Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć doniczki przed zimą? Przede wszystkim trzeba je dobrze odizolować od chłodnego podłoża i powietrza. Do ochrony roślin należy zawsze używać naturalnych, przewiewnych materiałów, aby nie dopuścić do gnicia korzeni.
Rośliny tarasowe i balkonowe potrzebują ochrony nie tylko przez zimowe miesiące, lecz przez cały czas trwania mrozów, czyli późną jesienią i wczesną wiosną. Dokładny okres zabezpieczenia zależny jest od wymagań danej rośliny. Niektóre są bardziej wrażliwe na zimno niż inne. Sprawdź, jak zabezpieczyć doniczki przed zimą, aby przetrwały do kolejnego sezonu i latem stały się jeszcze bardziej bujne.
Jak zabezpieczyć doniczki przed zimą?
Bardzo wygodne i funkcjonalne są donice mrozoodporne. Warto zakupić je wcześniej i sadzać w nich wszystkie rośliny stojące na zewnątrz. Wykonane są one z izolujących materiałów, które zapewniają roślinom optymalną ochronę przed mrozem, śniegiem i wiatrem. Jeżeli posiadasz zwykłe donice, należy zastosować dodatkową ochronę przed mrozem.
Jak zabezpieczyć doniczki przed zimą – krok po kroku:
- wyłóż ścianki i dno donicy styropianem, aby maksymalnie odizolować wrażliwe na zimno korzenie od chłodu;
- owiń ścianki doniczki specjalną słomianą matą lub przepuszczającą powietrze agrowłókniną;
- postaw donicę na drewnianej płycie lub styropianie – konieczna jest przynajmniej kilkucentymetrowa izolacja od zimnego podłoża;
- jeżeli roślina nie jest zbyt duża i jest taka możliwość, warto przenieść doniczkę w miejsce osłonięte od wiatrów i opadów. Nie powinno być to ciepłe pomieszczenie, lecz np. chłodny garaż lub piwnica z oknem;
- w dni o minusowych temperaturach lub silnych wiatrach osłaniaj także nadziemne część roślin. Możesz do tego wykorzystać agrowłókninę, jutę, stroisz lub matę słomianą. Pamiętaj jednak, że w ciepłe dni lepiej je ściągać, aby nie dopuścić do przegrzania i gromadzenia wilgoci;
- zimowane rośliny także należy podlewać – wykorzystaj do tego dni, w których temperatura jest nieco wyższa.
Zimowe osłony należy ściągać z roślin i doniczek stopniowo, aby nie dopuścić do szoku termicznego i nadmiernego wychłodzenia. Takie hartowanie sprawi, że nabiorą siły i będą pięknie rosły, odporne na wszelkie czynniki atmosferyczne.
Wiesz już, jak zabezpieczyć doniczki przed zimą, aby zasadzone w nich rośliny mogły znów pięknie rosnąć, wraz z nastaniem wiosny. Zimowane w donicach rośliny najlepiej trzymać razem, aby wzajemnie się osłaniały. Pamiętaj też, aby nie obwiązywać ich zbyt ciasno i nie używać do tego folii ani innych nieprzepuszczalnych materiałów. Oprócz ochrony przed mrozem, potrzebują także dostępu do powietrza. Nie zapomnij także o sporadycznym podlewaniu w ciepłe dni.