Upalne, letnie dni bywają uciążliwe zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, takich jak ptaki czy owady. W jaki sposób możemy im wówczas pomagać?

Jak powinno wyglądać pomaganie ptakom odwiedzającym nasz ogród w sezonie letnim? Kluczową kwestią jest zagwarantowanie spragnionym zwierzętom stałego dostępu do wody. W tym celu, warto wstawić do ogródka specjalne poidełko dla ptaków. Jego funkcję może pełnić płytkie, szczelne naczynie, którego dno nie będzie gładkie czy strome (w przeciwnym wypadku, pojący się ptak mógłby się poślizgnąć). Na dnie poidełka do ptaków można wyłożyć kilka kamieni, na których zwierzęta będą mogły siadać. Umożliwią one także korzystanie z niego owadom.

Jak wybrać idealne poidełko dla ptaków do ogrodu? Dostępne w sklepach akcesoria tego typu mogą się różnić od siebie między innymi materiałem, z którego zostały wykonane. Powinien być on wytrzymały i odporny na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych, takich jak opady czy wysokie i niskie temperatury. Godne polecenia jest między innymi poidełko z kamienia, betonu, ceramiki, cementu czy żeliwa. Materiały te skutecznie chronią bowiem przed nagrzewaniem się wody przez promienie słoneczne. Nie zaleca się natomiast zakupu poidełek metalowych. Woda szybciej się w nich nagrzewa i paruje, co sprawia, że trzeba ją często uzupełniać. Co więcej, ich powierzchnia jest śliska, przez co ptakom trudniej jest się utrzymać i szybko odlecieć w razie konieczności.

Jeżeli chodzi o konstrukcję, do wyboru mamy poidełko dla ptaków na nóżce, które wbija się w ziemię oraz poidełko dla ptaków wiszące przeznaczone do zawieszenia na przykład na drzewie. Akcesoria ogrodowe tego typu powinno się umieszczać w miejscu możliwie jak najbardziej bezpiecznym dla zwierząt, z dala od drapieżników, takich jak koty. Jeśli chcesz zatrzymać ptaki na dłużej w swoim ogrodzie możesz pomyśleć o zamontowaniu domków i budek lęgowych dla ptaków

Jak mogę pomoc owadom w moim ogrodzie?

Jak pomagać owadom zamieszkującym przydomowy ogródek? Do tego celu można wykorzystać domek dla owadów.Zamieszkiwany przez nie ogród znacznie lepiej się rozwija, a rosnąca tam roślinność jest silniejsza i skuteczniej chroniona przed szkodnikami i groźnymi chorobami. Idealny domek dla pszczół to taki, który został wykonany z naturalnych materiałów typu słoma, gałęzie, cegły, fragmenty kory czy szyszki. Można go wykonać samodzielnie, lecz jest to zadanie czaso— i pracochłonne. Znacznie lepszym rozwiązaniem są gotowe domki dla pszczół, w które można się zaopatrzyć w sklepach ogrodniczych.

Gdzie wieszać domek dla owadów m.in. pszczół?

Gdzie umieścić hotel dla owadów? Domek dla pszczoły murarki czy innych gatunków najlepiej ustawić w spokojnym, ustronnym, osłoniętym od wiatru i deszczu miejscu, o ekspozycji południowej lub południowo — zachodniej. Zawiesić można go na przykład w altanie, pod dachem, między drzewami czy pod szeroką rynną. W okolicy hotelu warto zostawić niekoszoną trawę i posadzić kwitnące rośliny nektaro— oraz pyłkodajne.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022