W 2021 roku strażacy ponad 100 tys. razy wyjeżdżali do pożarów. W prawie 34 tys. przypadków zdarzenie dotyczyło palenia się obiektów mieszkalnych. W takich chwilach można liczyć na pomoc od bliskich, jednak warto także samodzielnie zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe. W tym celu możesz np. ubezpieczyć swoją nieruchomość od ognia. Dowiedz się, jak to zrobić i co obejmuje polisa.

W jaki sposób można ubezpieczyć nieruchomość od ognia?

Jeśli chcesz zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie od ognia, możesz to zrobić na dwa sposoby.

 • Wykupić podstawową polisę nieruchomości. Obejmuje ona mury oraz tzw. elementy stałe, czyli trwale połączone ze ścianami. Wśród nich wymienia się m.in. stolarkę okienną i drzwiową, instalacje, podłogi, tapety i armaturę sanitarną.
 • Zawrzeć umowę na ubezpieczenie nieruchomości od ognia o rozszerzonym zakresie. Taka polisa chroni nie tylko mury czy elementy stałe, ale także wyposażenie. Do niego zalicza się meble, dekoracje, ubrania, rzeczy osobiste, sprzęt AGD itp.

Pamiętaj! W ramach polisy nieruchomości od ognia zabezpieczasz się także od innych wydarzeń np. huraganu, uderzenia pioruna, zalania przez deszcz, wjechania pojazdu w budynek czy trzęsienia ziemi.

Zatem ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych zapewni Ci pomoc finansową po nieszczęśliwym zdarzeniu, co pozwoli Ci ponownie “stanąć na nogi”.

Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości od ognia?

Chcesz wykupić ochronę swojego domu i zastanawiasz się, ile to może kosztować? Wiele zależy od wariantu, który wybierzesz. Polisa podstawowa, która obejmuje wyłącznie mury i elementy stałe, jest tańsza niż ubezpieczenie o szerszym zakresie. Jednak, żeby dowiedzieć się, ile dokładnie wynosi różnica, wykorzystaj kalkulator ubezpieczeń mieszkania na rankomat.pl.

Na stronie znajduje się prosty formularz, który należy szczegółowo uzupełnić. Wskaż:

 • rodzaj nieruchomości,
 • metraż i rok budowy oraz rodzaj pokrycia dachu i konstrukcję ścian zewnętrznych (w przypadku domu) lub piętro (jeśli umowa dotyczy mieszkania),
 • czy nieruchomość będzie zamieszkiwana i przez ile osób,
 • adres domu lub mieszkania,
 • formę własności,
 • sposób użytkowania nieruchomości.

Niezbędne są także informacje o dotychczasowej historii ubezpieczenia nieruchomości i szkód, które miały miejsce w budynku. Na podstawie tych danych system oceni ryzyko ubezpieczeniowe i cenę polisy.

Co obejmuje polisa od ognia?

Pamiętaj, że cena zależy nie tylko od ryzyka ubezpieczeniowego, ale także zakresu ochrony. Możesz zdecydować, jakie elementy domu – czy same mury czy również wyposażenie – i zdarzenia ma obejmować polisa. Oprócz ognia, można uwzględnić takie ryzyka, jak:

 • zdarzenia losowe, np. zniszczenia powstałe przez obfite opady deszczu,
 • kradzież,
 • powódź,
 • uszkodzenie przedmiotów szklanych.

Ubezpieczenie nieruchomości można wykupić razem z polisą OC w życiu prywatnym. Obejmuje ono m.in. szkody wyrządzone osobom trzecim, czyli np. związane z opieką nad dziećmi, niewłaściwym użytkowaniem roweru czy zalaniem sąsiada. To ubezpieczenie pozwoli Ci uniknąć konsekwencji finansowych. Do tego nie będziesz martwić się o konieczność zrekompensowania innym strat – wszyscy otrzymają odpowiednie odszkodowanie.

Pamiętaj! Możesz dowolnie rozszerzyć zakres ubezpieczenia i zapewnić sobie wsparcie finansowe od najbardziej prawdopodobnych wypadków.

Ubezpieczenie od ognia to jeden z podstawowych produktów oferowanych przez towarzystwa. Skorzystaj z ochrony, którą oferują, i zapewnij sobie poczucie bezpieczeństwa.

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2022