Marchew gości na naszych stołach od wieków. Doczekała się różnych sposobów przyrządzania i obróbki – od sałatek, po ciasta, a nawet frytki. Duża ilość sztucznych nawozów stosowanych do hodowli warzyw skłania do samodzielnej uprawy. Marchewkę można w łatwy sposób wyhodować z nasion. Kiedy wysiewać marchew? Zależy to od gatunku.

Kiedy wysiewać marchew? Odmiana wczesna

Różne rodzaje marchwi umożliwiają dwukrotne zbiory. Odmiana wczesna zazwyczaj jest gotowa latem. Jak i kiedy wysiewać marchew wczesną? Najczęściej ten rodzaj wysiewa się pod folią, aby zabezpieczyć przed niskimi temperaturami. Termin dogodny do siewu to czas od marca do maja. Marchewki raczej nie sieje się na rozsadę, gdyż zupełnie nie toleruje przesadzania. Lepiej nasiona siać bezpośrednio do gruntu. Pierwszych kiełkujących roślin można spodziewać się po ok. 20 dniach.

Kiedy wysiewać marchew? Odmiana późna

Ten rodzaj marchwi nadaje się do sadzenia w gruncie z końcem wiosny. Kiedy wysiewać marchew późną? Można to zrobić na przełomie maja i czerwca. Zbiór będzie gotowy z końcem lata i początkiem jesieni. Marchew zwyczajna z późnej odmiany może rosnąć bez zabezpieczenia w postaci folii. Zarówno dni, jak i noce są w tym czasie wystarczająco ciepłe. Późne odmiany potrzebują nieco więcej czasu na wzrost. Zazwyczaj są gotowe po ok. 16 tygodniach od momentu wysiania do gruntu. Grunt na wysiew marchwi dobrze przygotować już jesienią w roku poprzedzającym siew. Glebę dobrze spulchnić, by korzenie miały miejsce do wzrostu.

Samodzielny wysiew marchwi to proces łatwy. Nasiona należy umieszczać bezpośrednio w gruncie. Nie należy przesadzać siewek – marchew nie toleruje przesadzania. Najlepiej przygotować dla niej miejsce w ogrodzie już jesienią. Z pewnością odwdzięczy się obfitymi plonami smacznych i zdrowych korzeni.

Zobacz także:
Archiwum: luty 2023