Zapamiętaj!

 • Reo meksykańskie najlepiej rośnie w miejscach o jasnym świetle, ale unikaj bezpośredniego nasłonecznienia.
 • Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne i wilgotne, ale nie mokre. Rośliny te preferują lekko kwaśny odczyn gleby.
 • Roślina reo meksykańskie może być nawożona co około 2-3 tygodnie, używając nawozu w płynie lub granulowanego.
 • Ważne jest również regularne przycinanie rośliny, co pozwoli na zachowanie jej ładnego kształtu i pobudzi do tworzenia nowych liści.

Reo meksykańskie (Tradescantia spathacea) pochodzi z Ameryki Południowej oraz Północnej. Roślina ta tworzy długie, zwisające pędy, dlatego świetnie sprawdza się w podwyższanych kwietnikach. Najpopularniejsze odmiany reo meksykańskiego to:

 • Tradescantia spathacea 'Variegata’ – posiada piękne liście w odcieniu chłodnej zieleni w białe paski, które mienią się na fioletowo;
 • Tradescantia spathacea 'Vittata’ – soczyście zielone liście rośliny są zdobione żółtymi paskami;
 • Tradescantia spathacea 'Sitara Gold’  – liście tej rośliny przybierają złotawy kolor z elementami zieleni.

Reo meksykańskie – uprawa

podłożedobrze przepuszczalne, drenaż
odczyn glebylekko kwaśna
stanowiskojasne – światło rozproszone
temperaturapokojowa

Kwiat reo meksykańskie – pielęgnacja

Reo meksykańskie nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Warto jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu liści z kurzu, gdyż ten lubi się na nich osadzać. Kwiat reo meksykańskie lubi również zraszanie miękką wodą, zwłaszcza w czasie upałów. 

Reo meksykańskie – podlewanie

Reo meksykańskie wymaga częstego, ale nieobfitego podlewania. Najlepiej robić to wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Roślina nie lubi zalegania wody w podłożu.

Reo meksykańskie – rozmnażanie

Jak rozmnażać reo meksykańskie? To bardzo proste. Wystarczy, że obetniesz długi pęd z kilkoma dolnymi liśćmi. Następnie musisz oberwać dolne liście, pozostawiając jedynie górne ich partie i ukorzenić sadzonkę w wodzie lub bezpośrednio w świeżym, przepuszczalnym podłożu.

Reo meksykańskie – przesadzanie i nawożenie

Kwiat reo meksykańskie rośnie dość szybko, dlatego wymaga częstego nawożenia. Powinieneś to robić co 2 tygodnie w czasie wiosny i lata. Używaj nawozu uniwersalnego. W okresie jesienno-zimowym zmniejsz częstotliwość nawożenia. Roślinę przesadzaj na wiosnę, co rok lub dwa lata.

kwiat reo meksykańskie - uprawa

Reo meksykańskie – choroby

Reo meksykańskie jest bardzo odporne na choroby i szkodniki, ale mimo to czasem mogą się one pojawić. Zastanawiasz się, jak rozpoznać, że twojej roślinie coś dolega? Poniżej przedstawiamy najczęstsze objawy.

Reo meksykańskie – szkodniki

Widoczne na liściach lub pod liśćmi owady to atak szkodników (najczęściej przędziorków). Jeśli trwa długo, liście reo będą schły lub więdły. Jeśli widzisz szkodniki na swojej roślinie, usuń je za pomocą wody z szarym mydłem. Jeśli trzeba, zastosuj też preparat przeciw szkodnikom.

Reo meksykańskie – żółknące liście 

Jeśli liście twojej rośliny są żółte i suche, zwróć uwagę, czy roślina nie stoi w bezpośrednim słońcu. Objaw ten może bowiem świadczyć o poparzeniu. Przesuszenie i żółknięcie liści może też oznaczać zbyt suche powietrze lub znaczne przesuszenie podłoża, którego reo nie lubi.

Pędy i liście reo meksykańskiego marnieją 

Prawdopodobnie zaatakowała je choroba grzybowa. Najczęstszym powodem jest przelanie. Usuń porażone liście i korzenie i umieścić roślinę w nowym podłożu. Czasem konieczne będzie też zastosowanie preparatu grzybobójczego.

reo meksykańskie - choroby

Ciekawostka

Roślina ta może skutecznie usuwać z powietrza toksyczne związki, takie jak benzen, formaldehyd czy dwutlenek węgla, co czyni ją idealnym wyborem dla osób, które chcą poprawić jakość powietrza w swoim domu lub biurze.

Czy reo meksykańskie jest trujące?

Reo meksykańskie jest trujące, dlatego nie należy go ustawiać w miejscu dostępnym dla dzieci i zwierząt domowych.

Reo meksykańskie – cena

Reo meksykańskie to bardzo tania roślina. Można kupić ją już za kilkanaście złotych.

Reo meksykańskie – sklep

Kwiat reo meksykańskie jest łatwo dostępny. Można go znaleźć w kwiaciarniach i marketach. Jeśli chodzi o odmiany kolekcjonerskie, najlepiej szukać ich w internecie. 

Reo meksykańskie – właściwości

Reo meksykańskie oczyszcza powietrze, dlatego tym bardziej warto ustawić go w swoim mieszkaniu, szczególnie w sypialni. 

Kwiat reo meksykańskie – podsumowanie

Czy warto mieć w swoim domu reo meksykańskie? Z pewnością tak. Walorami rośliny są:

 • właściwości oczyszczające powietrze;
 • łatwość uprawy;
 • piękne, barwne liście;
 • możliwość zastosowania w wiszących kwietnikach.

Niestety, ze względu na toksyczne soki reo meksykańskie nie jest odpowiednie dla domu, w którym mieszkają małe dzieci i zwierzęta domowe.

kwiat reo meksykańskie - podsumowanie

Reo meksykańskie – więcej informacji

Chcesz dowiedzieć się więcej o uprawie reo meksykańskiego? Chcesz poznać pozostałe odmiany rośliny? Z encyklopedii internetowej dowiesz się więcej o tym gatunku. Jeśli chcesz lepiej poznać charakterystykę wspomnianych przez najciekawszych odmian reo meksykańskiego, zajrzyj tutaj.

Najczęściej zadawane pytania

Jak przyciąć reo meksykańskie?

Reo meksykańskie nie wymaga częstego przycinania, ale jeśli chcesz utrzymać jego kształt lub usunąć uszkodzone lub chore liście, możesz przyciąć go ostrożnie przy użyciu czystych, ostrych nożyczek ogrodniczych. Ważne jest, aby nie przycinać zbyt blisko głównego pędu, ponieważ może to zniszczyć roślinę. Przed przycięciem upewnij się, że nożyczki są czyste, aby uniknąć infekcji.

Jak dbać o reo meksykańskie?

Aby zadbać o reo meksykańskie, należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, upewnij się, że roślina ma odpowiednią ilość światła – powinna być umieszczona w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Po drugie, regularnie podlewaj roślinę, ale unikaj nadmiaru wody, który może prowadzić do chorób korzeni i gnicia. Po trzecie, dbaj o wilgotność powietrza – reo meksykańskie lubi wilgotne powietrze, więc można mu pomóc, umieszczając w pobliżu naczynia z wodą lub spryskując liście. Po czwarte – nawoź roślinę regularnie nawozem do roślin doniczkowych, aby zapewnić jej odpowiednie składniki odżywcze.

Jak odmłodzić reo meksykańskie?

Aby odmłodzić roślinę reo meksykańskie, możesz zastosować kilka metod:

 • Przesadzanie: Przesadzenie rośliny do nowego, większego doniczki z nową ziemią może pomóc w odmłodzeniu rośliny. Wybierz doniczkę o średnicy większej niż obecna, a ziemia powinna być lekka i dobrze drenować.
 • Podaż nawozów: Regularna podaż nawozów może pomóc w pobudzeniu wzrostu i odmłodzeniu rośliny. Wybierz nawóz bogaty w azot, fosfor i potas i stosuj go zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.
 • Przycinanie: Odpowiednie przycinanie może pomóc w pobudzeniu nowego wzrostu i odmłodzeniu rośliny. Przycinaj stare, suche liście i gałęzie oraz przycinaj końcówki młodszych pędów, aby pobudzić ich wzrost.
Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023