Choć lawenda to roślina, która stanowi poniekąd symbol francuskiej Prowansji, w Polsce można ją uprawiać z powodzeniem. Gatunkiem, który można z sukcesem uprawiać w klimacie umiarkowanym, jest lawenda wąskolistna.
Lavandula angustifolia, czyli lawenda wąskolistna „Hidcote”, to roślina świetna dla początkujących hodowców roślin. Rośnie szybko i nie ma zbyt złożonych wymagań pod względem uprawy. Ten efektowny podkrzew o fioletowych kwiatach coraz częściej stanowi ozdobę ogrodów, balkonów czy tarasów. Jakie warunki zapewnić lawendzie i kiedy można spodziewać się kwitnienia? Uprawa lawendy w Polsce nie jest skomplikowana.
Lawenda wąskolistna – jak wygląda odmiana Hidcote?
Ta odmiana lawendy to podkrzew o kulistym pokroju, który osiąga wysokość nie większą niż pół metra. Wytwarza krótkie pędy, które są lekko podniesione i mocno rozgałęzione. Gęsto porastają je małe, wąskie listki. Dzięki podwiniętym do góry brzegom przywodzą na myśl małe igły. Co ciekawe, utrzymują się one na pędach nawet zimą.
Kwiaty
Lawenda jest rośliną, która wytwarza drobne kwiaty o ciemnofioletowej barwie. Wyrastają w pokaźnych kłosach i wznoszą się na cienkich łodygach ponad liście. Kwitnienie przebiega między czerwcem a sierpniem. Są zatem idealnym gatunkiem dla pszczół, kolorowych motyli i innych owadów zapylających.
W każdym elemencie lawendy znajdują się aromatyczne olejki eteryczne. W okresie kwitnienia, przy rozwoju rośliny substancje te uwalniają się w pełni samodzielnie, roztaczając wokół cudowną woń.
Jak uprawiać lawendę w Polsce?
Podłoże i stanowisko
Lawenda „Hidcote” nie jest wymagająca, jeśli chodzi o podłoże. Najlepiej jest zapewnić jej ziemię dobrze przepuszczalną, o odczynie wapiennym. Jej rozwojowi służy mocne nasłonecznienie, stanowisko ciepłe, ale jednocześnie osłonięte od wiatru. Gatunek ten zniesie czasową suszę.
Zimowanie
Lawenda wąskolistna nie jest w pełni odporna na niskie temperatury, dlatego jeśli ma przetrwać, warto ją dodatkowo zabezpieczyć. W okresie niskich temperatur dobrze jest ochronić jej liście przed mocnym słońcem i działaniem wiatru. Takie czynniki mogą powodować ich wysychanie, a w konsekwencji marnienie rośliny.
Pielęgnacja i sadzenie
Lawendę „Hidcote” należy przycinać wczesną wiosną i dobrze jest wtedy usunąć wszystkie pędy, które przemarzły zimą. Dzięki takiemu zabiegowi zapewnić swojemu okazowi elegancki i zwarty pokrój. Ta odmiana lawendy doskonale sprawdza się sadzona w grupach. W ogrodzie można ją sadzić nawet po kilkanaście sztuk obok siebie. Pięknie prezentuje się na skarpach, a także obok innego rodzaju bylin. Do lawendy najbardziej pasuje bukszpan i róża.
Lawenda „Hidcote Blue Strain” – jak ją wykorzystywać?
Tuż po przekwitnięciu lawendy można przyciąć suche kwiaty i zebrać je w pęczki, zamykając w materiałowych torebkach. W ten sposób stworzysz pachnącą, ziołową ozdobę mieszkania. Co więcej, zapach ten ma skutecznie odstraszać komary i inne dokuczliwe owady, np. mole tekstylne czy spożywcze.
Lawenda wąskolistna to jedyna, ale bardzo efektowna odmiana tej rośliny, która odnajdzie się w polskich warunkach. Można hodować ją przez cały rok w ogrodzie czy na balkonie, jednak w zimowych miesiącach wymaga dodatkowego zabezpieczenia. To efektowny podkrzew o wysokich walorach ozdobnych i zapachowych.