nie musi być ono intensywne. Raz w tygodniu użyj ¼ dawki nawozu do roślin kwitnących. 
  2. Rób to jedynie w okresie wegetacji rośliny. 
  3. Zimą zaniechaj nawożenia i ogranicz podlewanie. 
  4. Wiosną skrzydłokwiat warto przesadzić do nieco większej doniczki. 

Ostatnim zabiegiem pielęgnacyjnym jest przecieranie liści skrzydłokwiatu z osadzającego się na nich kurzu. Dbaj o to, by były piękne i błyszczące nie tylko ze względu na ich wygląd, lecz także z uwagi na kondycję rośliny.

Skrzydłokwiat ‘Sensation’ – cena

skrzydłokwiat sensation cena

Przeglądając oferty internetowych sklepów ogrodniczych, można łatwo zorientować się, ile zapłacisz. To dość droga roślina, a konkretny koszt zależy od wielkości kwiatu. Duży, rozwinięty skrzydłokwiat ‘Sensation’ kosztuje między 200 a 300 złotych. Mniejsze sadzonki nie powinny być droższe niż 100 złotych, ale trzeba poczekać kilka lat, zanim wyrośnie z nich imponujących rozmiarów roślina.

Skrzydłokwiat ‘Sensation’ – gdzie kupić?

skrzydłokwiat sensation gdzie kupić

Alternatywą dla kupowania skrzydłokwiatu w specjalistycznych sklepach jest poszukiwanie go w dużych w działach ogrodniczych hipermarketów. Ceny mogą być bardziej atrakcyjne, zwłaszcza jeśli trafisz na promocję. Warto przeglądać także portale ogłoszeniowe. Ta roślina jest łatwa w rozmnażaniu przez podział bryły korzeniowej, dlatego często zdarza się, że ktoś za niedużą opłatą podzieli się sadzonką. 

Skrzydłokwiat ‘Sensation’ – ogłoszenia na portalach internetowych

Na popularnych stronach z ogłoszeniami można znaleźć oferty zaczynające się od kilkunastu złotych za sadzonkę, ale warto zawsze dopytać o odmianę rośliny. Zdarza się bowiem, że sam sprzedający nie pamięta, którą odmianą skrzydłokwiatu jest roślina macierzysta. Często w ogłoszeniach podawana jest wyłącznie jej wysokość i nazwa zwyczajowa – skrzydłokwiat. Możesz poprosić o zdjęcia rośliny macierzystej i z pomocą doświadczonego ogrodnika lub botanika dowiedzieć się, o którą odmianę chodzi. Może być trudno trafić konkretnie na skrzydłokwiat ‘Sensation’, więc poszukiwania w sieci nie zawsze są warte zachodu.

Skrzydłokwiat ‘Sensation’ nie zawsze łatwo znaleźć, a ceny tej odmiany zwykle nie są niskie. Mimo to warto się zainteresować tą rośliną, a nawet zapłacić za nią kilkaset złotych. Nie sprawi problemów w pielęgnacji, a okaże się piękną ozdobą mieszkania i dodatkowo oczyści w nim powietrze.

Kurt Stüber via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2021