Karczowanie działki może być pracochłonnym zajęciem, jeśli odpowiednio się do tego nie przygotujesz. Pamiętaj, że bez porządku na działce nie zaczniesz zaplanowanych prac budowlanych. Jak wykarczować działkę budowlaną? Jakie narzędzia potrzebne są do karczowania? Podpowiemy, jak wykarczować działkę szybko i tanio!
Karczowanie działki – na czym polega?
Karczowanie działki polega na usunięciu drzew, krzewów, kamieni z powierzchni działki, a następnie wyrywaniu korzeni. W zależności od wielkości działki i stanu roślinności, możesz prace wykonywać ręcznie lub ze sprzętem. Sprzęt ogrodniczy może się przydać przy sprzątaniu większej powierzchni.
Pamiętaj, że całość prac może pójść szybko i sprawnie, ale nie zawsze tak się dzieje. Problem jest, gdy na swojej działce masz odpady, które trzeba zutylizować lub zamówić kontener na odpady.
Pilarki łańcuchowe, rozdrabniacze – co jest potrzebne do karczowania?
Jeśli masz malutką działkę, na której rosną niewielkie krzaki, możesz ręcznie wykarczować działkę. Każdy właściciel powinien sobie z tym poradzić. Jednak w przypadku dużych drzew nie sposób zrobić to bez użycia specjalistycznych narzędzi. Warto zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt ogrodniczy.
Do wykarczowania działki możesz potrzebować takich sprzętów jak pilarki łańcuchowe czy taczki. Przydadzą się one do prac „zewnętrznych” na powierzchni terenu. Oprócz tego zaopatrz się w porządne rękawice, które ochronią przed zabrudzeniami i zadrapaniami. Oczywiście warto też mieć ze sobą łopatę, sekator czy widły – wszystko to może się przydać.
Aby usunąć korzenie możesz potrzebować koparki łańcuchowe. Pamiętaj o zachowaniu ostrożności, aby całość prac przebiegała w bezpiecznych warunkach. Przydatne są też frezarki do pni. Dzięki nim usuniesz pozostały pień, otrzymując trociny. Jeśli nie masz koparki łańcuchowej nie musisz jej kupować. Sprawdź oferty na wynajem sprzętu ogrodniczego w Twojej okolicy, jest to zdecydowanie korzystniejsze cenowo niż zakup nowych narzędzi.
Co zrobić z korzeniami? Są różne możliwości. Możesz je zostawić, wysuszyć i używać jako opału do kominka. Rębaki i rozdrabniacze poradzą sobie z niewielkimi korzeniami. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie środków do rozpuszczania i rozkładania się korzeni i pni (np. poszwald, humobak czy bioekol). Jeśli uda Ci się wydobyć szczególnie ładny korzeń, możesz go użyć w celach dekoracyjnych w ogrodzie.
Jaki jest koszt wycinki?
Karczowanie działki możesz wykonać samodzielnie lub z pomocą specjalistycznej firmy. Profesjonaliści mogą zażądać do 3000 zł za działkę około 1200 m2. Często na takie usługi trzeba poczekać, rzetelni fachowcy od ogrodów mają często zablokowane terminy na długo do przodu. Samodzielne wykarczowanie działki to koszt zdecydowanie mniejszy. Jeśli działka jest niewielka to przy użyciu kosy spalinowej czy koparki łańcuchowej poradzisz sobie z problemem.
Pamiętaj! Wycięcie drzewa musisz zgłosić do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Są jednak odstępstwa od obowiązku uzyskania zezwolenia na wycinkę. Możesz samodzielnie wyciąć drzewa, których obwód na wysokości 5 cm nie przekracza 35 cm (topola, wierzba, kasztanowiec zwyczajny, klon jesionolistny, klon srebrzysty, robinia akacjowa, platan klinolisty) lub 25 cm (pozostałe gatunki drzew).
Opłata za wycinkę drzew zależy od kilku czynników. Ważny jest obwód pnia, gatunek drzewa i lokalizacja (teren miejski czy wieś). Koszt może wynieś do 376,07 zł za jedno drzewo. Nielegalne wycięcie drzewa wiąże się z karami. Mogą one być w wysokości dwukrotnej opłaty za usunięcie drzewa. Również niecałkowite usunięcie drzewa, np. 50% korony drzewa podlega karze.
Karczowanie działki – co musisz wiedzieć
Karczowanie drzew i krzewów niekoniecznie musi być trudne. Przygotowanie terenu pod budowę domu, działki letniskowej lub ogrodu przy użyciu specjalistycznych narzędzi może pójść bardzo szybko i sprawnie. Właściciel, który uzyska odpowiednie zgody na wycinanie drzew, może w krótkim czasie uporać się z problemem. Pamiętaj, że nie zawsze w granicy działki znajdują się drzewa, a to one są zazwyczaj najtrudniejszym przeciwnikiem.
Gleba po karczowaniu może być osłabiona: twarda i nieżyzna. Warto zadbać o nią, zwłaszcza, gdy planujesz zakładać trawnik czy ogród. Warto do tych celów użyć takich sprzętów ogrodniczych jak glebogryzarka, walce ogrodowe czy siewniki. Ziemię w zależności od potrzeb użyźnisz kompostem, preparatem z próchnicą, torfem czy piaskiem. Rodzaj użytych preparatów zależy od zasadowości lub kwasowości gruntu.
Podsumowanie
Karczowanie działki jest jednym z pierwszych etapów porządkowania terenu. Nie sposób go ominąć, warto jednak zadbać, aby go nie wykonywać. Po prostu należy dbać o teren i regularnie go pielęgnować, szczególnie drzewa. Jeśli już musisz wykarczować ogród, zastanów się, czy dasz radę zrobić to samodzielnie. Jeśli tak, to zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy. Sprzętu ogrodniczego nie musisz kupować – z łatwością wynajmiesz go lokalnie poprzez portal Rentools.pl.