Poszukując roślin, które na pewno odmienią twój ogród, nie możesz pominąć cynobrówki. Musisz jednak nieco się przyłożyć do pielęgnacji i uzbroić w cierpliwość. Pierwsze koszyczki kwiatostanów pojawią się w okolicach sierpnia. Z poniższych porad dowiesz się, jak i kiedy wykopywać bulwy, by cieszyć się tymi kwiatami kolejnego roku.

Crocosmia – krótka charakterystyka i odmiany

Krokosmia ogrodowa występuje również pod innymi nazwami. Wielokrotnie spotykać się możesz z takimi nazwami jak montbrecja, Crocosmia crocosmiiflora. Jest to bylina cebulowa i należy do rodziny kosaćcowatych. Z tym gatunkiem spokrewniony jest dobrze nam znany mieczyk lancetowaty. Obecnie spotkać możesz takie odmiany jak:

 • „Krokosmia Lucifer”;
 • „Red King”;
 • „Babylon”;
 • „George Davidson”;
 • „Carmin Brillant”.

Wszystkie wymienione odmiany pochodzą z Afryki oraz Madagaskaru i powstawały w procesie krzyżowania. Pędy omawianego gatunku osiągają niekiedy nawet 100 cm wysokości. Cechą wyróżniającą tę roślinę są też mieczowate liście.

Jakie warunki uprawy lubi krokosmia?

Krokosmie to kwiaty, które lubią miejsca nasłonecznione. Ich największym wrogiem jest wiatr, który może uszkadzać dość długie kłosy. Z racji tego, że pędy montbrecji są dość wysokie, a koszyczki z kwiatostanem okazałe, to o złamania nietrudno. W związku z tym wybieraj takie miejsca, które są nieco osłonięte od wiatru. Musisz mieć też na uwadze fakt, że te kwiaty lubią ciepło.

Jak te rośliny znoszą chłód?

Z racji tego, że krokosmia pochodzi z ciepłych części świata, to w Polsce niekoniecznie musi być jej dobrze. Bez względu na to, w jakich rejonach kraju mieszkasz, to musisz wiedzieć o tym, jak krokosmię przezimować. Chcąc bezpiecznie zimować cynobrówkę w gruncie, musisz zapewnić jej okrycie. Do jego stworzenia sprawdzić się może:

 • stos z suchych liści;
 • gęste igliwie;
 • odpowiednio ułożone warstwy słomy;
 • przepuszczalny płaszcz z agrowłókniny.

Czy zachodzi konieczność wykopywania roślin przed zimą?

Cynobrówka i montbrecja to gatunki, które są mrozoodporne, ale jedynie do pewnego stopnia. W przypadku mroźniejszych dni cebulki mogą zostać uszkodzone do tego stopnia, że wiosną nie podejmą wegetacji. Znasz z pewnością więcej takich gatunków i w ich przypadku stosuje się praktykę wygrzebywania cebulek przed nadchodzącymi spadkami temperatur. Mowa m.in. o mieczykach czy daliach. W przypadku krokosmi warto również wykopać rośliny na zimę. W gruncie mogą one jej nie przetrwać, ale są też wyjątki.

Krokosmia – idealne podłoże dla upraw

Cebulki krokosmii w czasie zimy należy przechowywać w chłodnym pomieszczeniu, a wiosną powinny być umieszczone w odpowiednio wilgotnej glebie. Ważne jest to, aby taka gleba na twojej rabacie była podłożem bogatym w próchnicę. Po wsadzeniu cebul warto od razu je podlewać. Podłoże nie powinno być zbyt ciężkie i lepkie.

Podłoże do uprawy i pielęgnacji tych niezwykle pięknych kwiatów nie może być poddawane przesuszaniu. W związku z tym uważnie wybieraj miejsca, w których twoim zdaniem należy zasadzać kwiatki. Jeśli nie możesz posadzić krokosmii w miejscu lekko zacienionym i wilgotnym to musisz pamiętać o samodzielnym, systematycznym nawadnianiu gruntu.

Nawożenie – jakie preparaty stosować?

Jeśli w zeszłym roku na twoich rabatach nie pojawiła się kępa kwiatów, to znak, że podłoże może nie być wystarczająco żyzne. Żeby kwitnienie było obfite

a efekty w postaci pięknych kwiatów długo widoczne, trzeba pomyśleć o użyźnianiu. Odmiany drobnokwiatowe warto wzbogacać nawozami organicznymi. Jeśli masz przydomowy kompostownik to jego zawartość sprawdzi się idealnie do użyźniania podłoża pod krokosmią. Warto pozostawić taki nawóz na zimę w gruncie.

Kiedy należy sadzić krokosmię?

Gdy kupujesz bulwy krokosmii to zapewne zastanawiasz się, kiedy powinieneś umieścić je w ziemi. Otóż takie odmiany jak „Princess”, Davidson czy Sonate należy umieszczać w żyznym podłożu w połowie kwietnia. Krokosmia zaczyna wegetację bardzo szybko, więc to, czy zapewnisz dobre warunki tym roślinom, zostanie szybko zweryfikowane. Proces sadzenia powinien wyglądać następująco:

 • wykonaj otwory o głębokości od 5 cm do 10 cm;
 • zwróć uwagę na rozstaw otworów (nie powinny być mniejsze niż 15 cm);
 • umieść bulwy w podłożu;
 • przysyp odpowiednią ilością ziemi i podlej.

Pozostawianie bulw na zimę – czy to ma sens?

Zależnie od odmian krokosmia różnie może znosić spadek temperatur. W naszym kraju najbardziej popularną odmianą jest „Lucifer”. Bulwy z tej odmiany mogą bez problemu zimować w glebie, bo zaliczają się do odpornych na mróz. Możesz więc cebule umieścić w gruncie już we wrześniu. Nie da się przewidzieć, jak będzie wyglądała najbliższa zima. W związku z tym bądź ostrożny i zabezpieczaj rośliny pozostawione na zimę w gruncie. Czasami nawet niewielka ilość igliwia może chronić przed mrozem.

Zawiązywanie nasion z reguły mocno osłabia rośliny i nie tyczy się to tylko kwiatów. W przypadku krokosmii jest oczywiście tak samo. Jeśli dopuścisz do zawiązania nasion, to roślina może nie wznowić wegetacji na wiosnę. Żeby temu zapobiegać, powinieneś usuwać kwiatostany w odpowiednim momencie. Najlepiej zrobić to od razu po przekwitnięciu lub wtedy, gdy kwiaty nie wyglądają już wystarczająco estetycznie.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022