Ranking sekatorów ręcznych 2023 – najlepsze modele

Ranking sekatorów ręcznych to zestawienie pięciu narzędzi, które wyróżniają się ze względu na swoje cechy. Poznaj nasze propozycje i sprawdź, który sekator spełni twoje oczekiwania!
ranking sekatorów ręcznych

Poniższy ranking to subiektywne zestawienie, które powstało na podstawie badań, testów oraz informacji o produktach wybranych przez redakcję Gardeneo. Odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Jeżeli kupisz produkty lub przejdziesz na stronę przez te odnośniki, możemy otrzymać za to niewielką prowizję. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokryć koszty oraz dalej rozwijać nasz portal.

Ranking sekatorów ręcznych to zestawienie najlepszych modeli tych popularnych i jakże przydatnych narzędzi ogrodniczych. Sekator ogrodniczy to narzędzie, które umożliwia przycinanie drobnych gałęzi krzewów i innych roślin. Choć wydawać by się mogło, że wybór tego prostego w obsłudze przyrządu jest bardzo łatwy, praktyka pokazuje, że często bywa dość problematyczny. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka różne modele sekatorów niewiele się od siebie różnią, tak naprawdę różnice pomiędzy nimi bywają znaczące i dość mocno wpływają na komfort ich użytkowania. Warto więc poznać najważniejsze cechy, jakimi powinien wyróżniać się dobry sekator i wybrać ten, który będzie ułatwiał wykonywanie prac w ogrodzie

Ranking sekatorów ręcznych – jak wybieraliśmy?

Sekator ręczny to narzędzie niezwykle przydatne w ogrodzie, które ułatwia wykonywanie drobnych prac porządkowych. Warto postarać się o to, by wybrać jak najlepsze. Tworząc ranking sekatorów ręcznych, pod uwagę wzięliśmy następujące aspekty:

 • Jaka jest maksymalna długość sekatora?
 • Jaka jest średnica powierzchni tnącej narzędzia?
 • Czy sekator posiada wysięgnik?
 • Czy sekator wyposażony został w nakładki antypoślizgowe?
 • Jaka jest waga sekatora?

Przygotowany przez nas ranking sekatorów ręcznych przedstawia modele zróżnicowane zarówno ze względu na wielkość, jak i zakres działania. Wśród naszych propozycji znalazły się mniejsze narzędzia, przeznaczone do cięcia kwiatów i drobnych pędów, jak również narzędzia z wbudowanym wysięgnikiem umożliwiające cięcie gałęzi drzew. Mamy nadzieję, że tak duży przekrój modeli sprawi, że znalezienie narzędzia dopasowanego do indywidualnych potrzeb będzie łatwiejsze.

Gerlach Sekator dwuręczny kowadełkowy
Zalety
 • Doskonała wytrzymałość i solidność konstrukcji
 • Optymalny rozkład ciężaru zapewniający komfortowe użytkowanie
 • Ergonomiczne uchwyty zapewniające pewny chwyt i precyzyjne cięcie
Wady
 • Niewygodne trzymanie podczas dłuższej pracy.
 • Wyższa cena w porównaniu do innych sekatorków.

Gerlach Sekator dwuręczny kowadełkowy to doskonałe narzędzie ogrodowe, które pomoże Ci w precyzyjnym przycinaniu roślin. Wyposażony w dwa wygodne uchwyty, zapewnia wyjątkową kontrolę i stabilność podczas pracy. Wykonany z wysokiej jakości stali kowadełkowej, gwarantuje trwałość i niezawodność przez długie lata. Ostrza sekatora są precyzyjnie szlifowane, co zapewnia czyste i dokładne cięcie bez uszkodzenia roślin. Dzięki dwuręcznej konstrukcji można osiągnąć większą siłę cięcia przy mniejszym wysiłku. Gerlach Sekator dwuręczny kowadełkowy to niezastąpione narzędzie dla wszystkich pasjonatów ogrodnictwa, którzy szukają profesjonalnego sprzętu o doskonałej jakości i wydajności.

Gardena Comfort teleskopowe nożyce do gałęzi StarCut 410 plus (12001-20)
Zalety
 • Komfortowa teleskopowa konstrukcja ułatwiająca przycinanie gałęzi na dużej wysokości (do 6 metrów).
 • Ostro zaostrzone noże zapewniające czyste i precyzyjne cięcie gałęzi.
 • Wysoka jakość materiałów i solidne wykonanie gwarantujące trwałość i długotrwałe użytkowanie.
 • Wygodny system blokady umożliwiający bezpieczne przechowywanie i transport nożyc.
Wady
 • Wymaga nieco wysiłku fizycznego przy dłuższym użytkowaniu
 • Może być trudne precyzyjne przycięcie bardzo cienkich gałązek

Gardena Comfort teleskopowe nożyce do gałęzi StarCut 410 plus (12001-20) to wszechstronne narzędzie ogrodowe o niezwykłej funkcjonalności. Wyposażone w teleskopową rękojeść, umożliwiające regulację długości od 230 cm do 410 cm, są idealne do przycinania wysokich gałęzi i drzew. Dzięki zaawansowanej konstrukcji, nożyce zapewniają precyzyjne cięcie i skuteczne usuwanie grubych gałęzi o średnicy do 32 mm. Wygodne uchwyty z antypoślizgową powłoką gwarantują pewny chwyt i minimalizują zmęczenie podczas pracy. Dodatkowo, system przekładni mocy zwiększa efektywność cięcia, umożliwiając szybkie i dokładne przycinanie. Gardena Comfort teleskopowe nożyce do gałęzi StarCut 410 plus (12001-20) to niezbędne narzędzie dla każdego ogrodnika, który potrzebuje wygodnego i skutecznego sposobu na przycinanie wysokich gałęzi.

Sekator Do Gałęzi 'Bradas’ V-Series Przekładniowy Kowadełkowy Cięcie 50Mm Kt-V1221
Zalety
 • Dokładne i precyzyjne cięcie gałęzi do 50 mm.
 • Ergonomiczny design zapewniający komfort i wygodę podczas użytkowania.
 • Przekładniowy mechanizm kowadełkowy gwarantuje łatwe i efektywne cięcie.
Wady
 • Wymaga pewnego wysiłku fizycznego podczas użytkowania.
 • Ograniczone możliwości cięcia gałęzi o większej średnicy.

Sekator do gałęzi „Bradas” V-Series Przekładniowy Kowadełkowy Cięcie 50mm Kt-V1221 to wyjątkowo skuteczne narzędzie ogrodowe. Wyposażony w przekładnię kowadełkową, umożliwia precyzyjne i bezproblemowe cięcie gałęzi o średnicy do 50 mm. Dzięki innowacyjnej konstrukcji, ten sekator zapewnia maksymalną siłę cięcia przy minimalnym wysiłku użytkownika. Ergonomiczna rękojeść zapewnia wygodne trzymanie, co pozwala na długotrwałe i komfortowe użytkowanie. Solidna konstrukcja oraz wysoka jakość materiałów użytych do produkcji gwarantują trwałość i niezawodność tego narzędzia. Sekator Bradas V-Series Przekładniowy Kowadełkowy Cięcie 50mm Kt-V1221 to niezastąpione narzędzie dla każdego ogrodnika, który szuka skutecznego i trwałego rozwiązania do przycinania gałęzi.

Felco Sekator 100
Zalety
 • Zaprojektowany z wysokiej jakości materiałów – trwały i wytrzymały.
 • Łatwy w użyciu i ergonomiczny – zapewnia wygodne chwytanie i precyzyjne cięcie.
 • Skuteczne ostrzenie i długotrwała ostrość – zapewnia czyste i dokładne cięcie gałęzi.
Wady
 • Jest dość drogi w porównaniu do innych sekatorów.
 • Może być nieco ciężki przy dłuższej pracy.

Felco Sekator 100 to niezawodne narzędzie ogrodnicze o doskonałej jakości. Ten ergonomiczny sekator został zaprojektowany, aby zapewnić precyzję i wygodę podczas cięcia gałęzi. Wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, Sekator 100 charakteryzuje się wytrzymałością i długotrwałą ostrością. Dzięki zaawansowanemu mechanizmowi tnącemu, cięcie jest płynne i efektywne, zapewniając czyste i dokładne przecięcia. Regulowany system optymalizacji siły tnącej umożliwia dostosowanie narzędzia do indywidualnych preferencji. Dodatkowo, wygodne rękojeści z antypoślizgowym uchwytem gwarantują pewny chwyt i minimalizują zmęczenie dłoni podczas dłuższych prac w ogrodzie. Felco Sekator 100 to niezbędne narzędzie dla każdego ogrodnika, który ceni sobie wydajność, jakość i niezawodność.

Ranking sekatorów ręcznych – do czego służą te narzędzia?

Sekatory to narzędzia bardzo przydatne zarówno w małych przydomowych ogródkach, jak i dużych gospodarstwach i sadach. Służą do przycinania i obcinania pędów roślin o różnej grubości. Można wykorzystywać je do ścinania kwiatów, przycinania krzewów i innych roślin ogrodowych, a także skracania gałęzi drzew. Sekator jest niezastąpionym przyrządem do tego, by należycie zadbać o pielęgnację roślin, pozbawiając je suchych, chorych gałęzi i pędów uniemożliwiających im dalszy wzrost i prawidłowy rozrost. 

Z sekatorów korzystają wszyscy, którzy troszczą się o swój ogród, bez względu na to, czy są profesjonalistami, czy też amatorami ogrodnictwa. Podczas posługiwania się nimi liczy się precyzja i wybór odpowiedniego narzędzia. Ten ostatni uzależniony jest przede wszystkim od przeznaczenia sekatora. Model do przycinania kwiatów oraz młodych zielonych pędów krzewów, powinien posiadać inne cechy, niż ten, który służy do skracania suchych gałęzi drzew. 

Ranking sekatorów ręcznych – rodzaje narzędzi 

Sekatory ręczne można podzielić ze względu na:

 • przeznaczenie: sekator jednoręczny i sekator dwuręczny;
 • typ mechanizmu tnącego: sekator nożycowy i sekator kowadełkowy. 

Sekatory jednoręczne są narzędziami stosunkowo niewielkimi, które świetnie sprawdzają się w małych ogrodach. Bez problemu tną kwiaty oraz młode, zielone pędy roślin Są te sekatory krótkie i bardzo poręczne. Doskonale radzą sobie z pędami o średnicy do 20 mm. 

Sekatory dwuręczne to narzędzia przeznaczone do przycinania grubszych, zdrewniałych gałęzi, których średnica sięga nawet 50 mm. Są zdecydowanie dłuższe niż sekatory jednoręczne. Najczęściej wykorzystuje się je do przycinania gałęzi drzew. 

Sekatory nożycowe są wyposażone w dwa ostrza, w tym jedno charakterystycznie, lekko wygięte. Wyglądem przypominają klasyczne nożyce. Umożliwiają bardzo precyzyjne cięcie. Idealne do przycinania młodych pędów roślin oraz ścinania kwiatów. 

Sekatory kowadełkowe to narzędzia, w których jedno z ostrzy zostało zastąpione metalowym (najczęściej aluminiowym) elementem. Są one nieco mniej precyzyjne niż sekatory nożycowe, aczkolwiek równie skuteczne. Służą do przycinania grubszych, zdrewniałych gałęzi. 

Ranking sekatorów ręcznych – jaki model będzie najlepszy?

Dobry sekator to ten, który jest idealnie dopasowany do potrzeb właściciela. Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie o najlepszy model, bo każdy użytkownik narzędzia ma wobec jego działania nieco inne oczekiwania. Poszukując dobrego sekatora, należy wziąć  pod uwagę przede wszystkim to, do czego w ogrodzie będzie on służył. Mniejsze modele będą odpowiednie do cięcia kwiatów i drobnych pędów roślin. Większe, wyposażone w odpowiednie ostrze można wykorzystać do przycinania grubszych gałęzi. Jednak istnieje kilka cech, które wyróżniają dobre sekatory bez względu na ich przeznaczenie. Należą do nich m.in. 

 • waga;
 • poręczność;
 • solidność wykonania.

Każda z owych cech w bezpośredni sposób wpływa na komfort użytkowania sekatora. Powinien być on stosunkowo lekki, tak aby posługiwanie się nim nie było nadmiernie obciążające. Im lżejszy model, tym wygodniejszy w użytkowaniu. Dobry sekator powinien być też poręczny, czyli zbudowany w taki sposób, by posługiwanie się nim nie było zbyt trudne. W tym względzie warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany model posiada antypoślizgowe uchwyty oraz specjalne zabezpieczenie, które blokuje ostrza. Obydwa czynniki poza tym, że poprawiają wygodę użytkowania sekatora, podnoszą także bezpieczeństwo posługiwania się nim. 

Ostatnią (choć wcale nie mniej istotną) cechą jest solidność wykonania wybranego modelu. Dobry sekator powinien posiadać mocną i stabilną konstrukcję, która w pozytywny sposób wpłynie na wygodę jego używania oraz żywotność. Warto wybierać modele wykonane z nierdzewnej stali węglowej, wytrzymałej i odpornej na uszkodzenia.

Fiskars Teleskopowy Sekator Uniwersalny Żyrafa – wybór redakcji

Teleskopowy sekator uniwersalny Żyrafa marki Fiskars to przykład uniwersalnego narzędzia, które warto mieć w swoim ogrodzie. Całkowita długość sekatora wynosi 400 mm, zaś średnica cięcia 32 mm. Ostrze sekatora wykonane jest ze stali wysokiej jakości, co sprawia, że narzędzie nie tylko działa skutecznie, ale też jest solidne i odporne na zniszczenia. 

Dzięki wbudowanemu wysięgnikowi można przyciąć drobne gałęzie drzew i krzewów, nawet w trudno dostępnych miejscach, bez konieczności używania drabiny. Sekator posiada elastyczną, ruchomą głowicę oraz bardzo lekki, a zarazem skuteczny mechanizm tnący, co sprawia, że używanie sekatora jest łatwe i wygodne. Całkowita waga sekatora wynosi 1,9 kg.

Sekator dwuręczny kowadełkowy Gerlach – najlepszy stosunek jakości do ceny

Dwuręczny kowadełkowy sekator marki Gerlach to narzędzie przeznaczone przede wszystkim do przycinania grubszych, zdrewniałych łodyg krzewów i drzew owocowych. Ostrze sekatora zostało wykonane ze stali węglowej, pokrytej powłoką PTFE, która zmniejsza tarcie podczas cięcia. 

Specjalny mechanizm sekatora oraz antypoślizgowe końcówki, w które zostały wyposażone jego uchwyty, sprawiają, że przycinanie, nawet grubszych gałęzi nie jest męczące. Całkowita długość sekatora wynosi 740 mm, zaś szerokość ostrza 245 mm. Waga sekatora wynosi nieco ponad kilogram. Sekator jest wykonany z materiałów wysokiej jakości w sposób niezwykle staranny, dzięki czemu działa skutecznie i jest odporny na uszkodzenia.

Gerlach Sekator dwuręczny kowadełkowy
Zalety
 • Doskonała wytrzymałość i solidność konstrukcji
 • Optymalny rozkład ciężaru zapewniający komfortowe użytkowanie
 • Ergonomiczne uchwyty zapewniające pewny chwyt i precyzyjne cięcie
Wady
 • Niewygodne trzymanie podczas dłuższej pracy.
 • Wyższa cena w porównaniu do innych sekatorków.

Gerlach Sekator dwuręczny kowadełkowy to doskonałe narzędzie ogrodowe, które pomoże Ci w precyzyjnym przycinaniu roślin. Wyposażony w dwa wygodne uchwyty, zapewnia wyjątkową kontrolę i stabilność podczas pracy. Wykonany z wysokiej jakości stali kowadełkowej, gwarantuje trwałość i niezawodność przez długie lata. Ostrza sekatora są precyzyjnie szlifowane, co zapewnia czyste i dokładne cięcie bez uszkodzenia roślin. Dzięki dwuręcznej konstrukcji można osiągnąć większą siłę cięcia przy mniejszym wysiłku. Gerlach Sekator dwuręczny kowadełkowy to niezastąpione narzędzie dla wszystkich pasjonatów ogrodnictwa, którzy szukają profesjonalnego sprzętu o doskonałej jakości i wydajności.

Teleskopowe nożyce do gałęzi Gardena Comfort StarCut 410 plus – kiedy nie liczy się cena 

Teleskopowy sekator do gałęzi marki Gardena z linii Comfort StarCut to narzędzie, które doskonale sprawdzi się podczas przycinania wysokich drzew i krzewów. Jest bardzo przydatny w ogrodzie i sadzie. Wyposażony w teleskopowy wysięgnik umożliwia wygodne przycinanie gałęzi nawet w trudno dostępnych miejscach. Teleskopowy uchwyt sekatora został wykonany ze stali aluminiowej. Zakres regulacji sekatora waha się w graniach od 230 do 410 cm. 

W sekatorze zastosowano mechanizm dwunastokrotnych przekładni, które zapewniają wyższą siłę cięcia przy jednoczesnym zachowaniu odczuwanej lekkości. Mechanizm ów jest zabudowany, co zapobiega problematycznemu  przytrzaskiwaniu się gałęzi podczas ich cięcia. Narzędzie zostało wyposażone w dodatkowy hak, który ułatwia usuwanie obciętych gałęzi. Smukła i lekka głowica sekatora ułatwia precyzyjne cięcie, także tuż obok pnia. Kąt cięcia można dowolnie regulować.

Gardena Comfort teleskopowe nożyce do gałęzi StarCut 410 plus (12001-20)
Zalety
 • Komfortowa teleskopowa konstrukcja ułatwiająca przycinanie gałęzi na dużej wysokości (do 6 metrów).
 • Ostro zaostrzone noże zapewniające czyste i precyzyjne cięcie gałęzi.
 • Wysoka jakość materiałów i solidne wykonanie gwarantujące trwałość i długotrwałe użytkowanie.
 • Wygodny system blokady umożliwiający bezpieczne przechowywanie i transport nożyc.
Wady
 • Wymaga nieco wysiłku fizycznego przy dłuższym użytkowaniu
 • Może być trudne precyzyjne przycięcie bardzo cienkich gałązek

Gardena Comfort teleskopowe nożyce do gałęzi StarCut 410 plus (12001-20) to wszechstronne narzędzie ogrodowe o niezwykłej funkcjonalności. Wyposażone w teleskopową rękojeść, umożliwiające regulację długości od 230 cm do 410 cm, są idealne do przycinania wysokich gałęzi i drzew. Dzięki zaawansowanej konstrukcji, nożyce zapewniają precyzyjne cięcie i skuteczne usuwanie grubych gałęzi o średnicy do 32 mm. Wygodne uchwyty z antypoślizgową powłoką gwarantują pewny chwyt i minimalizują zmęczenie podczas pracy. Dodatkowo, system przekładni mocy zwiększa efektywność cięcia, umożliwiając szybkie i dokładne przycinanie. Gardena Comfort teleskopowe nożyce do gałęzi StarCut 410 plus (12001-20) to niezbędne narzędzie dla każdego ogrodnika, który potrzebuje wygodnego i skutecznego sposobu na przycinanie wysokich gałęzi.

Sekator do gałęzi Bradas V-Series – dobra jakość, niska cena

Sekator do gałęzi marki Bradas wyposażony został w ostrze kowadełkowe wysokiej jakości, pokryte powłoką ochronną oraz specjalną przekładnię umożliwiającą precyzyjne cięcie.  Przekładnia zwiększa siłę cięcia, dzięki czemu sekator bardzo dobrze radzi sobie nawet z grubymi z gałęziami krzewów i drzew. 

Antypoślizgowe nakładki umieszczone na końcówkach sekatora znacznie ułatwiają używanie narzędzia i zapewniają należyty komfort pracy. Sekator może być wykorzystywany zarówno do przycinania krzewów, jak i drobnych gałązek drzew. Maksymalna średnica cięcia ostrza wynosi 50 mm. Sekator jest lekki i poręczny, idealny do prac w przydomowym ogrodzie.

Sekator Do Gałęzi 'Bradas’ V-Series Przekładniowy Kowadełkowy Cięcie 50Mm Kt-V1221
Zalety
 • Dokładne i precyzyjne cięcie gałęzi do 50 mm.
 • Ergonomiczny design zapewniający komfort i wygodę podczas użytkowania.
 • Przekładniowy mechanizm kowadełkowy gwarantuje łatwe i efektywne cięcie.
Wady
 • Wymaga pewnego wysiłku fizycznego podczas użytkowania.
 • Ograniczone możliwości cięcia gałęzi o większej średnicy.

Sekator do gałęzi „Bradas” V-Series Przekładniowy Kowadełkowy Cięcie 50mm Kt-V1221 to wyjątkowo skuteczne narzędzie ogrodowe. Wyposażony w przekładnię kowadełkową, umożliwia precyzyjne i bezproblemowe cięcie gałęzi o średnicy do 50 mm. Dzięki innowacyjnej konstrukcji, ten sekator zapewnia maksymalną siłę cięcia przy minimalnym wysiłku użytkownika. Ergonomiczna rękojeść zapewnia wygodne trzymanie, co pozwala na długotrwałe i komfortowe użytkowanie. Solidna konstrukcja oraz wysoka jakość materiałów użytych do produkcji gwarantują trwałość i niezawodność tego narzędzia. Sekator Bradas V-Series Przekładniowy Kowadełkowy Cięcie 50mm Kt-V1221 to niezastąpione narzędzie dla każdego ogrodnika, który szuka skutecznego i trwałego rozwiązania do przycinania gałęzi.

Felco Sekator 100 – precyzja i skuteczność

Sekator marki Felco to narzędzie przeznaczone do przycinania drobnych pędów krzewów i kwiatów. Niewielki i poręczny zapewnia precyzyjne cięcie. Sekator został wykonany z hartowanej stali i kutego aluminium. Średnica ostrza sekatora wynosi 10 mm, całkowita długość to 250 mm. Sekator waży 255 g. Narzędzie zostało wyposażone w system płaskich szczęk, które są przymocowane do ostrzy, co pozwala na ścinanie gałązek kwiatów bez ich uszkadzania. 

Sekator można otwierać w dwóch pozycjach, co umożliwia bezproblemowe ścinanie pędów o różnej grubości. Narzędzie ma dwa antypoślizgowe uchwyty, dzięki którym korzystanie z niego jest łatwe i wygodne. Odczuwane zmęczenie, nawet podczas długotrwałych prac zostaje zminimalizowane.

Felco Sekator 100
Zalety
 • Zaprojektowany z wysokiej jakości materiałów – trwały i wytrzymały.
 • Łatwy w użyciu i ergonomiczny – zapewnia wygodne chwytanie i precyzyjne cięcie.
 • Skuteczne ostrzenie i długotrwała ostrość – zapewnia czyste i dokładne cięcie gałęzi.
Wady
 • Jest dość drogi w porównaniu do innych sekatorów.
 • Może być nieco ciężki przy dłuższej pracy.

Felco Sekator 100 to niezawodne narzędzie ogrodnicze o doskonałej jakości. Ten ergonomiczny sekator został zaprojektowany, aby zapewnić precyzję i wygodę podczas cięcia gałęzi. Wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, Sekator 100 charakteryzuje się wytrzymałością i długotrwałą ostrością. Dzięki zaawansowanemu mechanizmowi tnącemu, cięcie jest płynne i efektywne, zapewniając czyste i dokładne przecięcia. Regulowany system optymalizacji siły tnącej umożliwia dostosowanie narzędzia do indywidualnych preferencji. Dodatkowo, wygodne rękojeści z antypoślizgowym uchwytem gwarantują pewny chwyt i minimalizują zmęczenie dłoni podczas dłuższych prac w ogrodzie. Felco Sekator 100 to niezbędne narzędzie dla każdego ogrodnika, który ceni sobie wydajność, jakość i niezawodność.

Ranking sekatorów ręcznych – znane marki 

Zestawienie naszych propozycji sekatorów ręcznych otwiera marka Fiskars. To znany i ceniony producent różnorodnych przyrządów i narzędzi, w tym również narzędzi ogrodowych, który może poszczycić się wieloletnim doświadczeniem w swojej działalności. 

Kolejną marką w naszym zestawieniu jest marka Gerlach. Ta polska firma z wielkim powodzeniem tworzy swoje produkty od ponad 260 lat. Wśród jej szerokiego asortymentu można znaleźć zarówno produkty do domu, jak i narzędzia ogrodowe. 

W naszym rankingu swoje miejsce znalazła również popularna marka Gardena, specjalizująca się w produkcji narzędzi i akcesoriów ogrodowych.

Obszerny asortyment polskiej marki Bradas tworzą liczne artykuły, które pozwalają zadbać o każdą część ogrodu, w zdecydowany sposób ułatwiając wykonywanie niezbędnych prac porządkowych i pielęgnacyjnych. 

Przygotowane przez nas zestawienie zamyka marka Felco. Wśród wielu propozycji znajdujących się w asortymencie marki znaleźć można m.in. solidne sekatory i nożyce, które gwarantują łatwe i precyzyjne cięcie zarówno kwiatów i krzewów, jak i nieco grubszych gałęzi drzew. 

Ranking sekatorów ręcznych – najczęściej zadawane pytania

Mając na uwadze fakt, iż wybór dobrego sekatora ręcznego bywa dość problematyczny, przygotowaliśmy zestawienie najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi na nie odnoszących się do najważniejszych cech tych narzędzi. Mamy nadzieję, że zapoznanie się z nimi, pomoże usystematyzować zgromadzoną wiedzę i dokonać dobrego zakupu. 

Sekator ręczny – do czego można go wykorzystać?

Sekator ręczny to pojęcie, które może mieć kilka znaczeń. Mianem tym bardzo często określa się zarówno niewielkie sekatory przeznaczone przede wszystkim do cięcia kwiatów i drobnych pędów roślin, jak i nieco większe narzędzia dobrze radzące sobie z przycinaniem krzewów i żywopłotów, oraz duże teleskopowe nożyce, które można wykorzystać do cięcia drobnych gałęzi. W zależności od wielkości danego narzędzia, szerokości jego powierzchni tnącej oraz mechanizmu cięcia, sekatory ręczne można wykorzystywać w ogrodzie na różne sposoby. 

Jaki sekator ręczny wybrać – zwykły czy teleskopowy?

Sekator teleskopowy różni się od tradycyjnego tym, że ma wbudowany tzw. wysięgnik, czyli specjalną rączkę, która wydłuża całe narzędzie o dodatkowe centymetry, co z kolei umożliwia cięcie gałęzi położonych wyżej. Tego rodzaju narzędzie świetnie sprawdza się do przycinania drzew i krzewów, ale nie tylko. Ze względu na możliwość regulacji długości ma ono zastosowanie uniwersalne. Można więc powiedzieć, że łączy w sobie zalety tradycyjnego sekatora ręcznego z dłuższymi nożycami do cięcia gałęzi. 

Czy waga sekatora ma znaczenie?

Sekator ręczny jest narzędziem wykorzystującym jedynie siłę rąk. Podczas wykonywania dłużej trwających prac, posługiwanie się nim może być męczące. Dlatego też warto zadbać o to, by wybrany model był stosunkowo lekki. Waga sekatora wpływa nie tylko na komfort pracy przy jego użyciu, ale również precyzję cięcia. Lżejszym narzędziem łatwiej manewrować i wykonywać precyzyjne ruchy. Decydując się na zakup wybranego modelu, warto więc zwrócić uwagę na jego wagę, lub w przypadku braku stosownej informacji na materiał, z którego został wykonany. 

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: