Podstawowe narzędzia do prac ogrodniczych
Przed rozpoczęciem prac, niezbędna jest inwestycja w odpowiedni sprzęt, który ułatwi wykonywanie poszczególnych czynności. Do pielęgnacji drzew polecane są pilarki akumulatorowe Stihl, dzięki którym z łatwością pozbędziemy się uschniętych konarów czy też przerzedzimy koronę drzew. W pilarkę warto zainwestować niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielami sadu, czy w naszym ogrodzie znajduje się tylko kilka drzew. Za jej pomocą wykonamy także wszelakiego rodzaju inne prace. Do pielęgnacji trawnika przyda się solidna kosiarka spalinowa lub elektryczna. Wybór zależy od powierzchni terenu zielonego. Ponadto warto zainwestować w podkaszarkę, dzięki której skosimy trawę nawet w trudno dostępnych miejscach.
Co jeszcze przyda się do ogrodowych prac?
Do przeprowadzenia prac w ogrodzie sprawdzą się także inne podstawowe narzędzia jak: łopata, sekator, mała piła ręczna, widły, miotła, szpadel, motyka czy grabki. Warto zainwestować także w konewkę, odpowiednio długi wąż ogrodowy, zraszacz, wiadro, paliki czy mocny sznurek. Jeżeli nasz ogród otacza bujny żywopłot, to do jego pielęgnacji przydadzą się nożyce do żywopłotu, jak np. https://centrum-centrum.pl/4030-spalinowe-nozyce-do-zywoplotow-stihl.
Podstawowe zasady dbania o zieleń
Utrzymanie zieleni w dobrym stanie jest możliwe niezależnie od pory roku, nie tylko przy użyciu odpowiednich narzędzi, ale również odpowiednich technik pielęgnacyjnych. Jakie działania warto uwzględnić, aby zadbać o prawidłowy wygląd i kondycję terenów zielonych?
Nawadnianie
Podstawą w pielęgnacji każdego przydomowego ogródka jest jego regularne nawadnianie. Jak wiadomo, woda to źródło życia, stąd jeśli jej brakuje, rośliny nie są w stanie rozwijać się prawidłowo. Podlewanie roślin jest szczególnie ważne dla utrzymania zieleni w dobrym stanie.Jeszcze na etapie projektowania ogrodu, należy zadbać o dostęp do wody. Warto ustawić zbiorniki na deszczówkę, która jest idealna do podlewania większości roślin.
W przypadku dużych terenów można zastanowić się nad profesjonalnym systemem nawadniania. W dostarczaniu roślinom wody pomoże także zraszacz. Polecanym czasem na tę czynność jest poranek albo wieczór. Nawadnianie może wydawać się prostą czynnością, aczkolwiek wymaga wiedzy dotyczącej tego: kiedy, ile i jak często nawadniać dane gatunki. Warto pamiętać, że nadmiar wody w glebie jest niekorzystny dla roślin.
Nawożenie
Kolejną ważną czynnością jest nawożenie roślin. Dzięki niemu można im zapewnić optymalne warunki do rozwoju. Dostarczanie roślin cennych składników odżywczych, wpłynie pozytywnie na ich wzrost oraz kondycję. Oczywiście i w nawożeniu powinniśmy zachować umiar. Zbyt duża ilość związków mineralnych oraz organicznych w glebie może im zaszkodzić. Aby dobrać odpowiedni nawóz, należy wziąć pod uwagę indywidualne wymagania danej rośliny, jak i rodzaj gleby.
Usuwanie chwastów
Właściciele przydomowych ogródków muszą też pamiętać o regularnych odchwaszczaniu rabat. Pielenie grządek należy wykonywać systematycznie, gdyż chwasty szybko się rozkrzewiają. Odchwaszczać należy często, aby chwasty nie zajęły całego ogrodu. Warto pamiętać, że niepożądane rośliny nie tylko zaburzają estetykę otoczenia, ale też wpływają niekorzystnie na rozwój kwiatów czy krzewów.
Przycinanie i ochrona przed szkodnikami
Jeżeli na działce znajdują się krzewy i drzewa, trzeba pamiętać o ich przycinaniu. Zbyt gęste korony drzew, długie gałęzie, przeszkadzają w swobodnym rozwoju innych roślin. Niektóre gatunki wymagają cięcia, także w celu uzyskania odpowiedniej formy. Mowa tutaj o drzewkach i krzewach dekoracyjnych, które mogą być znakomitą, fantazyjną ozdobą ogródka.
Drzewa i krzewy owocowe należy przycinać wiosną albo późnym latem. Ogród jest miejscem bytowania wielu szkodników. Ponadto rośliny mogą zostać zaatakowane przez choroby. Warto więc sięgać co jakiś czas po środki ochrony roślin. Pielęgnacja każdego przydomowego ogródka może być inna. Wiele zależy od tego, jakie rośliny znajdują się na terenie naszej posesji. Aby czynności przebiegały sprawnie i szybko, warto zainwestować w odpowiednie narzędzia oraz dobrze zaplanować całą przestrzeń.