Ogród Luksemburski jest miejscem urokliwym i zaskakującym na każdym kroku. Setki posągów, fontanny czynią ten ogród nie tylko miejscem relaksu, ale także prawdziwą galerią sztuki na świeżym powietrzu. Ogród jest również znany z malowniczych alejek drzew, które zapewniają cień w gorące dni. Mieszkańcy i turyści przychodzą tu, aby odpocząć na ławkach, spacerować po alejkach, piknikować na trawie i grać w tradycyjną grę pétanque. Ogród Luksemburski to miejsce, które musisz zobaczyć podczas zwiedzania Paryża.
Ogród Luksemburski – 23 hektary czystego piękna
W Ogrodzie Luksemburskim lubią wypoczywać nie tylko mieszkańcy Paryża, lecz także przyjezdni. Dla jednych to miejsce, do którego mogą uciec od ulicznego zgiełku, dla drugich miejsce na mapie Paryża, które koniecznie trzeba zobaczyć. Nic dziwnego, Ogród Luksemburski zyskał miano najpiękniejszego paryskiego parku. Na całej przestrzeni zobaczysz poustawiane krzesła, na których wypoczywają znużeni mieszkańcy Paryża. Inni przechadzają się niespiesznie wśród rosnących tu drzew – kasztanowców, miłorzębów, drzew cytrusowych.
Turyści wolą podziwiać liczne rzeźby rozsiane po całym parku, Jest ich tam ponad 100! Dzieci mogą puszczać wypożyczone w kiosku drewniane żaglówki – w centrum parku znajduje się ośmiokątny basen idealnie nadający się do tego rodzaju zabaw. Choć samo zwiedzanie parku nie zajmie więcej niż godzinę, warto wybrać się tam na dłużej, by poczuć prawdziwie paryski klimat.
Ogród Luksemburski – nieco historii
Ogród został zaprojektowany w roku 1612. Inicjatorką była druga żona Henryka IV, królowa Maria Medycejska. Inspiracją do rozpoczęcia prac były Ogrody Boboli z Florencji. W północnej części ogrodu wybudowano pałac. Budowla ta miał przypominać królowej jej rodzinną posiadłość mieszczącą się we Florencji. Stało się jednak zupełnie inaczej, powstał tam typowy, charakterystyczny dla Francji budynek, w którym dziś ma swoją siedzibę francuski senat. Jak głosi opowieść, królowa osobiście angażowała się w prace nad ogrodem. Niektóre źródła podają, że sama sadziła w nim wiązy (około 2 tys. drzew).
W ogrodach stanęły pomniki znanych francuskich kobiet, a także Fontanna Medyceuszy i Statua Wolności autorstwa Bartholdiego. Uwagę przykuwa również karuzela z 1880 roku, której twórcą był Charles Garnier. Ogród rozciąga się na przestrzeni 25 hektarów i jest podzielony na ogrody francuskie i angielskie.
Ogród czy park?
Dlaczego słynny park nosi nazwę ogrodu? Początkowo właśnie taką funkcję miał pełnić. Królowa chciała, aby uprawiano w nim kwiaty i drzewa, pragnęła stworzyć miejsce, gdzie można odpoczywać w otoczeniu zieleni. Co ciekawe, elementy wykorzystane do stworzenia tego urokliwego miejsca zostały w większości sprowadzone. Dotyczy to zarówno gleby, roślin, jak i elementów budowlanych.
Dziś ogród pełni funkcję parku, do którego ściągają spragnieni odpoczynku paryżanie. Jeśli jednak liczysz na ciszę i spokój, możesz się rozczarować. W Ogrodzie Luksemburskim zazwyczaj jest tłumnie i gwarno.
Dlaczego to miejsce jest tak lubiane?
Ogród Luksemburski ma doskonałą lokalizację, w prosty sposób można tu dotrzeć z każdego miejsca w Paryżu. Dodatkowo znajduje się niedaleko Sorbony, co sprawia, że po parku kręci się wielu studentów. Ogromnym atutem tego miejsca jest różnorodność możliwych form aktywności. Możesz tu zjeść posiłek lub wypić kawę, odpocząć w cieniu drzewa czytając ulubioną lekturę, zagrać w szachy, zorganizować piknik ze znajomymi.
W części pałacu luksemburskiego mieści się muzeum urządzające czasowe wystawy. To dodatkowa zachęta dla osób lubiących sztukę. Ogrody otwarte są o każdej porze roku, a wejście na ich teren jest bezpłatne. Można stamtąd podziwiać piękne widoki – z parku zobaczysz Panteon, wieżę Eiffla, budynek Montparnasse.
Ogród Luksemburski to miejsce, w którym nie będziesz się nudzić. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, dlatego park warto odwiedzić choć raz. Zachwyca o każdej porze roku, za każdym razem można tam odkryć coś innego.