Do rodzaju korkowca zalicza się około 10 rodzajów roślin. Warto wcześniej zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi ich uprawy i pielęgnacji, by dopasować odpowiednią odmianę do warunków w swoim ogrodzie. Czy korkowiec rośnie szybko? Jak wygląda jego pokrój? Poznaj lepiej to oryginalne drzewo!

Korkowiec (Phellodendron) – odmiany i występowanie

Korkowiec to drzewo zaliczane do rodziny rutowatych (Rutaceae). Botanicy wyróżniają aż 161 rodzajów tej rośliny występujących na całym świecie, a wśród nich występuje ponad 2000 odmian. Najbardziej popularne rodzaje korkowca to korkowiec amurski i korkowiec japoński.

Drzewo pochodzi z tropikalnych terenów Azji. Można je spotkać na terenie Chin, Mandżurii, Japonii, Korei czy Wietnamu. Korkowiec jest rośliną, która przyjęła się także w naszej strefie klimatycznej. W polskich ogrodach z powodzeniem można uprawiać korkowiec amurski (Phellodendron amurense).

Korkowiec amurski – wygląd rośliny

Ten rodzaj korkowca dorasta do ok. 15 metrów wysokości, jego korona jest dość nisko osadzona, a pień zwykle niski. Najbardziej charakterystyczna jest gruba i spękana kora drzewa, której zresztą zawdzięcza swoją nazwę. Liście korkowca mają walory ozdobne. Przybierają barwę jasnożółtą lub jaskrawozieloną w zależności od pory roku. Składają się od kilku do kilkunastu lancetowatych listków.

Kwiaty i owocowanie korkowca

Roślina zaczyna kwitnąć w połowie lata. Na pędach pojawiają się kwiaty w kolorze żółtym, choć nie ma ich zbyt wiele. Roślina ta jest miododajna. Jeśli chodzi o owoce, dojrzewają one jesienią w postaci kulistych pestkowców. Zebrane są w charakterystyczne wiechy. Drzewo można uznać za dojrzałe w wieku 5 lat, a owoce dość długo pozostają na drzewie. Można je rozpoznać po charakterystycznym terpentynowym zapachu. Osiągają średnicę około 1 centymetra i w każdym z nich znajduje się pięć nasion. Każdy z nich wytwarza na tyle duże ilości pyłku, że korkowiec staje się rośliną bardzo przyjazną owadom.

Phellodendron amurense – uprawa

Korkowiec to roślina zimotrwała, choć przymrozki wczesną wiosną mogą jej zaszkodzić. Tuż po zimie warto dodatkowo zabezpieczyć drzewo. Korkowiec potrzebuje stanowiska słonecznego, z lekkim cieniem i osłoną od wiatru. Najlepiej czuje się w żyznej glebie o dość wysokiej wilgotności. W podłogi ubogim w składniki odżywcze drzewo będzie wzrastać znacznie wolniej.

Rozmnażanie korkowca

W tym celu można wykorzystać sadzonki, jednak nie powinny być one zbyt zdrewniałe. Ta metoda sprawdza się po zimowej stratyfikacji. Do rozmnażania wczesną zimą nadają się także fragmenty korzeni. Co ciekawe, korkowiec to drzewo, którego nie trzeba przycinać i jest odporne na wszelkie choroby czy działanie szkodników.

Jak sadzić korkowiec?

Do wzrostu korkowiec potrzebuje dość sporej ilości miejsca, dlatego najczęściej sadzi się go na przestronnych trawnikach. Uprawia się go dość łatwo, dlatego często wykorzystywany jest do obsadzania zielonych przestrzeni miejskich, takich jak skwery czy parki, które wymagają zadrzewień. Spotyka się go w miejskich i osiedlowych uliczkach. Warto wiedzieć, że korkowce to rośliny długowieczne. Niektóre okazy potrafią przeżyć nawet 300 lat! Jest to raczej gatunek inwazyjny, co stanowi dodatkowy argument za sadzeniem go w odpowiedniej odległości od innych roślin.

Korkowiec amurski. Właściwości i zastosowanie

Najważniejszą właściwością korkowca w tej odmianie jest jego dekoracyjność. Z tego powodu często stanowi ozdobę przydomowych ogrodów. Drewno korkowca wykorzystywane jest do produkcji korków, ale znajduje także szerokie zastosowanie w meblarstwie, a także produkcji takich przedmiotów, jak np. narty. W drewnie tym (a konkretnie w łyku) znajduje się tanina, dlatego surowiec ten jest równie popularny w przemyśle farbiarskim. Co ciekawe, drewno korkowca nazywa się drewnem aksamitnym. Z kolei korowina korkowca i olejek z jego owoców znane są w medycynie.

Korkowiec japoński

Jest to odmiana nieco niższa. Może osiągać 10 m wysokości. Kora jest również charakterystyczna, jak w przypadku korkowca amurskiego, jednak jest zdecydowanie cieńsza. To co znamienne dla korkowca japońskiego, to fakt, że jego gałęzie kolor czerwonawo-brązowy na niemal całkiem ciemny.

Korkowiec to oryginalny rodzaj drzewa, które porasta tereny w Azji, Europy czy Ameryki Północnej, który najlepiej rozwija się w żyznej, dobrze przepuszczalnej i zasobnej w składniki odżywcze glebie. Jego właściwości od wieków znane są w medycynie chińskiej, ale korkowiec dał się poznać jako pożyteczna roślina także w innych częściach świata. Jeśli odpowiednio dobierzesz odmianę korkowca do warunków w swoim ogrodzie i własnych możliwości, będziesz cieszyć się pięknym, pierzastym pokrojem rośliny. Korkowiec najczęściej można spotkać blisko dróg i ścieżek spacerowych. Uchodzi za drzewo miododajne, którego czarne owoce charakteryzują się zapachem terpentyny.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022