Urządzenie miejsca do relaksu w przydomowej przestrzeni jest niezwykle istotne. Bez względu na to, czy dysponujemy balkonem, czy tarasem z większym ogrodem, strefa regeneracji na łonie natury w bezpośredniej bliskości domu daje niesamowity komfort. Możemy tam odpoczywać po całym intensywnie spędzonym dniu, bawić się z dziećmi lub organizować spotkania z przyjaciółmi.

Podstawowe wyposażenie ogrodu

Podstawą tworzenia przytulnego i funkcjonalnego miejsca do wypoczynku w przydomowej strefie jest odpowiednio dobrane wyposażenie. Doskonale sprawdzają się narożniki ogrodowe. Zestaw, w zależności od wielkości, składa się z narożnika, stolika, puf, foteli lub sofy. Każdy komplet wyposażony jest w wygodne poduszki na siedziska. Przydatne będą na pewno parasole zabezpieczające przed nadmiernym promieniowaniem słońca i chroniące od deszczu. Leżaki, kącik dla dzieci, dodatkowy stolik-barek na kółkach, który przyda się podczas ogrodowych imprez, dopełnią wystrój.

Pomysł na nowoczesny ogród

Wspaniałym pomysłem na niecodzienną aranżację ogrodu będą ogrody wertykalne. Ich idea sprowadza się do uprawy roślin w płaszczyźnie pionowej. Najczęściej tworzy się je, wykorzystując elewację budynków lub ściany wewnątrz mieszkań i domów.

Jeden z najciekawszych ogrodów tego typu Il Gardino Verticale, powstał na elewacji budynków mieszkalnych w Mediolanie. To największa zielona ściana na świecie o powierzchni 1262 m2, pokryta ponad 44 000 roślin. Jest fantastycznym przykładem eko architektury.

Aranżacja ogrodu wertykalnego

W prywatnej przestrzeni ogrodu wspaniale będzie prezentowała się ściana porośnięta zielenią. Przy niewielkich powierzchniach do wykorzystania zyskamy dodatkowe miejsce na wygodny narożnik ogrodowy. Tworząc ogród wertykalny, musimy wybrać ściany, które są dobrze nasłonecznione. Najlepiej te skierowane w południowym lub zachodnim kierunku. Jeżeli nie dysponujemy takimi, możemy wybrać inne, lecz wtedy rośliny, które zamierzamy posadzić, muszą być cieniolubne. Po sprawdzeniu wytrzymałości ściany i zabezpieczeniu jej zaizolowaną warstwą PCV, montujemy do niej specjalne kratownice, kieszenie i skrzynie panelowe, w których sadzimy rośliny. Możemy również dodać konstrukcję z opcją automatycznego nawadniania, istotną podczas naszej nieobecności.

Zalety zielonych ścian ogrodowych

Wybór roślin zależy od indywidualnych preferencji. Doskonale sprawdzają się zielistki, skrzydłokwiaty, bluszcze, paprocie oraz wszelkiego rodzaju mchy. Ogród wertykalny znakomicie wpływa na jakość powietrza, czyli jego czystość i nawilżenie. Pomaga w obniżaniu temperatury. Jego dodatkowe proekologiczne walory to schronienie dla owadów i ptaków. Tego typu ogród wpisuje się w rozmaite style ogrodowe. Niezwykle oryginalnie prezentuje się w połączeniu z technorattanowym narożnikiem ogrodowym.

Nastrojowe wieczory w ogrodach wertykalnych

Przy organizowaniu wieczornych spotkań towarzyskich w przydomowym ogrodzie, wspaniale zaprezentuje się ogród wertykalny oświetlony małymi światłami punktowymi. Fantastycznie podkreślą one fakturę roślin. Możemy również wybrać szklane lampiony rzucające ciepłe światło na zieloną ścianę. Narożnik ogrodowy z lekko opalizującymi, kolorowymi poduchami doskonale podkreśli uroczysty charakter wieczoru. Pełny zestaw ze stolikiem, fotelami i pufami zapewni komfortowe spędzenie czasu w miłym gronie.

Ogrody wertykalne to nietuzinkowy pomysł na stworzenie ciekawej aranżacji przydomowej przestrzeni. Dzięki naszej inwencji twórczej możemy stworzyć prawdziwe zielone dzieła sztuki cieszące oko.

Duży wybór narożników ogrodowych, doskonale wpisujących się w elegancką aranżację ogrodów wertykalnych, znajdziemy w EMWOMeble.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022