Mszyce wydają się znajdować drogę do każdego ogrodu. Są to małe owady, które żerują, wysysając bogate w składniki odżywcze płyny z roślin. Intensywne ich stosowanie może znacznie osłabić rośliny, niszcząc kwiaty i owoce. Mszyce szybko się rozmnażają, dlatego ważne jest, aby kontrolować je przed rozmnażaniem. W sezonie może być wiele pokoleń. Dobrą wiadomością jest to, że poruszają się dość wolno, a walka z mszycami jest stosunkowo łatwa.Poznaj nasze sposoby na mszyce.
Od czego zacząć usuwanie mszyc?
Mszyce mają wielu naturalnych wrogów, a owady te znacznie lepiej radzą sobie z mszycami niż jakakolwiek inna metoda dostępna dla ogrodnika. Wprowadzenie naturalnych wrogów mszyc do swojego ogrodu to doskonały sposób na walkę z nimi. Pomocne owady, takie jak złote oczy i biedronki, to naturalny i łatwy sposób na uratowanie ogrodu. Posadzenie w ogrodzie czosnku, cebuli, kopru włoskiego, krwawnika lub mniszka lekarskiego pomoże przyciągnąć te owady do ogrodu. Lawenda również świetnie nadaje się do dekoracji ogrodu. Ten kwiat jest świetnym lekarstwem na mszyce, ponieważ ma silny zapach, który odstrasza szkodniki. Powszechnym rozwiązaniem jest również uprawa ziół do zwalczania szkodników. Możesz także wypróbować domowe sposoby na pozbycie się mszyc.
Domowe sposoby na mszyce – jak pozbyć się mszyc z domu i ogrodu?
Jedną z najczęstszych metod zwalczania mszyc przez hobbystów jest spryskiwanie wodą z octem. Jest to bardzo dobry domowy środek na mszyce i można go łatwo przygotować. Wystarczy wymieszać ocet i wodę w proporcji 1:10. Ważne jest, aby dodawać ocet do wody, a nie na odwrót. Jak sugerowali niektórzy forumowicze, do roztworu można dodać łyżeczkę szarego mydła lub kilka kropel płynu do mycia naczyń, gdyż preparat będzie lepiej przylegał do roślin, a efekt utrzyma się dłużej. Więc szybko dostaliśmy ocet przeciwko mszycom. Tak przygotowaną mieszankę wlać do zraszacza i obficie polać rośliny. Dobrze jest też opryskiwać nie tylko od góry, ale także od spodu liści, gdzie mszyce występują najliczniej. Warto wspomnieć, że ocet winny znajduje się na liście niezbędnych substancji dopuszczonych do upraw ekologicznych w krajach UE. Wielu ogrodników uważa to za najskuteczniejszy sposób zwalczania mszyc.
Roztwór sody oczyszczonej służy również do zwalczania szkodników ogrodowych. Jest skuteczny przede wszystkim przeciwko mszycom, ale może być również stosowany przeciwko mące i roztoczom. Soda oczyszczona przeciw mszycom jest łatwa do przygotowania. Wlej niewielką ilość sody oczyszczonej około 1/3 łyżeczki do ciepłej, ale nie wrzącej wody. Dodaj pół łyżeczki oleju kuchennego. Wszystko dokładnie wymieszaj. Możesz również dodać szare mydło. Stosuj w ten sam sposób, co roztwór z octu.
Chemiczne zwalczanie mszyc
Gdy chcemy szybko i skutecznie zwalczać mszyce, możemy również użyć środków chemicznych do zwalczania szkodników. Jednak ich stosowanie wymaga dużej staranności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa, takich jak okresy karencji i środki ostrożności. Spryskiwanie chemikaliów należy wykonywać wczesnym rankiem lub wczesnym wieczorem. Jest to konieczne dla bezpieczeństwa pożytecznych owadów, takich jak pszczoły i trzmiele, ponieważ opryskiwanie jest śmiertelną trucizną. Najczęściej wybieranym produktem do zwalczania mszyc jest m.im Mospilan https://sklepdlaogrodu.pl/pl/mospilan-20sp-szkodniki-roslin-ozdobnych-125g-target.html Preparat ma postać proszku, z którego należy sporządzić roztwory. Prawidłowo wyliczone ilości preparatu należy wymieszać z wodą i spryskać lub podlać
- Jakie może być zastosowanie pasty do zębów w ogrodzie?
- Środki ochrony roślin – jak wybrać właściwy oprysk?
- Jak rozplanować pracę w ogrodzie – poradnik dla początkujących
- Pestycydy – co to? Jak stosować chemiczne środki ochrony roślin? Czy pozostałości pestycydów w żywności mogą narazić na utratę zdrowia? Bezpieczne ilości według UE
- Nowa kosiarka? Sprawdź, jak kupić ją tanio!
- Wyjście na ogród – jak zaaranżować je w ciekawy sposób?
- Jak pomagać owadom i ptakom latem?
- Zadbany ogród i posiadanie pupila? To da się pogodzić!
- Dmuchawa do liści czy zwykłe grabie – doradzamy, kiedy warto kupić odkurzacz do liści
- Dmuchane, rozporowe czy stelażowe – które baseny ogrodowe będą odpowiednie dla Ciebie?
- Elektryczne ogrzewanie do ogrodu – czy warto je mieć?
- Jak bezpiecznie stosować środki ochrony roślin w ogrodzie?
Dodaj komentarz