Czy natura daje skuteczne sposoby na ograniczenie pocenia? Można sięgać po kosmetyki, które wykorzystują właściwości roślin oraz bezpiecznych dla zdrowia minerałów. Warto jednak pamiętać, by nie walczyć z tym naturalnym odruchem organizmu – o ile oczywiście potliwość nie stanowi problemu medycznego.
Dlaczego się pocimy? Najważniejsze przyczyny
Jak przed chwilą wspominaliśmy, pocenie stanowi nie tylko normalny, lecz także niezwykle pożyteczny proces. Organizm człowieka utrzymuje bowiem stałą temperaturę (należymy od ssaków stałocieplnych), więc musi w jakiś sposób poradzić sobie z nadmiarem ciepła. Pocenie się to reakcja na upał, intensywny trening czy chorobę. Wydzielanie potu to nic innego jak chłodzenie systemu, jakim jest ludzkie ciało. Proces ten regulowany jest podwzgórze, będące częścią mózgu. Z przyczyn estetycznych i praktycznych konieczna jest ochrona przed potem, mimo że to naturalny objaw.
Ważna praca gruczołów potowych
Proces chłodzenia organizmu poprzez wydzielanie potu odbywa się dzięki gruczołom potowym. To niewielkie kanaliki, które zlokalizowane są na powierzchni skóry – człowiek ma ich miliony! Oprócz tego, że są ważne dla termoregulacji, biorą udział w procesie usuwania szkodliwych związków powstających w procesie przemiany materii.
Kiedy pocenie się to problem?
Wydzielanie potu w normalnych ilościach nie powinno być powodem do obaw. Zupełnie inaczej dzieje się, kiedy pojawia się nadmierna potliwość. Przypadłość nie zawsze ma konkretną przyczynę i najczęściej dotyczy wybranych partii ciała (na przykład dłonie, pachy lub stopy). Bywa też, że jest oznaką między innymi choroby nowotworowej, przewlekłej infekcji, a także nadużywania alkoholu oraz innych używek. Może pojawiać się też jako skutek uboczny stosowania niektórych leków. Wtedy zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, by zbadał przyczyny nadmiernej potliwości i wykluczył te najgroźniejsze. Później można wdrażać leczenie, którego celem jest wyeliminowanie problemu. Jeden ze sposobów to stosowanie toksyny botulinowej, znanej jako botoks.
Naturalne sposoby na potliwość
W przypadku nadmiernej potliwości uzasadnione jest sięganie do zasobów medycyny. Jednak kiedy nie jest to problem tak duży, najlepiej zacząć od bardziej naturalnych sposobów. Najważniejsze jest dbanie o higienę. Gruczoły potowe dzielą się na dwa rodzaje – ekrynowe (znajdujące się niemal na całym ciele) i apokrynowe (umiejscowione w częściach intymnych i pod pachami). Właśnie ten drugi typ wydziela pot o nieprzyjemnym dla nas zapachu, aby nie stanowił problemu, należy regularnie korzystać z prysznica.
W upalny dzień warto postawić także na naturalne materiały. To przede wszystkim len i bawełna, które przepuszczają powietrze, dzięki czemu skóra może się wentylować i oddycha. Zakładanie poliestrów latem to przepis na stworzenie pod ubraniem sauny i spłynięcie potem.
Sprawdzone kosmetyki, wybierz najlepszy produkt
Aby zachować świeżość, w dbanie o higienę należy włączyć stosowanie kosmetyków, takich jak dezodorant. Na rynku jest wiele produktów, które można dopasować do swoich potrzeb. To bardziej naturalny wybór niż antyperspirant, ponieważ działa na powierzchni skóry, zwalczając nieprzyjemny zapach potu. Nie wpływa natomiast na pracę gruczołów potowych. Antyperspirant ma właśnie takie zadanie – poprzez swoje składniki blokuje ich ujście, a przez to ogranicza wydzielanie potu. Warto zaopatrzyć się w oba kosmetyki i sięgać po nie w razie potrzeby, np. w stresującej sytuacji.
Naturalna ochrona przed potem – podsumowanie
Aby w naturalny sposób chronić się przed poceniem, nie trzeba sięgać po trudno dostępne środki. Wystarczy dbać o higienę, wybierać ubrania z naturalnych materiałów oraz stosować odpowiednie kosmetyki. Wiele z nich ma skład, w którym pojawia się ałun oraz roślinne olejki eteryczne. Można więc świadomie wybierać najlepszą dla siebie pielęgnację.