Róża pustyni, mimo że najczęściej hodowana jest w mieszkaniach jako kwiat doniczkowy, to równie dobrze w ciepłych miesiącach może stanowić wyjątkową ozdobę ogrodu. Dowiedz się więcej o tej niezwykłej roślinie.

Róża pustyni – skąd pochodzi i jak wygląda?

Jest to niezwykle piękna roślina, naturalnie występująca na pustynnych obszarach Afryki Wschodniej, a także Półwyspu Arabskiego. W uprawie doniczkowej przypomina mały baobab albo drzewko bonsai. To dlatego, że róża pustyni wytwarza kaudeks, który jest wyraźnie zgrubiałą częścią rośliny. To właśnie w nim gromadzona jest woda. Charakterystyczne dla Adenium obesum są wyjątkowe różowo-białe kwiaty. Istnieją również odmiany fioletowe, białe oraz czarne.

Róża pustyni – jak hodować?

Ta roślina jest sukulentem, a więc jej uprawa nie należy do szczególnie wymagających. Najlepiej będzie rosła, jeśli zapewnisz jej jasne i ciepłe miejsce. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby w letnich miesiącach chronić różę pustyni przed nadmierną ekspozycją na ostre słońce. Dobrym rozwiązaniem jest przeniesienie jej np. na parapet okna, wychodzącego na wschód lub zachód. Najlepiej jest wybrać dla niej glebę, która jest żyzna i przepuszczalna.

Róża pustyni – podlewanie

Róża pustyni potrzebuje wiele wody. Warto o tym pamiętać zwłaszcza latem, jeśli wystawiasz ją na balkon. Wtedy musisz osłaniać ją przed ulewnymi deszczami. Nadmiar wody może zniszczyć adenium. Kaudeks świetnie sprawdza się przy magazynowaniu wody, więc nie musisz martwić się o to, że róża szybko uschnie. Podlewać roślinę trzeba dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby już wyschnie. W przeciwnym razie może dojść do zalania róży pustyni, a to najprawdopodobniej poskutkuje jej zgniciem.

Właściwa pielęgnacja róży pustyni to również zapewnienie jej odpowiedniej do wzrostu temperatury. W okresie od wiosny do lata temperatura pokojowa będzie dla niej wystarczająca, natomiast już jesienią należy przygotować roślinę do wegetacji. Wtedy trzeba zapewnić jej jasne, ale chłodne pomieszczenie. Odpowiednią temperaturą będzie około 15 stopni Celsjusza.

Róża pustyni – rozmnażanie i przesadzanie

Tę roślinę najlepiej jest przesadzać dopiero wtedy, gdy bryła korzeniowa przerośnie już ziemię. Jak szybko rośnie róża pustyni? Bardzo powoli. Przesadzanie dobrze jest przeprowadzać w okresie wiosennym. W tym czasie można również rozmnożyć roślinę. W jaki sposób można tego dokonać? Metody są dwie: przy użyciu sadzonek pędowych lub za pomocą rozmnażania roślin z nasion. Sadzonki pędowe najlepiej jest pobrać wtedy, gdy dokonujemy przycinania róży pustyni, co zaleca się robić na wiosnę.

Czarna róża pustyni – uprawa wyjątkowej odmiany

Jedną z bardziej efektownych odmian róży pustyni jest ta z kwiatami o czarnej barwie. Wyróżnia się także formą – wyglądem przypomina palmę. Jej wygląd robi duże wrażenie. W dodatku jest tak samo nieskomplikowana w uprawie jak reszta odmian adenium arabskiego. Jest też łatwo dostępna w niewysokiej cenie. Dzięki temu możesz mieć wyjątkową ozdobę, nie spędzając przy jej uprawie wiele czasu, ani nie poświęcając jej za wiele pracy.

Róża pustyni – choroby i szkodniki

Choroby, które dosięgają różę pustyni, najczęściej są wynikiem jej nieprawidłowej pielęgnacji. Objawami, które powinny cię zaniepokoić, są między innymi:

  • żółknięcie liści, oznaczające nadmierne podlewanie;
  • gubienie liści – może oznaczać, że róża pustyni jest ustawiona w miejscu, gdzie pada na nią zbyt ostre słońce;
  • liście, które się zwijają – często towarzyszy temu miękki pień rośliny, a to oznacza jej gnicie.

Adenium opasłe może zostać też zaatakowane przez szkodniki. Najczęściej pojawiają się wełnowce i przędziorki. Niestety suche powietrze, które tak uwielbiają róże pustyni, to również czynnik sprzyjający tym szkodnikom. Warto od czasu do czasu przyjrzeć się dokładnie roślinie, żeby zareagować i pozbyć się ich w porę.

Róża pustyni – kwiat, który jest trujący

Mimo że roślina ta jest wyjątkowo piękna i zachwyca swoim egzotycznym wyglądem, trzeba pamiętać o tym, że zawiera trujący sok. Dlatego też trzeba dokładnie przemyśleć, w jakim miejscu ją postawić, szczególnie wtedy, gdy masz dzieci lub zwierzęta. Zalecane jest nawet niehodowanie tej rośliny w domach, w których przebywają maluchy. Trucizna może podrażnić skórę, a przy dostaniu się do oczu czy ust, wywołać poważne problemy zdrowotne. Objawy zatrucia nie pojawiają się szybko. Pierwsze symptomy można zauważyć dopiero po kilkunastu godzinach. Z tego też powodu trzeba pamiętać o tym, żeby przy kontakcie z tą rośliną zawsze chronić dłonie rękawiczkami, a później dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem.

Róża pustyni – cena tej rośliny nie jest wysoka

Wyjątkowy wygląd róży pustyni sprawia, że coraz więcej osób marzy o tym, by mieć ją w swoim w mieszkaniu. Poza tym zachęcająca jest łatwość w uprawie, a także cena rośliny. Sadzonkę bez trudu dostaniesz w cenie nieprzekraczającej 10 złotych, natomiast samą roślinę zakupisz już za 20 złotych. Najtańsze będą jednak nasiona. W podobnych cenach znajdziesz również niezwykle dekoracyjną czarną różę pustyni. W ten sposób niewielkim kosztem możesz mieć u siebie zachwycający kwiat, która wyglądem przypomina bonsai.Róża pustyni, niezależnie od danego gatunku, urzeka swoim pięknem. Trzeba się jednak poważnie zastanowić nad jej zakupem, jeśli w twoim domu znajdują się małe dzieci lub zwierzęta. Roślina ta jest bowiem silnie trująca i należy zachowywać dużą ostrożność podczas kontaktu z nią. Jeśli nie masz takiego problemu oraz dobrze już wiesz, jak hodować różę pustyni, nie pozostaje nic innego, jak podjąć decyzję, czy jest dla ciebie odpowiednią rośliną i z chęcią przyjmiesz ją pod swój dach.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2021