Kłęk to okazałe drzewo o rozłożystej koronie. Najbardziej charakterystyczne są jego ozdobne liście, a także cykl rozwojowy. W ramach tego rodzaju wyróżnia się sześć różnych gatunków. Czego kłęk wymaga do prawidłowego i pięknego wzrostu? Jak go uprawiać?

Kłęk to drzewo należące do rośliny bobowatych. Drzewo to można spotkać w Ameryce Północnej, ale także na terenie Azji. Roślina wykazuje wiele cennych właściwości i często wykorzystuje się ją w celach ozdobnych. Nadaje się zarówno do miejskich parków, jak i do dużych ogrodów przydomowych. Jak dokładnie wygląda kłęk amerykański i w jakich celach można wykorzystywać jego drewno? Poznaj bliżej ten gatunek!

Kłęk amerykański – wygląd rośliny

Kłęk to drzewo posiadające szeroką, kopulastą kopułę. Jego pień pokrywa kora w jasnoszarym, wręcz białawym kolorze, która pęka na dużych głębokościach. Pędy kłęku kanadyjskiego są grube, jednak z czasem zasychają i opadają.

Liście

Najbardziej uwagę przyciągają liście drzewa, które są podwójnie pierzaste i osiągają ponad 80 cm długości. Każdy z listków ma kształt elipsy i zaostrzony na końcu. Są skrętoległe

Kwiaty

Kwiaty kłęku są zarówno jednopłciowe, jak i obupłciowe dwupienne, zbudowane promieniście. Mają charakterystyczną rurkę o średnicy 1,5 cm, a każdy z nich zawiera około 5 płatków. Zebrane są w średniej wielkości wiechy. Zwykle występuje 10 pręcików, jednak są one różnej długości i zwykle krótsze od płatków.

Owoce

Kłęk uchodzi za pachnącą, miododajną roślinę. Jego grubościenne, skórzaste owoce w postaci strąków wiszą w dół.

Gymnoclaudus dioica – uprawa i wymagania

Aby kłęk kanadyjski rósł prawidłowo, potrzebuje w tym celu gleby żyznej, wilgotnej, najlepiej próchniczej, zasobnej w dużą ilość składników odżywczych. To duże drzewo ozdobne, które maj wiele bocznych rozgałęzień, dlatego decydując się na uprawę, należy zapewnić mu wokół odpowiednio dużo przestrzeni.

Roślina nie wytwarza cienkich gałęzi. Jej pędy są grube i spękane, dlatego niektórym mogą wydawać się bardzo stare. Kłęk ma dość krótki czas wegetacji. Ciemnozielony kolor zachowuje jedynie latem.

Kłęk to drzewo o wysokich walorach dekoracyjnych. Drewno jako surowiec jest dość ciężkie, jednak niekoniecznie twarde i oporne na obróbkę. Najczęściej sadzi się go w parkach i bardziej przestronnych ogrodach. Czasami służy również rekultywacji gleb.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022