Wybór idealnej kosy spalinowej nie jest łatwy. Na rynku są dostępne bardzo różne modele, charakteryzujące się odmiennymi parametrami. Z artykułu dowiesz się, czym należy się kierować, szukając kosy i na co zwrócić szczególną uwagę. Część poradnikowa to pomoc dla osób chcących poszukać narzędzia na własną rękę. Poznasz najważniejsze parametry i przydatne funkcje, które wpłyną na twój wybór. Przygotowany przez nas ranking kos spalinowych to zestawienie pięciu najlepszych modeli na rynku z różnych przedziałów cenowych. Wybór kosy spalinowej to także wybór konkretnej marki, kilka z nich poznasz bliżej.

Najlepsza kosa spalinowa – jak wybieraliśmy?

Przygotowując nasz ranking, wzięliśmy pod uwagę szereg czynników i przeanalizowaliśmy dziesiątki modeli dostępnych na rynku polskim. Dzięki temu masz pewność, że kupując jeden z polecanych przez nas produktów, nabywasz narzędzie, które posłuży ci długimi latami. Oto kryteria, którymi się kierowaliśmy:

 • Jaka jest moc silnika?
 • Czy marka producenta cieszy się zaufaniem użytkowników?
 • Jaki zastosowano typ noża w urządzeniu?
 • Czy kosa wykonana została z dobrej jakości materiałów?
 • Jaka jest długość zastosowanego ostrza?
 • Ile waży całe urządzenie?
 • Jak długą gwarancją objęto urządzenie?
 • Czy posiada dodatkowe akcesoria jak na przykład kosz na trawę?
 • Jaki wykazuje stosunek ceny do jakości?
 • Jakie są opinie użytkowników na różnego rodzaju portalach aukcyjnych na temat tego konkretnego modelu?

W dalszej części rozwiniemy kilka z tych punktów, aby stało się jasne, dlaczego właśnie te parametry są istotne podczas wyboru najlepszej kosy spalinowej. Przygotowując zestawienie, przeanalizowaliśmy także opinie użytkowników, dzięki czemu udało nam się uzyskać rzetelną ocenę.

Kosa spalinowa Stihl FS235 41512000015
Zalety
 • Wysoka wydajność cięcia dzięki silnikowi spalinowemu
 • Łatwa obsługa i ergonomiczny uchwyt
 • Możliwość dostosowania długości wału do indywidualnych potrzeb użytkownika
 • Trwała konstrukcja i wysoka jakość wykonania
Wady
 • Hałasuje podczas pracy, co może być uciążliwe dla otoczenia.
 • Wymaga regularnego serwisowania i konserwacji, co zwiększa koszty użytkowania.

Kosa spalinowa Stihl FS235 41512000015 to narzędzie ogrodnicze z mocnym silnikiem, przeznaczone do cięższych prac. Wyposażona w system antywibracyjny oraz ułatwiający start ErgoStart.

Solo By Al-Ko Kosa Spalinowa 140 B (127615)
Zalety
 • Znakomita wydajność tnąca
 • Łatwy w obsłudze i manewrowaniu
 • Niskie wibracje, co zmniejsza zmęczenie operatora
 • Duży zbiornik paliwa, umożliwiający dłuższe użytkowanie bez konieczności uzupełniania
Wady
 • Wysoka cena produktu.
 • Ciężkość i nieporęczność urządzenia.

Solo By Al-Ko Kosa Spalinowa 140 B (127615) to wysokiej jakości kosiarka spalinowa o mocy 1,7 KM. Wyposażona jest w 2-suwowy silnik, regulację wysokości cięcia oraz 3-zębowy nożyk tnący. Idealna do pielęgnacji trawników w małych i średnich ogrodach.

Hortmasz Kosa spalinowa HKZ 152
Zalety
 • Znacząca moc i wydajność – silnik spalinowy zapewnia dużą moc tnącą.
 • Łatwość obsługi – prosty w użyciu, nawet dla początkujących użytkowników.
 • Trwałość i solidność – solidna konstrukcja zapewnia długotrwałe użytkowanie.
Wady
 • Kłopotliwe uruchamianie (trudności z zapłonem)
 • Głośna praca i duże wibracje podczas użytkowania

Hortmasz Kosa spalinowa HKZ 152 to wydajne narzędzie ogrodowe. Działa na silniku spalinowym, zapewniając moc i niezawodność. Idealna do koszenia trawy na większych obszarach. Wyposażona w solidne ostrza, zapewniające precyzyjne cięcie. Łatwa w obsłudze i poręczna.

Moc silnika to podstawa

Moc silnika to jeden z ważniejszych czynników, które musisz wziąć pod uwagę, wybierając kosę spalinową. Parametr ten wpływa bezpośrednio na wiele innych kwestii. Od mocy silnika zależeć będzie, jak efektywnie narzędzie będzie działało oraz z jakim rodzajem traw i chwastów sobie poradzi. Musisz wiedzieć również, że im mocniejszy silnik, tym jest mniej awaryjny i bardziej żywotny. 

Niestety wraz ze wzrostem koni mechanicznych, rośnie także spalanie paliwa i poziom emisji szkodliwych substancji. Jaka kosa spalinowa do ogrodu będzie najlepsza? Na rynku najpopularniejsze modele generują od 1 do 3 koni mechanicznych, ale bez trudu znajdziesz też mocniejsze urządzenia.

Rodzaj ostrzy 

W kosach spalinowych występują trzy podstawowe rodzaje ostrzy, których typ powinieneś dopasować do ukształtowania terenu swojego ogródka oraz rodzaju roślin, z którymi chcesz się uporać. 

Noże tnące

Noże tnące to najpopularniejszy rodzaj ostrzy stosowanych w kosach spalinowych. Głowica tego typu składa się z dwóch noży tnących, skierowanych w przeciwnych kierunkach. Radzą sobie podczas normalnego użytkowania i koszeniem trawy oraz drobnych chwastów. 

Żyłka tnąca

W elektrycznych kosach bardzo często wykorzystuje się nylonową żyłkę jako część tnącą, w urządzeniach spalinowych trochę rzadziej. Sprawdza się w przypadku cienkich traw o małym zagęszczeniu i wymaga regularnych wymian zużytej żyłki.

Trójząb (ostrze trójkątne) 

Ostrza trójkątne są równie popularne co noże tnące, ale przystosowane są do ścinania trawy o średniej grubości, chwastów i innej roślinności. Tego typu głowica wyposażona jest w trójkątną tarczę wykonaną najczęściej ze stali węglowej. 

Tarcza tnąca

Tarcza tnąca jest trochę mniej popularna niż dwa poprzednie rodzaje. W tym przypadku za część tnącą odpowiada jeden lub więcej noży osadzonych na obwodzie stalowej tarczy. Tarcza z łatwością sobie radzi nawet z gęstą trawą i drobnymi krzewami.

Innym, lecz bardzo rzadko spotykanym rozwiązaniem jest zastosowanie pojedynczego noża, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kosiarek tradycyjnych. Jak widzisz, każdy rodzaj ostrzy ma inne przeznaczenie, dlatego już przed zakupem kosy spalinowej dobrze przemyśl, do czego będziesz jej używał.

Jakość użytych materiałów

Bardzo ważnym aspektem jest jakość materiałów wykorzystanych podczas produkcji konkretnego modelu. Producenci tego typu urządzeń najchętniej sięgają po stopy metali, tworzywa sztuczne, gumę, a czasem włókno węglowe. Od jakości użytych materiałów zależała będzie waga całego urządzenia, trwałość podzespołów i ogólna żywotność. 

Obudowy silnika wykonywane są najczęściej z tworzywa sztucznego, aluminium lub rzadziej z włókna węglowego. Unika się używania stali, która znacząco podniosłaby wagę całego urządzenia. 

Ostrza najczęściej wykonane są ze stali węglowej, która charakteryzuje się wyjątkową trwałością i przez długi czas pozostaje ostra. Coraz większą popularnością cieszą się ostrza wykonane z ceramiki, ale nadal występują stosunkowo rzadko. Ceramika jest bardzo trwała i lekka, ale kosy spalinowe z głowicami ceramicznymi są niestety bardzo drogie. 

Długość ostrza i waga

Długość ostrza to kolejny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę. Parametr ten ma wpływ na to, jak szeroki pas ziemi możesz skosić za jednym razem. Im dłuższe ostrze, tym większa powierzchnia trawnika może być wypielęgnowana szybciej i bardziej efektywnie, ponieważ wymaga mniej poświęconego czasu. Z drugiej strony, urządzenie wyposażone w krótsze ostrze może być bardziej precyzyjne i łatwiejsze do manewrowania, co jest ważne, jeśli teren, na którym pracujesz, ma wiele przeszkód i ciasnych miejsc. Najpopularniejsze modele wyposażane są w noże o długości od 40 do 60 centymetrów.

Waga kosy spalinowej może się wydawać kwestią drugorzędną, ale ma bezpośredni wpływ na komfort i wygodę pracy. Od tego aspektu zależy, jak długo będziesz mógł pracować bez zmęczenia. Im cięższa kosy, tym większe obciążenie na ramionach, plecach i innych mięśniach podczas pracy. Dlatego warto wybrać kosę, która jest wystarczająco lekka i wygodna, aby umożliwić długie i efektywne koszenie trawnika. Waga może się różnić w zależności od modelu, mocy silnika i przeznaczenia urządzenia, ale waha się najczęściej między 4 a 10 kilogramów. Jeśli decydujesz się na cięższy model, to warto zaopatrzyć się dodatkowo w pas odciążający. 

Renomowana marka 

Decydując się na zakup kosy spalinowej, warto postawić na marki od lat działające na rynku, takie, które cieszą się zaufaniem klientów. Produkty od zaufanych firm zazwyczaj charakteryzują się lepszą jakością wykonania i wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie materiałów. Produkty od znanych dystrybutorów są wysokiej jakości, trwalsze i niezawodne. Liderzy na rynku sprzętu ogrodniczego prześcigają się w wyposażaniu nowych narzędzi w coraz lepsze funkcje, co z pewnością przełoży się na komfort użytkowania i wygodę.

Jaka kosa będzie najlepsza? Taka, która zagwarantuje ci bezawaryjne działanie, ale nie mniej istotną kwestią jest okres gwarancyjny i obsługa klienta. Kupując produkt renomowanej firmy, masz pewność bardzo dobrej obsługi klienta, zarówno serwisowej, jak i doradczej. W przypadku awarii lub problemów nikt nie odeśle cię bez udzielenia pomocy. Liderzy w produkcji narzędzi ogrodniczych najczęściej obejmują swoje produkty 3-letnim okresem gwarancyjnym.

Hillvert – HT-BC-800 – wybór redakcji

Marka Hillvert jest stosunkowo młoda na rynku, dlatego nadal buduje swoją pozycję, jednak już dziś zaufało jej wielu użytkowników. HT-BC-800 wyposażono w dwusuwowy silnik o pojemności 52 centymetrów sześciennych, który generuje 2,2 kW (3 KM). Jest to moc wystarczająca, aby sprzęt poradził sobie nawet z gęstymi i grubymi trawami. Ostrze wykonane jest ze stali węglowej i ma kształt trójkąta. Urządzenie waży około 7 kilogramów, ale w zestawie otrzymujesz specjalny pas ułatwiający użytkowanie tego narzędzia. Cena tego modelu oscyluje wokół 900 złotych, co sprawia, że model wykazuje bardzo przyzwoity stosunek jakości do kosztu zakupu. To może być dla wielu odpowiedź na pytanie, jaka kosa spalinowa do 1500 zł będzie najlepsza. Rękojeść wyposażona została w antywibracyjny system, który znacznie poprawia komfort pracy i zmniejsza zmęczenie użytkownika. Narzędzie generuje około 110 dB hałasu, dlatego zaleca się korzystanie z niego, jedynie w słuchawkach chroniących słuch. Hillvert wykonał swój produkt z przyzwoitej jakości materiałów, jest trwały i objęty został 3-letnią ochroną gwarancyjną.