Hoja kerrii, znana także jako hoja walentynkowa, to efektowne pnącze pochodzące z Azji. W dobrych warunkach może osiągnąć nawet 4 metry wysokości! Dlaczego, pomimo ogromnej popularności, tak często obumiera po kilku tygodniach? Jak o nią zadbać, by tak się nie stało?
Hoya kerrii w pigułce 🌱
- Hoja kerrii charakteryzuje się liśćmi w kształcie serca 💚
- Występuje w wersji cętkowanej, variegata, i albomarginata 💚
- Kwitnie bardzo rzadko, po wielu latach uprawy 🌸
- Hoya jest bardzo wrażliwa na przesadzanie, zmianę miejsca, i przelanie ⚠️
- Sklepowe hoje często umierają ze względu na kiepskie warunki 😐
Hoja kerrii – z miłości do miłości
Zastanawiasz się, jaka to roślina z liśćmi w kształcie serca? Prawdopodobnie jest to Hoya Kerrii. Jest ona odmianą rośliny hoi. Zielone liście o sercowatym pokroju to znak rozpoznawczy tego pnącza. Serca wyrastają z krótkich ogonków i rosną parami – to też sprawia, że hoya walentynkowa jest niezwykle popularnym kwiatem na 14 lutego.
Tego dnia w wielu sklepach można znaleźć ukorzeniony liść, który pierwsze pędy puści dopiero po upływie 2 lat. Niestety, hoya kerrii bardzo często do tego czasu umiera. Zastanawiasz się, czy jest to związane ze złymi warunkami w domu? Odpowiedź brzmi – nie, po prostu rośliny oferowane w sklepach bardzo często pozbawione są pędów. To prowadzi do szybkiego obumarcia Hoi Kerrii.
Hoya kerrii – charakterystyka
Hoya kerrii, znana też jako hoja sercowata, jest bardzo elegancką rośliną. Pędy, na których znajdują się liście, przybierają kolor oliwkowy lub fioletowy i rosną w parach. Są bardzo sztywne. Jako że roślina ta jest mało wymagająca, jeśli zakupisz dobrze ukorzeniony egzemplarz, możesz mieć pewność, że to azjatyckie pnącze stanie się niesamowitą ozdobą twojego domu!
Hoya kerrii – kwiaty
Czy w domowych warunkach masz szansę zobaczyć, jak kwitnie hoja kerrii? Kwiaty tego pnącza hobbysta może ujrzeć rzadko. Gdy jednak do tego dojdzie, całe pnącze pokryte jest kwiatostanami w kolorze kremowo-fioletowym. Czarny nektar jest bardzo brudzący, ale nie można w tym czasie przestawiać roślinki. Kwiat hoi kerrii jest bardzo wrażliwy na zmianę miejsca.
Hoja kerrii — uprawa
Azjatyckie pnącze należy do mało wymagających roślin – to też zwiększa popularność hoya kerrii. Pielęgnacja jest niezwykle prosta, ale bardzo duże znaczenie ma dla niej gleba. Ta powinna być żyzna, piaszczysto-gliniasta i lekko kwaśna. Hoya Kerrii nie lubi przesadzania – rób to raczej sporadycznie, nigdy w okresie kwitnienia.
Jeśli chodzi o uprawę, Hoya Kerrii lubi rosnąć w półcieniu. Jest bardzo wrażliwa na silne, południowe słońce. Najlepiej czuje się na wschodnich stanowiskach, lekko przewiewnych. Hoya kerrii nie lubi przelania, dlatego pamiętaj o dobrym drenażu w doniczce. Podlewaj ją w umiarkowanych ilościach. Od czasu do czasu warto ją lekko zraszać.
Hoja kerrii to roślina tropikalna, która wymaga dużej wilgotności powietrza, szczególnie w okresie zimowym. Jako pnącze, najlepiej czuje się w wąskich doniczkach. Niezbędne jest jednak zapewnienie jej odpowiedniej podpory. Będzie mogła się po niej swobodnie piąć.
Hoja serce – choroby
Hoya Kerrii rzadko choruje, choć zdarza się, że opadają jej efektowne liście lub pojawiają się na nich brązowe plamy. To oznaka złych warunków. Utrata liści związana jest z wilgotnością powietrza. Jeśli jest za niska, w bardzo krótkim czasie roślina może stracić większość z nich. Plamy na liściach to zaś poparzenia słoneczne. To jedna z nielicznych sytuacji, powodów, w których należy zmienić kwiatu stanowisko.
A co, jeśli liście twojej hoi kerrii żółkną? Powodem jest obfite podlewanie. W takim wypadku poczekaj, aż podłoże nieco przeschnie. Pamiętaj też, że bardzo gęsty nektar, który osadza się na łodydze, może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych.
Hoya Kerrii – rozmnażanie
Rozmnażanie hoyi kerrii nie jest trudne, ale należy zrobić to bardzo ostrożnie:
- odetnij łodygę ostrym nożem – pamiętaj by był na niej przynajmniej jeden liść;
- zanurz sadzonkę w wodzie i przykryj folią;
- gdy sadzonka wypuści korzenie, wsadź ją do ziemi; możesz też od razu odcięty pęd wsadzić do wilgotnej gleby.
Porada dla Rośliniarza 🌱
Hoya kerrii jest jak zamia – w doniczce musi być ciasno! Jak rozmnażasz swoją hoję, sadzonkę umieść w jak najmniejszej doniczce. Możesz też wykorzystać ekologiczne opakowanie po jajkach jako planter. Najłatwiej będzie jeśli przerzucisz się z plantera → w kieliszek → w szklankę → w doniczkę. W kieliszku i szklance będzie Ci łatwo monitorować rozrost korzeni.
Roślina z liśćmi w kształcie serca – odmiany
Hoya kerrii występuje w wielu odmianach, a do najpopularniejszych należą:
- Hoya Kerrii cętkowana – wyróżnia się plamkami na listkach;
- Hoya Kerrii variegata – na samym środku liść ma żółty odcień;
- Hoya Kerrii albomarginata – krawędzie liści są jaśniejsze.
Hoja kerrii to bardzo wdzięczna roślinka nie tylko dla zakochanych. Jej uprawa jest prosta, ale zamiast kupować ją w walentynki, lepiej zrobić to w innym terminie i od razu zdecydować się na duży pęd. Wtedy będziesz mieć gwarancję, że roślina długo zdobić będzie twój dom!
Najczęściej zadawane pytania
Jak podlewać hoya kerrii?
Regularnie! Hoya kerrii preferuje małe dawki wody. Najlepiej ją podlać po przeschnięciu podłoża.
Jak ukorzenić hoya kerrii?
Aby ukorzenić hoję kerrii, musisz uciąć łodygę z przynajmniej jednym liściem. Swoją sadzonkę włóż do małej szklanki lub kieliszka z wodą. Dobrze jest ją przykryć folią, albo postawić w jasnym miejscu. Kiedy sadzonka puści korzenie, możesz ją przenieść do małej doniczki, lub plantera z ziemią.
Dlaczego hoja nie rośnie?
Jak wiele innych roślin, hoja lubi mieć ciasno w doniczce. Jeśli nie rozrasta się ponad podłożem, to znaczy, że rozrasta swoje korzenie. Rozwiązaniem jest przesadzenie jej do mniejszej doniczki, lub cierpliwość 🙂
Jak rośnie hoya kerrii?
Hoya kerrii najlepiej rośnie w przewiewnych pomieszczeniach. Jest to pnącze, więc warto umieścić ją na stanowisku, gdzie będzie mieć dużo miejsca. Hoya kerrii rośnie dosyć wolno.