Funkcjonalne i estetyczne oświetlenie ogrodu
Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na nowoczesny, czy klasyczny projekt domu – wokół budynku powinniśmy zlokalizować odpowiednie źródła światła. Można podzielić je na dwa główne rodzaje, w zależności od ich przeznaczenia: funkcjonalne oraz estetyczne. Pierwszy typ ma na celu poprawę naszego poziomu bezpieczeństwa oraz orientacji w terenie. Mowa tu o oświetleniu podjazdów, chodników, schodów czy wejścia do domu, a więc miejsc, które są przez nas codziennie eksploatowane. W tych obszarach najlepiej zastosować światło jasne o chłodnej, białej barwie, z opcjonalnym czujnikiem ruchu sprzyjającym obniżeniu zużycia energii. Drugi typ oświetlenia – estetyczny – ma za zadanie stworzenie wyjątkowego nastroju w rejonach przeznaczonych do wypoczynku, czyli na tarasie lub w altanie lub podświetlenie wartych szczególnego wyeksponowania kompozycji roślinnych. Obecne tu lampy powinny świecić światłem ciepłym, które w miękki sposób podkreśla kontury przedmiotów i roślinności oraz nie oślepia przebywających w pobliżu osób.
Jak rozmieścić oświetlenie wokół domu?
Podobnie, jak w przypadku projektów domów niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia budowlanego, także i wykonanie oświetlenia w ogrodzie wymaga przygotowania co najmniej ogólnego planu. Najlepiej stworzyć go już na etapie budowy, gdy nie zdążyliśmy jeszcze urządzić przydomowego terenu. Dzięki temu będziemy mogli rozprowadzić kable zasilające wybrane przez nas lampy bez rozkopywania zadbanego trawnika. Czym kierować się podczas ich układania? Źródła światła powinny być rozmieszczone punktowo, aby w łagodny i skuteczny sposób wydobyć najważniejsze atuty terenu. Należy zlokalizować je przede wszystkim w kluczowych strefach, takich jak przestrzeń między bramą i furtką a drzwiami wejściowymi i garażem, jak również wzdłuż ścieżek w ogrodzie. Pamiętajmy o umieszczeniu włączników lamp w wygodnym, łatwo dostępnym miejscu. Rozważmy także możliwość zastosowania czujników ruchu i zmierzchowych lub włączników czasowych, które pomogą nam w sterowaniu oświetleniem i będą sprzyjać ograniczeniu zużycia energii elektrycznej.
Najlepsze modele lamp do przydomowego ogródka
Oświetlenie zewnętrzne ma korzystnie wpływać zarówno na estetykę domu wzniesionego na podstawie projektu wybranego np. z oferty na stronie https://projekty.muratordom.pl, jak również wygodę korzystania z ogrodu. W strefie drzwi wejściowych, bramy garażowej czy tarasu najlepszy efekt uzyskamy, stosując nowoczesne kinkiety ścienne. Wzdłuż ścieżek i podjazdów doskonale sprawdzą się modne lampy – słupki lub oprawy dogruntowe, zlicowane z poziomem terenu. Atrakcyjne elementy posesji, takie jak roślinność czy rzeźby, skutecznie podkreślimy za pomocą reflektorów, zarówno solarnych, jak i zasilanych prądem z sieci.
Chcemy, by przydomowy teren prezentował się estetycznie bez względu na porę dnia i roku? Zadbajmy o jego optymalne oświetlenie. Dzięki prawidłowo dobranym i zlokalizowanym źródłom światła, pokonywanie podjazdu i ścieżek nie sprawi nam problemu nawet po zmroku, a wieczorny wypoczynek na tarasie stanie się prawdziwą przyjemnością.
Zdjęcie: Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło
Artykuł promocyjny: Nowoczesne projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl