Kwiaty plumerii rozwijają się w kwiatostanie niczym nasze małe gwiazdki, a jej słodki zapach przyciąga do siebie ludzi. Czasem plumeria może pomóc w miłości, ale czy na pewno? Jej charakterystyka i piękno porywa serca wielu ludzi.
Charakterystyka
Nieduże drzewko lub krzew o grubych gałęziach. Liście, w zależności od odmiany, są zimozielone i tracą kolor w porze suchej. Ma okazałe i silnie pachnące kwiaty, które przyciągają nawet ćmy. Mimo braku nektaru, nocą przyciągają zapylające je owady. Kwiatostan pięciopłatkowy, promieniście rozwarty, choć zrośnięty ze sobą u nasady. Liście grube, przypominające te u azali. W naturalnym środowisku, czyli w Ameryce Środkowej, dorasta do 8 metrów wysokości, a więc i pod tym względem podobnie do azalii czy magnolii. Natomiast u nas dorasta najwyżej 1m wysokości.
Plumeria, kwiat zakochanych
Jej kwiaty kojarzone są jako hawajskie kwiaty zaślubin, kwiaty zakochanych lub kwiaty Lei. Hawajskie kobiety stosują je jako biżuterię, wkładając za ucho. Ma to swoją symbolikę w kulturze. Kobieta nosząca się tak, daje jasny przekaz, że jest panną i chce szybko zmienić swój stan cywilny. Im większym kwiatem się przyozdobi, tym intensywniej poszukuje partnera. Młodzi mężczyźni też niekiedy wtykają ją za ucho, jednak w ich przypadku nie ma to żadnej symboliki. Znane w kinematografii i popkulturze hawajskie naszyjniki z kwiatów czy bukiety ślubne, to właśnie plumeria.
Plumeria – najpiękniejsza roślina na ziemi
Kwitnie zazwyczaj od wiosny do maja, czasem potrafi kwitnąć do jesieni. Woskowe, nieduże kwiaty plumerii mają po pięć delikatnie zwiniętych ku sobie płatków koloru białego, kremowego, żółtego, różowego lub czerwonego, choć częściej ich barwa stanowi mieszankę tych kolorów. Plumerię charakteryzuje wydzielany urzekający, słodki, lekko migdałowaty zapach. Legenda głosi, że najintensywniej pachnie w nocy, zbłąkani wędrowcy kierujący się ich zapachem, są w stanie odnaleźć właściwą drogę.
Wymagania i uprawa w doniczkach
Roślina ta kocha słońce, najlepiej odnajdzie się na parapetach od wschodniej lub południowej strony. Latem może przebywać na balkonach i tarasach. Najlepiej sadzić ją w ziemi do kaktusów, niemniej odnajdzie się też w ziemi uniwersalnej. Plumeria lubi wilgotne powietrze oraz ziemię, jednak przelanie może doprowadzić do zgnicia korzeni. Dlatego podlewamy ją dopiero wtedy, gdy ziemia będzie sucha. Na dnie doniczki konieczny jest drenaż lub odpływ. Zimą powinna przejść okres spoczynku – najlepiej przenieść ją do pomieszczenia ze stałą temperaturą w granicach 13*C-15*C i ograniczyć podlewanie do minimum.
Ciekawostki o plumerii
W niektórych krajach Dalekiego Wschodu roślina zyskała złą sławę. Wierzy się, że to symbol śmierci, a silnie pachnące nocą kwiaty przyciągają wampiry i nieczyste moce. To ją znajduje się w cmentarnych wiązankach, kojarzone są ze smutkiem oraz płaczem (warto sprawdzić listę smutnych filmów na Netflix. Z kolei mieszkańcy wysp Pacyfiku składają wieńce plumerii na szyjach turystów lub bliskich im osób, jako obietnicę miłości i wierności. Tworzy się z niej bukiety i biżuterię ślubną. Natomiast roślina ta we włosach panny, to symbolika chęci znalezienia drugiej połówki i zmiany swojego stanu cywilnego.
Zastosowanie kwiatu Lei
Plumeria jest też stosowana jako dodatek do drinków, podobnie jak stosuje się parasolki, wisienkę czy oliwkę. Dawniej stosowano ją również w medycynie, w formie naparów przeciw gorączkowych i przeciw przeziębieniom. Produkowano też na jej bazie maść na świąt i wykwity na skórze. Intensywny jej zapach wykorzystuje się w branży kosmetycznej, zwłaszcza w perfumach.
Plumeria – roślina oszustka
Chociaż nie posiada nektaru, to jej silna woń przyciąga licznych zapylaczy. Nocą jej zapach staje się intensywniejszy i jest w stanie zwabić również i ćmy. Zyskała przydomek oszustki, ponieważ udaje roślinę produkującą nektar, tym samym przyciągając owady. Plumeria pochodzi z Ameryki Środkowej. To niewielkich rozmiarów drzewko lub krzew osiągający do 8m wysokości. Niczym dziwnym jest, że rośnie równie wysoka, jak i szeroka, choć to dotyczy głównie niższych odmian, rosnących na ok 1 m.