Wiosna i lato to okres, który najchętniej spędzamy na świeżym powietrzu. Szczególnie doceniają to osoby, które mają własny ogród, taras lub balkon – i mogą cieszyć się przebywaniem na zewnątrz, kiedy tylko najdzie ich na to ochota. Warto zainwestować w ławki i inne meble ogrodowe, które będą funkcjonalnymi dodatkami. Dzisiaj podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, poszukując mebli do ogrodu.

Ławka ogrodowa – która będzie najlepsza do Twojego ogrodu? 

Wiosna zbliża się coraz większymi krokami. Dni są dłuższe, słońce świeci mocniej. Nic więc dziwnego, że chętniej wychodzimy na dwór, zażywając spacerów wśród powoli budzącej się do życia przyrody. Nasze ogrody to miejsca, w których w okresie ciepłym cieszymy się spokojem, relaksem po ciężkim dniu pracy oraz czasem wspólnie spędzanym z najbliższymi. Warto zatroszczyć się o to, aby stworzyć przestrzeń przyjazną, w której chętnie będziemy odpoczywać. Pomogą w tym nie tylko zielone rośliny, ale również meble ogrodowe

Wśród obowiązkowych elementów, które powinny znaleźć się w każdym ogrodzie, są ławki ogrodowe oraz stół ogrodowy. Na rynku dostępne są jednak różnorodne modele – które z nich będą najlepsze? Meble mogą być wykonane z przeróżnych materiałów, w tym drewna, metalu czy wikliny. Każda z tych konstrukcji ma swoje zalety i wady, jednak warto postawić na takie rozwiązanie, w którym przeważają atuty. 

Materiał, z którego wykonana jest ławka, powinien wkomponowywać się w charakter ogrodu. Są jednak pewne uniwersalne rozwiązania, które sprawdzą się wszędzie. Mowa tu, chociażby o drewnie czy metalu. Świetnie współgrają one z innymi elementami małej architektury, a także wtapiają się w zieleń roślinności. Z pewnością takiej zalety nie mają meble ogrodowe wykonane z tworzyw sztucznych. 

Oto krótka charakterystyka najpopularniejszych modeli wykorzystywanych w naszych ogrodach – wraz z krótkim omówieniem ich najważniejszych właściwości.

  • Ławki ogrodowe drewniane to jedne z najchętniej wybieranych. Swą popularność zawdzięczają wyjątkowym właściwościom. Doceniamy je za to, że są wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego. Ponadto drewno dobrze izoluje od ciepła i zimna – sprawdza się więc zarówno w chłodniejsze, jak i upalne dni. Materiał też daje dużą swobodę – można z niego tworzyć deski na siedzisko i oparcie o różnych szerokościach czy grubościach. Trwałość modeli z tego materiału uzależniona jest od wielu czynników, w tym m.in. rodzaju drewna oraz sposobu jego konserwacji. Kupując tego typu meble ogrodowe, warto wybierać sprawdzonych producentów. Tak, aby mieć pewność, że deski nie będą przeżywiczone, ponieważ latem pod wpływem wysokiej temperatury mogą puszczać żywicę. 
  • Ławki ogrodowe wiklinowe nie są dość popularnym rozwiązaniem w ogrodach. Chętniej stosowane są na balkonach oraz zadaszonych tarasach, gdzie nie są w tak dużej mierze narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Modele z tego materiału zazwyczaj nie służą długo i po pewnym czasie konieczna jest ich wymiana na nowe. 
  • Ławki ogrodowe z metalu wykorzystywane są głównie do ogrodów o charakterze romantycznym, gdzie pożądane są oryginalne zdobienia. Świetnie komponują się w otoczeniu kwitnących róż. Metal co jakiś czas należy czyścić oraz zabezpieczać preparatami przed korozją. 
  • Ławki ogrodowe z metalu i drewna – siedzisko i oparcie wykonane są z drewna, natomiast stelaż do ławki ogrodowej jest metalowy. To jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań, ponieważ jest wytrzymałe, a jednocześnie świetnie wkomponowuje się w większość aranżacji ogrodowych. Mogą mieć zarówno nowoczesny, jak i tradycyjny design. Występują w wersji z oparciem lub bez – w zależności od potrzeb i preferencji użytkowników. 

Nogi do ławek i stołów ogrodowych – sposób na odświeżenie mebli ogrodowych 

Metalowe meble ogrodowe zyskują na popularności z uwagi na ich dużą wytrzymałość. Raz zakupione mogą posłużyć na lata. Wraz z nadejściem wiosny wiele osób porządkuje swoje ogrody i zastanawia się, czy kupić nowe meble, czy odnowić, te, które ma. 

Jeżeli planujemy zakup nowych mebli, najlepiej wybierzmy takie modele, które posłużą nam przez dłuższy czas. Możemy również samodzielnie wykonać nową ławkę ogrodową (lub też naprawić starą) dzięki możliwości zakupu komponentów takich jak nogi do ławki ogrodowej. To drugie rozwiązanie także ma swoje zalety.

Podstawową z nich jest duża dowolność w wyborze konstrukcji. Nogi do ławek ogrodowych mogą być wykonane z rury, co pozwoli nadać im charakterystyczny kształt. Nieco innym rozwiązaniem są profile, które mają formę kanciastą. Wybór odpowiedniej konstrukcji uzależniony jest od naszej indywidualnej wizji na ławkę ogrodową.  

Ponadto zamawiając same nogi do ławek lub stołów, można stworzyć mebel o indywidualnie dopasowanych wymiarach – ławka może być odpowiednio szeroka, a blat stołu dowolnie wybrany. Takie rozwiązanie znajduje szczególne zastosowanie, gdy zależy nam na wpasowaniu mebla w konkretne uwarunkowania (np. do altanki ogrodowej). 

Zarówno gotowe ławki ogrodowe, jak i nogi do ławek i stołów ogrodowych dostępne są w ofercie marki KAR STAL – producenta mebli ogrodowych metalowych. Oferowane rozwiązania są trwałe i z powodzeniem mogą służyć przez wiele lat. Chętnie wybierane są jako elementy małej architektury w parkach, na ulicach, w przydomowych ogrodach oraz ogródkach działkowych. Co je wyróżnia? Wysokiej jakości wykonanie. Marka KAR STAL wykorzystuje trwałe malowanie metodą proszkową oraz zabezpieczenia antykorozyjne, które zwiększają odporność mebli na działanie czynników atmosferycznych. Deski są szlifowane, frezowanie i dwukrotnie impregnowane, aby uchronić je przed wpływem wilgoci i promieniowania słonecznego. Konstrukcje dodatkowo skręcone są na śruby zamkowe, które zapewniają całości stabilność. Deski są sztywno przymocowane, a meble nie bujają się po pewnym czasie. 

Meble ogrodowe to obowiązkowy element każdego przydomowego ogrodu. Umożliwiają wypoczynek na łonie natury, w towarzystwie najbliższych. To sposób na udany relaks – niemal bez wychodzenia z domu. 

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022