Ścieżki w ogrodzie to estetyczny i praktyczny element każdej działki. Ponadto dzięki dostępności wielu różnorodnych materiałów, z łatwością możesz wybrać taki, który najlepiej pasuje do twojej przestrzeni. Sprawdź, jak wykonać nawierzchnie ogrodowe.
Na ścieżki w ogrodzie decyduje się coraz więcej osób. Pozwalają one upiększyć teren, a także dają możliwość łatwego dotarcia do najczęściej użytkowanych miejsc – bez konieczności zadeptywania trawy! Jeżeli zastanawiasz się nad wykonaniem alejki u siebie, zapoznaj się z poniższym tekstem. Podpowiemy, jakie są najciekawsze pomysły na ścieżki w ogrodzie, jak je wytyczać i których materiałów użyć do ich wykonania.
Wytyczanie ścieżek ogrodowych
Pierwszą rzeczą, którą należy ustalić podczas projektowania ogrodowych ścieżek, jest wytyczenie ich przebiegu. W tym celu należy zastanowić się, które miejsca na działce są najczęściej odwiedzane. Będą one stanowić punkty, do których poprowadzisz alejkę. Dzięki temu domownicy szybciej dotrą do celu. Ponadto dużo łatwiej będzie później zorganizować przestrzeń wokół dróżki.
Od czego zacząć wyznaczanie ścieżek?
Aby wytyczyć ścieżki, zacznij od rozrysowania mapy ogrodu. Zaznacz ważne, najczęściej uczęszczane miejsca oraz drzewa, krzewy itp. Pamiętaj, że chociaż zawiła alejka może prezentować się wyjątkowo efektownie, nie będzie ona zbyt praktyczna np. zimą, kiedy trzeba będzie szybko dotrzeć z jednego skraju działki, do drugiego. Ponadto postaraj przyjrzeć się śladom na trawniku i wydeptanych przez domowników ścieżkom – pomoże ci to ustalić możliwie najlepszy i najbardziej „naturalny” dla wszystkich przebieg przyszłych alejek.
Przebieg ścieżek – proste czy kręte?
Kolejnym krokiem podczas projektowania i układania ścieżek jest wybór, w jaki sposób mają przebiegać. To, czy zdecydujesz się na proste, czy kręte dróżki zależy w dużej mierze od charakteru twojego ogrodu. Symetryczne przestrzenie, z dokładnie przystrzyżonymi krzewami w stylu francuskiego Wersalu najlepiej dopełnić prostymi alejkami. Z kolei w ogrodach, w których dominują naturalnie rozwijające się rośliny, posadzone są liczne, rozłożyste drzewa i krzaki, lepiej będą prezentowały się ścieżki łukowate, wijące się.
Specjaliści od aranżacji przestrzeni ogrodowej radzą jednak, aby unikać dróg o ostrych zakrętach – te nie wyglądają zbyt estetycznie, niezależnie od typu działki.
Materiał na ścieżki – który będzie najlepszy?
Kolejnym krokiem jest zastanowienie się, z czego zrobić ścieżki w ogrodzie. Wybór materiału powinien być, oczywiście dostosowany do charakteru działki, jednak nie powinien być to jedyny wyznacznik. Duże znaczenie ma również trwałość takiej ścieżki. Zastanów się, czy ma być ona tymczasowym rozwiązaniem, czy wręcz przeciwnie – ma utrzymać się przez wiele lat? Duże znaczenie ma także to, jaką kwotę planujesz na nią przeznaczyć: niektóre tworzywa są znacznie droższe i mogą znacząco nadszarpnąć twój budżet.
Poniżej prezentujemy wybór różnorodnych materiałów, z których najczęściej wykonuje się chodniki i podjazdy. Być może uda ci się znaleźć coś do twojego ogrodu!
Ścieżki na działce z kamienia
Kamienne ścieżki uważa się za eleganckie, prezentujące się wyjątkowo efektownie w niemal każdym typie ogrodu. W zależności od upodobań można wybrać płytki o regularnym kształcie lub takie, które są asymetryczne i wyglądają bardziej naturalnie.
Do najpopularniejszych rodzajów kamienia należą:
- piaskowiec – lekki, niedrogi. Nadaje się do terenów suchych i dobrze oświetlonych. Na ziemi wilgotnej zacznie pokrywać się osadem i stanie się śliski – dlatego konieczne może być jego zaimpregnowanie;
- granit – ciężki, bardzo trwały, ale i dużo droższy, niż piaskowiec.
Jak ułożyć płyty kamienne w ogrodzie?
Należy zacząć od podbudowy – cementowo-piaskowej lub gliniastej, w zależności od rodzaju podłoża. Podbudowa powinna mieć ok. 10 cm. Przerwy pomiędzy poszczególnymi płytkami można wypełnić trawą, ziemią i piaskiem, drobnym żwirem lub cementem.
Wykonanie ścieżki z kostki brukowej
Kostka brukowa jest jedną z częściej wybieranych materiałów do wykonanych samodzielnie ścieżek. Ze względu na trwałość i odporność zarówno na warunki atmosferyczne, jak i duży nacisk, nadaje się do dróżek otoczonych trawą i drzewami i do podjazdu przed domem, np. dla samochodów.
Podobnie jak w przypadku ścieżek z kamienia, przy kostce brukowej potrzebna jest podbudowa. Najczęściej wybierane kruszywo to:
- tłuczeń;
- żużel;
- grys;
- kliniec;
- pospółka;
- piasek zmieszany z cementem.
Grubość podbudowy powinna wynosić od 25 do 45 mm. Po jej ułożeniu możesz wykonać podsypkę z piasku lub drobnego żwirku. Pozwoli to na wyrównanie powierzchni i łatwiejsze położenie kostki. Aby powierzchnia była trwała i stabilna, należy pamiętać o wykonaniu spoin, o szerokości ok. od 3 do 5 mm. Wypełnia się je później piaskiem.
Ścieżka ogrodowa z cegły – jak ją wykonać?
Chodniki w ogrodzie wykonane z cegły prezentują się wyjątkowo oryginalnie. Do wyboru masz:
- cegłą klinkierową – jest bardzo trwała, chociaż należy do materiału z wyższej półki cenowej;
- cegłę rozbiórkową – jest tania, ma jednak nieregularną formę (co nie każdemu odpowiada), a ponadto jest mniej wytrzymała niż jej klinkierowa odmiana.
Niezależnie od tego, który rodzaj cegły wybierzesz, przed ułożeniem z niej ścieżki musisz wykopać ok. 15–20 cm przestrzeń i wsypać do niej tłucznia oraz żwirku. W celu wyrównania powierzchni można przysypać ją cienką (ok. 3 cm) warstwą piasku. Na takiej podbudówce można kłaść już ceglaną dróżkę.
Jak wykonać ścieżki w ogrodzie z płyt betonowych?
Ścieżki z betonu należą do jednej z najtańszych opcji. Nie wyglądają one może tak elegancko jak dróżki wykonane z cegły czy kamienia, jednak mają inne zalety: są trwałe, łatwe w czyszczeniu, a ponadto bardzo łatwo samodzielnie je wykonać. Nie trzeba przejmować się różnicą poziomów, gdyż wszystkie płytki powinny mieć tę samą grubość. Przygotowanie i proces układania ścieżek z betonu wygląda podobnie jak w przypadku kamienia.
Ścieżki drewniane – do jakiego ogrodu?
Drewniane ścieżki w ogrodzie wybierane są w szczególności przez osoby, które chcą zachować jak najbardziej naturalny charakter swojej działki. Do wyboru masz:
- ścieżki z belek drewna – łatwe w ułożeniu i niedrogie, a ponadto po latach zaczynają imitować podkłady kolejowe, co nadaje im wyjątkowego charakteru;
- ścieżki z pieńków – droższe i trudniejsze w położeniu niż ścieżki z belek, jednak prezentujące się wyjątkowo pięknie.
Każdy rodzaj drewna należy odpowiednio zaimpregnować z obu stron, najlepiej preparatem, który nie zaszkodzi roślinom. Po wykopaniu płytkiego rowu należy przysypać go grubą warstwą żwiru. Po położeniu pieńków lub belek wysyp przerwy piaskiem.
Ścieżki w ogrodzie – podsumowanie
Ułożenie ścieżki w ogrodzie może być nieco skomplikowanym, ale i satysfakcjonującym zadaniem. Ponadto możesz mieć pewność, że jego efekty długo będą cieszyć oczy – może warto zatem spróbować upiększyć i twoją przestrzeń?