Lampy w ogrodzie – jakie rośliny podświetlić?
W ogrodach montuje się rozmaite typy opraw oświetleniowych, przystosowanych oczywiście do ekspozycji na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Lampy trafiają do kącików rekreacyjnych, montuje się je wzdłuż ścieżek i alejek oraz na podjazdach do garażu. Obok funkcji praktycznych, czyli zapewniania bezpieczeństwa podczas spacerowania w pobliżu domu oraz spokojnej rekreacji, mogą też pełnić rolę efektownej dekoracji.
Przy pomocy dobrze dobranych produktów oświetleniowych da się stworzyć w ogrodzie nastrojową atmosferę, w której relaks po zapadnięciu zmroku stanie się jeszcze przyjemniejszy, zwłaszcza gdy zastosuje się efektowne rozwiązania, na przykład lampy od Azzardo, oraz właściwie rozmieści się je w przydomowym terenie.
Jakie rośliny można podświetlać? Wszystko zależy od indywidualnej koncepcji. Chętnie doświetla się drzewa i dekoracyjne krzewy. Piękne efekty daje podświetlenie i wydobycie z mroku rabatek kwiatowych, wysokich traw ozdobnych lub elementów małej architektury ogrodowej.
Planowanie oświetlenia w ogrodzie – co jest potrzebne?
Projektowanie oświetlenia ozdobnego warto zacząć już na etapie projektowania całego ogrodu. Pozwoli to nie tylko łatwiej dobrać produkty oświetleniowe (wielkość, kształt i design) oraz ich rozmieszczenie, ale też usprawni układanie instalacji elektrycznej oraz obniży jej koszty. Zawsze można też zdecydować się na inne rozwiązania, w tym lampy akumulatorowe lub zasilane energią solarną.
Jak planować oświetlenie roślin w ogrodzie? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Niektóre okazy roślinne wymagają mocniejszego punktowego oświetlenia. Innym razem lepiej sprawdzi się delikatne, mocno rozproszone światło, by subtelnie podświetlić całą rabatę i wydobyć ją z ciemniejszego tła. Można do tego celu wykorzystać szeroki wachlarz lamp, w tym oprawy wpustowe, na słupkach oraz kinkiety na elewacji.
Warto myśleć kompleksowo, by stworzyć spójną wizualnie scenerię. Najczęściej najmocniej podświetla się przestrzenie najbliżej domu, stopniowo przyciemniając dalsze plany. Można jednak przy pomocy intensywniejszego strumienia światła wydobyć też bardziej oddalone punkty, na przykład fontannę lub szczególnie dekoracyjną rabatę.
Oświetlenie ogrodowe a źródła światła
W ogrodach stosuje się rozmaite produkty oświetleniowe, dopasowane wizualnie do stylu przestrzeni. Nieco pomysłów na modne lampy ogrodowe da się znaleźć na stronie: projektydompasja.com.pl. Pamiętajmy też, że liczy się nie tylko wygląd samej oprawy, ale również zastosowane w niej źródło światła.
Obecnie najchętniej stawia się na energooszczędne żarówki LED, pozwalające uzyskać światło o niemal dowolnym natężeniu, temperaturze barwowej i kolorze. Wiele z nich da się włączyć do systemu Smart House, który umożliwia zdalne sterowanie oświetleniem. Takie źródła światła dobrze współpracują też z praktycznymi czujnikami ruchu i zmierzchu.
Oprócz wyboru konkretnej mocy produktów oświetleniowych do ogrodu, warto zastanowić się nad temperaturą emitowanego światła. To od tego parametru w dużej mierze zależy bowiem nastrój w ogrodzie. W aranżacjach retro i miejscach, w których chce się stworzyć zaciszny i przytulny kącik do relaksu, lepiej zdecydować się na cieplejsze światło. Nowoczesne i minimalistyczne przestrzenie ciekawie prezentują się natomiast w chłodniejszej tonacji. Przy projektowaniu oświetlenia trzeba zatem myśleć kompleksowo, dobierając rozwiązania do przestrzeni, jej klimatu oraz indywidualnych upodobań.
Malownicze efekty oświetleniowe w ogrodzie – budowanie klimatu do relaksu
Piękny ogród może zachwycać nie tylko w ciągu dnia, ale też wieczorową porą, tworząc zaciszny kącik do przyjemnego spędzania czasu z najbliższymi. Czasami wystarczy zadbać o odpowiednie oświetlenie, by odmienić wygląd ogrodu oraz sprawić, że stanie się on bardziej klimatyczny, przyjazny i bezpieczny o każdej porze.