Klon palmowy (Acer palmatum) jest jednym z najpiękniejszych drzew egzotycznych, które mogą być uprawiane w Polsce. Walorem dekoracyjnym są jego postrzępione liście, które jesienią przyjmują barwę pomarańczową i czerwoną. Klon najlepiej radzi sobie na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. Nie powinien jednak być narażony na bardzo intensywne promieniowanie słoneczne. Dobrze również, jeśli usytuowany będzie w miejscu osłoniętym od wiatru. Wymagania klonu palmowego nie są zbyt wysokie. Jak pielęgnować klon palmowy? Zimowanie – poznaj najważniejsze informacje o zabezpieczeniu drzewa przed mrozem!

Klon palmowy – zimowanie bezpośrednio w gruncie w ogrodzie

Choć drzewo z reguły jest zimoodporne, konieczne jest jednak dodatkowe okrywanie klonu. Roślinę należy osłonić w okresie bezlistnym. Aby nie doszło do uszkodzenia drzewka przez niskie temperatury, nie należy zwlekać z zakładaniem okrycia zbyt długo. Nadziemną część klonu okrywamy materiałem ocieplającym – zwykle stosuje się agrowłókninę zimową. Można posłużyć się też słomą lub workami jutowymi – pamiętaj, aby zastosować materiał przepuszczający powietrze. Wokół podstawy pnia należy wyłożyć solidną warstwę (10-20 cm) ściółki, np. rozdrobnionej kory sosnowej, trocin, igliwia lub liści.

Klon palmowy w donicy – jak osłonić przed mrozem?

W donicy zwykle uprawia się karłowe odmiany klonu palmowego, które są bardziej wrażliwe na niskie temperatury. Aby uchronić drzewko przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, najlepiej byłoby przenieść je do miejsca, w którym temperatury wynosi 0 stopni Celsjusza. Jeśli nie jest to możliwe, donicę można wkopać do gruntu i zasypać grubą warstwą ściółki (pamiętaj o wybraniu stanowiska osłoniętego od wiatru). Donicę można również postawić na styropianie i obudować ją osłoną styropianową. Następnie nadziemną część okrywamy warstwą przepuszczalnego materiału.

Klon palmowy – zimowanie zależy przede wszystkim od sposobu uprawy drzewka. Uprawa i pielęgnacja w ogrodzie w okresie zimowym jest znacznie bezpieczniejsza od uprawy klonu w pojemniku.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2022