Rozmaryn pojawia się zarówno w naszych domach, jako smaczne zioło, jak i w ogrodach – jako piękna roślina ozdobna. W tym drugim przypadku kluczowe jest odpowiednie przygotowanie jej do zimy. Jeśli chodzi o rozmaryn, zimowanie to kilka istotnych zmiennych.

Choć wielu z nas rozmaryn kojarzy się ze smacznym śródziemnomorskim ziołem, które dodaje się do potraw z różnych stron świata, coraz częściej roślina gości również w naszym ogrodach. I to nie dlatego, że później przydaje się w kuchni, ale dlatego, że po prostu jej krzewy pięknie się prezentują. Szczególnie obsypane jasnoniebieskimi drobnymi kwiatami. Żeby roślina cieszyła oko przez wiele lat, musisz odpowiednio zadbać o rozmaryn. Zimowanie to klucz do sukcesu!

Najlepsze stanowisko dla rozmarynu w twoim ogrodzie

Krzewy rozmarynu, żeby dobrze się rozwijały, muszą być posadzone na obszarze słonecznym i ciepłym. Ważna jest również ziemia – jej jakość ma w tym wypadku znaczenie. Wówczas krzew ma szansę rozwinąć się do większych rozmiarów, wytwarzając przy tym dużą ilość olejków eterycznych.

Kluczowe jest również jego podlewanie. Nie można bowiem dopuścić do wysuszenia bryły korzeniowej. Zaleca się nawadnianie umiarkowane, ale przy jednoczesnym kontrolowaniu stanu gleby. Liczy się regularność – szczególnie w okresie od wiosny do jesieni.

Rozmaryn – zimowanie w optymalnych warunkach

Jeśli chodzi o rozmaryn, zimowanie jest zabiegiem kluczowym w jego pielęgnacji. Bardziej wytrzymałe odmiany są w stanie przetrwać w temperaturze do -10 stopni Celsjusza, ale lepiej nie podejmować takiego ryzyka. Przezimowanie w takich warunkach może oznaczać znaczne pogorszenie stanu krzewu. Zdecydowanie lepiej jest przenieść rośliny w cieplejsze miejsce. Liście i pędy będą wówczas w stanie przetrwać najzimniejsze miesiące w roku.

Zobacz także  Kiedy nawozić rododendrony po zimie? Sprawdź, jak zaplanować prace ogrodowe!

Zaleca się, żeby pomieszczenie było jasne (może być ze sztucznym źródłem światła) i chłodne, ale temperatura nie może spadać poniżej zera. Zalecane jest od 2 do 8 stopni Celsjusza. W takich warunkach rozmaryn nie tylko przetrwa, ale wzmocni się na kolejny sezon. Jeśli nie możesz przenosić swoich krzewów, koniecznie musisz je zabezpieczyć. Ocieplenie doniczek jest najlepszym wyjściem. Słoma będzie wystarczająca, ale lepszym rozwiązaniem będzie folia oraz specjalnie przeznaczone do tego maty. Nie zapomnij o okryciu rośliny.

Jaka odmiana krzewu jest najbardziej odporna na mrozy?

Jeśli planujesz zakup rozmarynu, zimowanie może być dla ciebie największym wyzwaniem. Szukaj więc odmian, które są najbardziej odporne na niskie temperatury. W takich okolicznościach należy sięgnąć po „blue winter”, która ma zielonoszare, bardzo aromatyczne liście. Najlepiej radzi sobie w niekorzystnych warunkach pogodowych, również wczesną wiosną.

Rozmaryn ma wiecznie zielone liście o świeżym zapachu. Pięknie prezentuje się w ogrodzie. Żeby jednak roślina przetrwała zimę, należy zastosować wspomniane rozwiązania. Niektóre odmiany są bardziej odporne, ale zimy w Polsce potrafią być bardzo mroźne, dlatego nie ma powodu ryzykować. Ogranicz ryzyko przemarznięcia krzewów – przenieś je w cieplejsze miejsce lub odpowiednio zabezpiecz. Osiągnięcie tego celu nie wymaga dużego nakładu środków. Jeśli potrzebowałeś pomocy, nasz poradnik na pewno będzie dla ciebie kluczem do sukcesu!

Zobacz także:
Zobacz także  Laurowiśnia – brązowe liście po zimie. Tak zaradzisz temu problemowi!