Róże są zdecydowanie najbardziej popularnymi kwiatami, dlatego na stałe goszczą w wielu ogrodach. Oficjalnie istnieje ponad 20.000 gatunków róż, a powstawanie kolejnych krzyżówek sprawia, że każdy miłośnik tych kwiatów znajdzie coś dla siebie. Wybór konkretnego gatunku róż w ogrodzie jest w dużej mierze uzależnione od rodzaju gleb i ilości wolnej powierzchni do zagospodarowania. Przy zakupie zwraca się uwagę na pokrój krzewu, jego ogólną kondycję i wygląd kwiatów – jeśli wszystko to prezentuje się dobrze, można sfinalizować transakcję.

Róże są najlepszą ozdobą ogrodów

Wiele osób stawia na łączenie ze sobą kilku rodzajów róż w jednym ogrodzie, z pewnością w okresie kwitnienia widok jest przepiękny. W takich sytuacjach dąży się do tego, aby wybierać rośliny mające idealny kształt pąka i kwiatów, nie bez znaczenia jest ponadto sposób rozwoju i przekwitania, zapach i trwałość po ewentualnych ścięciu. Ciekawą odmianą, nieco różniącą się od klasycznych jest róża pomarszczona, sadzonki tego kwiatu powinny znaleźć się w przydomowych ogródkach, ponieważ mają wiele zalet. Kiedyś był to bardzo popularny wariant, dzisiaj już nieco zapomniany, ale na pewno nadal warty wzmianki. Pochodzi z Azji, może dorastać aż do 2 metrów, a jej pokrój jest krzaczasty, ma wiele rozgałęzień i wygięte w łuk pędy.

Róża pomarszczona sadzonki uprawiane są jako gatunek, ale wybrać można spośród kilku interesujących odmian, na przykład Alba, Angelia Purple, Hansa, czy Kórnik. Od tego gatunku róż powstały inne, dzisiaj często uprawiane, czyli parkowe i okrywowe. Główną zaletą róż pomarszczonych jest duża wytrzymałość na niesprzyjające warunki, dlatego roślina nie ma większych wymagań.

Róża pomarszczona – sadzonki i łączenie ich z innymi

Wszystkie odmiany róży pomarszczonej dobrze znosi złe warunki atmosferyczne, w tym silny wiatr, opady deszczu, suszę, czy słabszej jakości gleby. Dodatkowo jest stale odporna na mrozy, zatem nie ma potrzeby ich okrywania na zimę. Dobrze reaguje na słońce, ale i bez niego sobie poradzi, lepiej radzi sobie na podłożach lekkich, piaszczystych, wilgotnych i ciężkich. Wiele osób stawia w swoim ogrodzie na jednolity kolor sadzonych kwiatów, jednak nie trzeba się do ograniczać do tej zasady. Dobrym zabiegiem jest wybieranie podobnych odcieni, ale wykazujących pewne różnice, dzięki czemu powstaje coś na wzór dywanu kwiatowego.

Dobierając do siebie kilka odmian róż trzeba zwrócić uwagę na to, jakie wymagania mają odnośnie sposobu uprawy i jakości gleby. Zaniechanie tego obowiązku może doprowadzić do tego, że niektóre z nich nie będą w stanie się dobrze rozwinąć. Równie małe wymagania co do uprawy mają róże okrywowe, dlatego posadzenie ich z pomarszczonymi jest dobrym rozwiązaniem. Oba gatunki nie marzną szybko, są dość odporne na choroby, dlatego często są wybierane do obsadzania rabat. Stworzenie pięknych i spójnych kompozycji nie jest trudne, a więcej można się dowiedzieć z publikacji na ten temat, w których wypowiadają się specjaliści w tej dziedzinie i mogą podzielić się swoją wiedzą oraz spostrzeżeniami.

Zobacz także:
Archiwum: październik 2022