Jak często wymieniać wodę w basenie ogrodowym
Wymiana wody w basenie ogrodowym wiąże się z utrzymaniem higieny. Jak często należy to robić? Całą wodę wystarczy wymieniać raz w roku, np. wiosną lub w przypadku konserwacji. Warto pamiętać, że woda bez przerwy paruje. Jeśli dodamy do tego cykliczną dezynfekcję, w efekcie może dojść do powstanie azotanów. Same w sobie nie muszą być groźne, ale kiedy wejdą w reakcję z metalowymi częściami basenu sytuacja się zmienia. Dlatego należy dolewać wodę do basenu co najmniej raz w tygodniu. Powinno to być ok. 3% objętości zbiornika.
Jak uzdatniać wodę w basenie ogrodowym i na czym to polega
Uzdatnianie wody w basenie to nic innego, jak jej oczyszczenie. Chodzi o to, by była zdatna, czyli po prostu nadawała się do kąpieli. W tym celu stosuje się chemię do basenu w połączeniu z filtracją mechaniczną (wtedy w ruch wprawia się specjalistyczne pompy i filtry).
Proces ten składa się z kilku etapów, takich jak: regulacja pH wody, dezynfekcja, działania profilaktyczne, które mają zapobiec powstawaniu glonów, flokulacja.
Jeśli po kąpieli w basenie, jego użytkownicy czują, że ich oczy są podrażnione i szczypią, może to oznaczać, że pH wody jest zbyt niskie. Warto to sprawdzić jeszcze przed uzdatnieniem wody. Co ważne, pH wody wpływa również na powodzenie kolejnego etapu uzdatniania wody, czyli na dezynfekcję.
Dezynfekcja wody basenowej to kluczowy etap uzdatniania. Jego celem jest wyeliminowanie bakterii, wirusów oraz innych zanieczyszczeń, których nie widać gołym okiem. Istnieje kilka metod dezynfekcji, lecz te najpopularniejsze to chlorowa i bezchlorowa, np. tlenowa. W pierwszym przypadku stosuje się chlor pod postacią proszku lub tabletek, a w drugim wypadku – aktywny tlen.
Ich rozwój można zauważyć na dnie i ścianach basenu. Dezynfekcja w takim przypadku na niewiele się zda. Pomóc mogą jedynie środki glonobójcze. Najlepiej wybrać taki bez zawartości chloru i metali ciężkich.
Flokulacja to ostatni etap uzdatniania wody w basenie. Można ją uznać za uzupełnienie dezynfekcji, ponieważ jej celem jest usunięcie niewielkich zanieczyszczeń, których nie udało się wyeliminować na początku. Fluktuację warto uzupełnić również filtracją mechaniczną.
Jak uzdatniać wodę w basenie ogrodowym – podsumowanie
Uzdatnianie wody w basenie to obowiązek, którego nie wolno zaniedbywać. Dzięki niemu kąpiel będzie nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna. Posiadaczy basenów może również zainteresować dobre ubezpieczenia domu z wariantem ubezpieczenia elementów małej infrastruktury, w tym również basenu.