Towarzystwa ubezpieczeniowe zadają mnóstwo pytań przy obliczaniu składki, w tym o miejsce parkowania i pozostawiania samochodu na noc. Czy warto inwestować w garaż ogrodowy przy domu z myślą o oszczędnościach? Poznaj wszystkie niezbędne informacje!
Nie ma wątpliwości, że garażowanie samochodu ma spory wpływ na wysokość AC. To ubezpieczenie, które ma chronić właściciela auta przed konsekwencjami uszkodzeń i ewentualnej kradzieży. Pojazd trzymany w zamknięciu w oczywisty sposób będzie trudniejszym celem dla wandali i złodziei, niż gdyby pozostawał nawet na zamkniętym oraz strzeżonym parkingu. Natomiast w przypadku OC ubezpieczyciele jedynie w minimalnym stopniu biorą pod uwagę parkowanie samochodu w garażu. Wiele firm nawet w ogóle o to nie pyta.
Ogrodowy garaż na samochód – blaszany, murowany, w bryle budynku
Istnieje wiele rodzajów pomieszczeń dla pojazdów oraz budynków gospodarczych, w których można pozostawić auto na noc. Niektórzy uważają, że najlepiej wybudować jedno- lub wielostanowiskowy garaż razem z domem. Czasami potrzeba lepszego zabezpieczenia pojazdu pojawia się zdecydowanie później, po przesiadce do nowego, droższego modelu. Dobudówka to poważna inwestycja, a tańszą i szybszą alternatywą są garaże wolnostojące stawiane w ogrodzie – nie muszą być blaszakami, są w Polsce firmy oferujące garaże gotowe do osadzenia na wcześniej przygotowanych fundamentach.
Materiał ścian (mur, płyta, blacha, drewno) oraz sposób zamknięcia to ważne kwestie dla ubezpieczyciela, który oferuje autocasco. A co z wysokością OC w kontekście parkowania samochodem w garażu ogrodowym? TU rzadko dopytują o takie szczegóły. Wiele formularzy całkowicie pomija kwestię tego, gdzie właściciel zostawia swoje auto na noc. Zobacz np. ten kalkulator ubezpieczenia OC – liczba pytań ograniczona do niezbędnego minimum, większość informacji potrzebnych do przygotowania oferty pochodzi z umocowanych w prawie systemów. Inne firmy chcą wiedzieć więcej, choć finalnie garażowanie nie robi większej różnicy.
Garaż w ogrodzie pozwoli ci trochę zaoszczędzić na ubezpieczeniu auta
W przypadku obowiązkowego OC nie będą to duże sumy – różnice w wysokości składek są minimalne (często poniżej 10 zł w skali roku) lub wręcz żadne. Wszystko tak naprawdę zależy od polityki konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wpływ garażowania auta na ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku jest nikłe, według części opinii zerowe.
Trzymanie samochodu w zamknięciu, pod dachem, może nieznacznie wpływać na:
- widoczność – mniej brudu i pyłu na szybach, natomiast zimą mniej śniegu;
- tempo zużycia elementów gumowych – opon, piór wycieraczek;
- skuteczność hamowania – przy dobrym systemie odprowadzania wody z wnętrza garażu wilgoć ma nieco mniejsze szanse, by dostać się między elementy układu hamulcowego.
Jeśli szukasz sposobów na obniżenie składki na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, poświęcanie części ogrodu na garaż dla samochodu w niczym ci nie pomoże. Bardziej opłacalne będzie rozłożenie obowiązkowego wydatku w czasie, np. przez kupno OC na raty w Beesafe. Aby budowa lub zakup garażu w pełni zwróciły ci się przez niższe składki AC, musiałoby minąć wiele lat. Cenę autocasco obniżysz także po zamontowaniu dodatkowych zabezpieczeń:
- w aucie:
- blokada skrzyni biegów;
- immobilizer;
- alarm;
- lokalizator GPS;
- w garażu:
- antywłamaniowa brama i/lub drzwi;
- dodatkowe kłódki, zamki, skoble;
- zamki atestowane, wielozastawkowe.
Garażowanie i inne zabezpieczenia niewiele pomogą, jeśli mieszkasz w nieodpowiednim miejscu
Jako „nieodpowiednie miejsce” należy rozumieć miejscowość lub dzielnicę, w której statystycznie częściej dochodzi do kradzieży czy demolowania aut. Ubezpieczyciele mają dostęp do policyjnych statystyk i na ich podstawie szacują prawdopodobieństwo takiego zdarzenia dla każdego konkretnego klienta. Identyczne samochody – parkowane na noc w takim samym garażu ogrodowym przez kierowców z tej samej grupy – mogą mieć w jednej firmie ubezpieczeniowej różne stawki AC, gdyż znajdują się w zakątkach Polski o różnych wskaźnikach przestępczości. Wpływ lokalizacji na wysokość ubezpieczenia OC bazuje na natężeniu ruchu i częstotliwości zdarzeń drogowych.